• Головна
  • Блоги
  • Блог Олександра Гендзьори
Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Євромайдани: висновки громадськості.

12.12.2013 

 Євромайдани засвідчили готовність громадянського суспільства відстоювати свої права, тобто нову якість громадянського суспільства. Громадяни України показали всім політикам, не тільки провласним, що вони є, що з ними потрібно рахуватися, до них потрібно прислуховуватися, їх потрібно поважати. Протягом дев’яти років після Помаранчевого майдану ніякій політичній силі не вдавалося зібрати таку кількість людей. Опозиція, яка так намагалася організувати акції непокори влітку поточного року, навіть не мріяла про таку манну небесну і виявилася неготовою до таких дій.

На мою думку, перспективи Євромайдану напряму залежать від того, чи зможуть учасники і спонтанні його організатори убезпечити їх від політизації. Симптомом того, що майдан – це уже не політична, а громадянська акція, стали свідомість і зрілість львівських студентів, які силою зігнали політиків зі своїх сцен, дали відсіч «Свободі» - провідній політичній силі регіону. Тому доля майданів залежить від того, чи зможуть вони і надалі бути громадськими акціями, а не політичними для штучного надування рейтингів окремих політиків, які зараз намагаються все це приватизувати.

Політикам сьогодні потрібно міняти своє розуміння ситуації, залучати громадськість, як своїх рівноправних партнерів. Не можуть бути окремо політики і окремо громадяни, як було в останні роки. Влада повинна зрозуміти, що якщо вона не буде вести діалог і реагувати на настрої в суспільстві, то вона може отримати від громадянського суспільства дуже серйозний урок.

Вчора 11 грудня 2013 року я був учасником круглого столу на тему «Свобода мирних зібрань та репресії під час Євромайдану: висновки громадськості» організований Інститутом Республіка в рамках Всеукраїнської ініціативи «За мирний протест» і був приємно вражений баченням окремих представників громадських організацій, кореспондентів ЗМІ з приводу подій, що відбуваються на майданах, їх готовності до формування громадської думки будівництва нового суспільства.

Євромайданівцям – різним за поглядами й переконаннями, але єдиним у своїй головній меті, - необхідно оформитись у єдину всеукраїнську організацію. Думаю, що варіант громадської організації сьогодні логічніший і правильніший за політичну партію. Євромайдан (тут і назву вигадувати не потрібно) повинен стати масштабним громадським рухом і чинити щоденний соціальний тиск на владу. Такий тиск став би значно дієвішим за мітинги.

Рушіями цього процесу є і мають надалі бути зовсім молоді люди, чиї імена ми чуємо вперше. І нам, людям старшого покоління треба пропустити їх уперед, я би сказав більше, дати їм робити власні помилки.

Майдани уже стали факторами впливу. Влада змушена буде враховувати ту позицію і настрої – ігнорувати позицію громадянського суспільства і організованих мас не вдасться.

Олександр Гендзьора

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України