Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Володимир Литвин: "Не впевнений, що ці вибори завершаться"

15.09.2014

images.jpgРБК-Україна: Чи має зараз Верховна Рада, після указу Президента про її розпуск, право приймати які-небудь рішення? Чи легітимні вони?

Володимир Литвин: Згідно з Конституцією, Президент припинив повноваження Верховної Ради. Які рішення вона може приймати? Як виняток потрібно ухвалити необхідні рішення для того, щоб вирішити ситуацію на Донбасі. Україна в смертельній небезпеці. Ми ж шукаємо слова, як пояснити цю ситуацію, замість того, щоб приймати необхідні, складні, відповідальні рішення, але водночас ті, які потрібні сьогодні Україні.

РБК-Україна: Депутати більшості фракцій і груп наполягають на введенні воєнного стану, враховуючи пряме вторгнення РФ і продовження агресії. Наскільки таке положення допоможе зупинити російські війська?

Володимир Литвин: Останнім часом у парламенті ще більше заговорили про необхідність введення надзвичайного і воєнного стану. Повинен сказати, що з цього приводу Комітет з питань національної безпеки і оборони неодноразово приймав рішення, рекомендації, направляв листи і звернення. Але як нас не чули, так і не чують.

Сьогодні настав той час, коли вже пізно говорити на цю тему. Зараз, на мій погляд, вже пізно вводити таке положення. Немає ресурсів і можливостей для його реалізації. Спочатку потрібно було порахувати, які є резерви і ресурси в державі для того, щоб вводити або воєнний або надзвичайний стан.

Хоча фактично наші противники на сході країни спочатку фактично встановили і воєнний і надзвичайний стан. В першу чергу проблема лежить в економічній сфері, так як Україна вже перебуває, по суті справи, в надзвичайному стані.

Рішення не повинні прийматися заради якихось одномоментних вигод, для того, щоб в черговий раз відрапортувати, що ми підняли черговий прапор над тим чи іншим населеним пунктом. Такими бездарними діями витратили всі резерви і вичерпали всі ресурси, в тому числі людські. Хто буде відповідати за те, що покладені життя сотень і тисяч людей? Чому Верховна Рада не отримала досі принципово важливої інформації з цього приводу? Чому досі не запитали: чому не можуть стабілізувати ситуацію на Донбасі? Чому не окреслені військові задуми, чому не визначені завдання, конкретний план дій, чому під це не забезпечені необхідні ресурси?

РБК-Україна: Ви наполягаєте на персональній відповідальності, а також, у разі необхідності, на наданні додаткових повноважень посадовим особам для подальшого проведення АТО. Цю персональну відповідальність повинен взяти на себе Президент, начальник Генерального штабу?

Володимир Литвин: Я далекий від тих політиків, які намагаються виставити Президента на першу лінію вогню. Але якщо взялися за зброю, то слід заснувати хоча б єдиний штаб і об'єднане командування, повинен бути підготовлений і прийнятий на засіданні РНБО військовий задум, директиви. У нас не повинна повторюватися Друга світова війна, коли за рахунок людей, діючи за принципом "баби понароджують", встеляли перемоги тілами солдатів.

РБК-Україна: Від громадськості приховують реальну інформацію про кількість жертв? За оцінками експертів, кількість загиблих в зоні АТО як мінімум в три рази більше, ніж рапортують в інформаційному центрі РНБО щодо проведення АТО. За вашою інформацією, які реальні цифри?

Володимир Литвин: Я не думаю, що справа тут в якихось підступних діях. Справа в тому, що відсутня реальна координація дій сектору безпеки і оборони. В результаті немає реальної картини. Але якщо брати дані по кожній території, то загальна картина набагато гірша, ніж про це повідомляють.

На жаль, військові частини розірвані, неможливо отримати достовірну інформацію про кількість військовослужбовців, втрати тощо. Все це ще раз свідчить про те, що АТО як була не підготовлена, так залишається такою і зараз.

РБК-Україна: За вашими прогнозами, дострокові парламентські вибори відбудуться, незалежно від ситуації на Донбасі? Навіть якщо в закон про вибори народних депутатів не внесуть зміни, а парламент і далі буде провалювати голосування про фінансування виборчої кампанії?

Володимир Литвин: Вибори вже почалися. Але я далеко не впевнений, що ці вибори завершаться. Не кажучи вже про зону бойових дій. Скажу одне: війна з такими результатами - це відкриті двері до чергової революції, яку Україна вже точно не витримає.

РБК-Україна: На вашу думку, що стало причиною початку війни Росії проти України? Чи могли ми уникнути військової агресії і що необхідно робити сьогодні, щоб відновити територіальну цілісність і забезпечити державний суверенітет?

