Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Дым отечества им сладок и приятен

19.03.2014

Нашій сімї дуже потанило. У нас є куми в Севастополі. Живуть вони зовсім поряд зі Стрілецькою бухтою, тому ми майже щоліта не пропускали нагоди похлюпатися пару тижнів у приємних водах Чорного моря.

Кума – Люба, пенсійного віку родом із Чопович, що на Житомирщині, працювала медсестрою. Кум – Віктор, місцевий - з Балаклави. Колись ходив на риболовецьких суднах, нині працює робітником у віконній фірмі. Спілкуються, природно, російською, хоча Люба іноді переходить на рідну мову, бо я вперто спілкуюся з ними українською. Віктор – росіянин, з яскравими татарськими рисами обличчя.

Короткими південними вечорами гуртом збиралися в їхньому затишному дворику. Долучалися до нас сусіди, знайомі, з якими вже встигли познайомитися. Можна сказати, що були дружні стосунки, поки мова не йшла про політику. Тут у моїх кримських друзів була своя тверда позиція – проросійська. Вони, як кажуть, спали й бачили себе в лоні «родной страны».

Наприкінці 90-х багато хто з надією дивився на Росію, бо кучмізм в Україні вже став поперек горла. Гнітив не так сам режим, як відчуття втрати надії на демократичні зміни. Однак потрібно було небагато часу молодому й перспективному В. Путіну, якого поставив замість себе Єльцин, щоб зрозуміти, що російське болото ніколи не висохне, навпаки, - воно пошириться й стане глибшим.

Ось на цьому тлі я й доводив своїм опонентам у Севастополі, що в Україні перспективи кращі. Мене мало слухали, поки не відбувся помаранчевий майдан. І вже приїхавши в 2005 році, я споглядав на своїх севастопольських друзів, якщо не зверхньо, то щонайменше поблажливо і співчутливо. Мовляв, а що я вам казав! Ось маємо перемогу! Маємо Ющенка! Маємо надії і перспективи!

Дуже швидко з’ясувалося, що наш месія виявився надто лінивим, брехливим і жадібним, як безземельний селянин. Тому я змушений був терпіти всі „підколи” до приходу в 2010- му єнакіївського „шапкогосподаря” Януковича. Севастопольці тоді в один голос казали: “Теперь оно как-то легче. Как-то ближе все-таки”. Мої просторікування типу: рецидивіст, злодій, мафіозі, не бралися до уваги. Вони шокували мене фразою: а чем лучше был Ющенко?”.

Таким чином рахунок у наших політичних змаганнях став 1:1. Ви нам Ющенка, ми вам Януковича. Настало ніби й примирення, але я зіпсував його зовсім недипломатичним демаршем. На День військово-морського флоту я відмовився йти дивитися парад, мотивуючи тим, що я приїхав на море відпочити, поплавати, а не в 35-градусну спеку насолоджуватися як гордо ікрасиво йдуть строєм грізні консервні бляшанки, напхані всяким озброєнням, що може бабахнути колись не тільки по якомусь абстрактному ворогу, а й по мені. А ще зачепив за живе кримчан тим, що порадив не про Росію мріяти, а про те, щоб Севастополь із військової бази перетворився на курортну перлину, куди б заходили білі, миролюбні кораблі, яхти й величаві круїзні лайнери з туристами.

Той день я провів на морі. Після святкової вечері під салютну канонаду мої опоненти, зігріті алкоголем, подобрішали й пом’якшали. Вони доводили мені, що я не знаю героїчної історії Севастополя. На своє запитання, які ворожі флоти понищило це славне місто, якоїсь розумної відповіді не отримав, зате затямив – “что тут всегда стояли насмерть русские люди”.

Старше покоління севастопольців не переконати, вони живуть минулим. Тим минулим, коли місто було закритим і втаємниченим. Потрапити туди більшості нашому могутньому радянському народу було навіть зась думати. Севастополь тоді був виділений в окрему категорію й окремою статею проходив у всіх звітах. Величчю й славою тоді, здавалося, було просякнуто все місто. У цій аурі виховувались і працювали наші севастопольці. Вони й не думали, що стануть мешканцями звичайного українського міста, щоправда, з рідним флотом, який перетворився в військову базу іноземної держави. Тому літні росіяни дружно пішли на референдум голосувати за Росію, яка, як їм здається, поверне все те, чим жили вони в молодості. Однак дива не буває. Єдине, що може справдитися, це умереть на Родине”. Дав би Бог, щоб достойно.

P.S. У понеділок, 17 березня, передзвонив своїм кумам у Севастополь. Як і очікувалося, вони проголосували за Росію. Дочка на референдум не ходила. Син також. Він офіцер українського ВМФ. Залишається вірним присязі.

Микола Свінціцький

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".