Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Луганщина відсвяткувала 150-річчя з дня народження Бориса Грінченка

12.12.2013

Борис Грінченко.jpg9 грудня 2013 року виповнилося 150 років з дня народження Бориса Дмитровича Грінченка - великого Просвітителя українського народу, освітнього і громадського діяча кінця XIX - початку XX століть, педагога, письменника, перекладача, літературознавця, вченого, мовознавця, етнографа, лексикографа, автора славнозвісного "Словаря української мови".

Недовгий, але славний і плідний життєвий шлях пройшов Борис Дмитрович Грінченко. Він прожив лише 46 років, але його літературна, наукова та педагогічна спадщина вражає не тільки своїм колосальним обсягом, а й своєю фундаментальністю і це останнє уявляється мені найбільш дивовижним, особливо ж, коли зважити на те, що він, не маючи університетської освіти, досяг вершин людського духу та наукових знань виключно завдяки самоосвіті.

Майже сім років життя Б. Грінченка пов'язані  з  Олексіївкою,   що  у  Перевальському районі на Луганщині, куди запросила його вчителювати відома   просвітителька   Христина   Данилівна   Алчевська. То був найбільш плідний період його життя. Саме тут Борис Дмитрович написав і надрукував 196 творів різноманітних жанрів. Друкувалися вони у галичанських виданнях, бо в російській Україні слово українське було заборонене. Крім повістей «Сонячний промінь», «На розпутті» та драми «Хатнє лихо», він написав чимало оповідань з життя сільських   дітлахів,   здійснив   прозовий   переклад «Слова про полк Ігорів» та написав серію нарисів про життя славетних українців.

Педагогічна, літературна, наукова та громадська діяльність Бориса Грінченка пов'язана  з  Олексіївкою має всеукраїнське значення. Можна з впевненістю сказати, що саме тут сформувався Б. Грінченко як письменник. Прозові та поетичні твори, публіцистичні есе - надбання шестирічного перебування на Луганщині.

У селі Олексіївка Перевальського району Луганської області знаходиться „Меморіальний музей Б. Д. Грінченка. У 1992 році музею присвоєно звання „народний ”. У музеї побували біля ста тисяч відвідувачів. Це учні, студенти, викладачі, науковці, письменники, художники, громадські діячі, гості з Канади, США, Англії, Росії, Грузії, Польщі, Йорданії, Молдови, Данії та інших країн.

Литвин в музее Гинченка.jpgПобував в музеї Б.Грінченка й Володимир Михайлович Литвин – єдиний з вітчизняних державних діячів (президентів, спікерів, прем’єр-міністрів), котрих запрошували відвідати меморіал під час їх перебування на Луганщини.

Саме після того візиту лідера Народної Партії у 2009 році, Луганська обласна парторганізація започаткувала плідну співпрацю з музеєм Б.Грінченка. А саме – стала організовувати автобусні екскурсії для студентів, викладачів української мови та історії до славетного музею як за власний кошт, так і за кошти спонсорів, меценатів. Всього за чотири роки в таких екскурсіях взяло участь більше тисячі луганчан та біля трьохсот студентів з Алчевську.

Вчителі та студенти на екскурсії в музеї Гринченка.jpgДо 150-річного ювілею автора славнозвісного "Словаря української мови" луганські народники стали готуватися ще рік тому. По-перше, запропонували Обласному українському драматичному театру поставити п’єсу Бориса Грінченка «Степовий гість», по-друге – разом з Луганським обласним об’єднанням «Просвіта» провели чотири науково-практичних семінари для студентів та викладачів, останній з яких пройшов напередодні свята. А саме 9 грудня розпочалося з відкриття оновленої експозиції музею Бориса Грінченка, потім в Українському театрі пройшли урочисті збори, присвячені ювілею. На зборах активістам – краєзнавцям, у тому числі народникам, було вручено почесні грамоти від обласної ради. І завершенням свята стала прем’єра драми Бориса Грінченка «Степовий гість», головну роль в якої зіграв народний артист України Михайло Голубович.

Заслуги Бориса Грінченка на теренах Луганщини надзвичайні. Ім’я його для справжніх мешканців Луганщини, луганців, завжди буде і є символом любові і поваги для свого рідного народу, а разом с тим, до всіх народів.

 

О. Нескоромний,

прес-секретар Луганської регіональної організації Народної Партії

 

Опубліковано в газеті «ХХІ век» №107 від 11.12.2013р.

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".