Володимир Литвин: Сьогодні Україна - це територія, на якій розгортається протистояння між Заходом і Росією. Цей конфлікт був об'єктивно неминучий саме в наші дні. З кінця 1980-х і протягом 1990-х років Захід займався країнами Центральної та Східної Європи: об'єднання Німеччини, розширення НАТО і ЄС, розчленування Югославії та Сербії. Після цього прийшла черга до країн пострадянського простору.

Спочатку була невдала спроба об'єднати частину з них в коаліцію ГУАМ: Грузію, Україну, Азербайджан, Молдову - на противагу Росії. Далі була запропонована концепція "Європейської політики сусідства", а згодом - "Східного партнерства". На Бухарестському саміті НАТО ще в 2008 році було оголошено про відкриту двері до альянсу для Грузії та України. Окрема тема сьогодні - це кольорові і мережеві революції.

У свою чергу Росія, після вирішення частини своїх внутрішніх проблем і забезпечення відносної соціально-політичної стабільності, почала енергійні спроби повернення свого впливу на пострадянському просторі, витіснення з нього Заходу. Відкритим сигналом щодо таких намірів РФ стала промова Путіна в Мюнхені 2007 року. На зміну курсу "європейського вибору Росії" була оголошена офіційна доктрина "євразійства", Євразійського союзу.

Висновок очевидний: Україна - це ключ від домінування на пострадянському просторі. У цьому плані вона цікавить і Росію, і Захід. В результаті цього Україна знову опинилася на лінії конфронтації між Росією і Заходом. За великим рахунком, конфлікт між Україною і Росією був лише питанням часу. Всі роки своєї новітньої історії Україна намагалася балансувати у взаєминах з Росією через багатовекторної політики. Це дало змогу зберігати мирне співіснування. Але, коли почалася боротьба за Україну з боку Росії та Заходу, що підтверджує велика кількість західних публікацій, про те, що це процес зниження впливу Росії на цій території, конфлікт набув майже відкритого характеру.

Коли українське керівництво відмовилося від політики балансування і однозначно задекларував курс на Європу, конфлікт дав про себе знати, вийшов на поверхню. Він міг виникнути ще раніше. Згадаймо проблему Тузли. Але тоді знаходили компромісні рішення. Зараз же, особливо перед достроковими виборами, у мене складається враження, що політики навмисне поглиблюють протистояння. Наприклад, чого варто запропонований Кабміном проект закону про внесення змін до основи зовнішньої і внутрішньої політики, коли пропонується відмовитися від позаблокового статусу з проголошенням курсу на членство в НАТО.

РБК-Україна: Наскільки реалістичні перспективи членства України в Альянсі? Чи піде Захід на це і як тоді відреагує Росія?

Володимир Литвин: Це буде ще більшим поглибленням конфлікту. Думаю, що, пропонуючи це рішення, просто орієнтувалася на настрої частини суспільства. З простою метою, щоб привернути його увагу і отримати більшу підтримку на виборах. В нинішніх умовах ставити питання про членство України в НАТО, значить пролонгувати військовий конфлікт.

Нам, перш за все, необхідно зробити все, щоб якомога швидше закінчити цю війну, відновити цілісність держави, взятися до роботи, щоб утримати країну від розвалу. Слід враховувати і ту обставину, що ніхто не збирається приймати нас в НАТО і ЄС. Зокрема, в осяжній перспективі. Так що не слід дурити народ.

РБК-Україна: Чи зможе Україна відновити свої територіальні кордони? В першу чергу, це стосується Криму. Чи ми втратили Крим назавжди?

Володимир Литвин: З патріотичної точки зору говорити про втрати частини території - смерті подібно. Ясно одне: навіть врегулювання українського питання навряд чи поверне стабільність на європейський континент. Про Україну вже нічого й говорити, вона приречена на тривалий внутрішній конфлікт.

Ми приречені жити в розділеній країні, розділеному суспільстві. Все це - результат провалу української політичної еліти за весь пострадянський період. У тому числі і зараз, коли потрібно демонструвати не силу, якої у нас реально немає, а розум, гнучкість, вміння пропонувати політику, яку неможливо було б нехтувати і яка, а саме це головне, спиралася б на суспільну підтримку.

РБК-Україна: Все-таки коли закінчиться війна? Які ваші особисті очікування і прогнози?

Володимир Литвин: Я б хотів, щоб це сталося завтра. Ні, сьогодні. Ясно одне: це для України буде дуже болісний і тривалий процес. Навіть якщо формально буде оголошено світ, то на політичному рівні, в цілому в суспільстві і в душах людей ця війна буде ще дуже довго. Вона вже стала частиною нашого життя.

Розмовляла Ганна Стешенко

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".