Європейський Союз повинен втримати Україну - EurActive
04.03.2011
Візит першого віце-прем‘єр-міністра Андрія Клюєва до Брюсселю цього тижня – добра нагода для Європейського Союзу показати важливість України для ЄС, зазначає автор. Український урядовець має намір з‘ясувати, які проблемні питання стоять на перешкоді підписанню Угоди про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС.
ЄС має виявити гнучкість в переговорах з Україною, щоб попередити сценарій її подальшої економічної інтеграції в рамках СНД. Оскільки Росія розраховує на підписання Договору про зону вільної торгівлі в рамках СНД уже в травні цього року, зауважує Віктор Шлінчак. Це перетворює підписання Угоди про зону вільної торгівлі України з ЄС у політичний виклик для обох сторін. Автор констатує похолодання відносин між Києвом і Москвою, що зумовлено зокрема і неоднорідністю команди Януковича.
Шанс Україні не бути у сфері впливу Росії, на думку автора, дає бажання більшості українських олігархів «виглядати в західному суспільстві “гарними хлопцями”, а не нахилятися в лакейській позі перед Росією». І якщо голова адміністрації президента Сергій Льовочкін налаштований проросійськи, то сам Янукович прагне витримувати баланс у відносинах з Росією та Європою. Таку стратегію українське керівництво вже застосовувало, коли Леонід Кучма заявляв про «багатовекторність» України. Віктор Янукович придумав своє розуміння так званої «стратегічної рівноваги України», яка тепер ніби є орієнтиром зовнішньої політики, зазначає Віктор Шлінчак.
Однак Янукович прорахувався, коли робив ставку на те, що таким чином він зможе підтримувати однаково добрі відносини і з Росією, і з Заходом. В західних столицях не сприйняли утвердження політичної стабільності за рахунок відходу від демократичних принципів. Застосування вибіркового правосуддя, тиск Служби безпеки на громадянське суспільство і медіа спровокували різку критику, а затягування з реформами, які обіцяв Янукович під час своєї виборчої кампанії, поставило під сумнів можливість їх реалізації.
І за провал реформ повинен відповідати Віктор Янукович, оскільки після зміни Конституції України він де-факто очолив виконавчу владу і поклав на себе відповідальність за ситуацію в країні. А тому сьогодні рейтинг Януковича знижується через погіршення соціальної ситуації: зростання цін на продукти харчування, комунальні платежі.
Ця спонукає Януковича до дій, зокрема, до кадрових змін. Ходять чутки, що президент може позбутися позбутися одіозних представників, замінивши їх ефективними менеджерами. Хоча таких в оточенні Януковича вкрай мало. Такі кадрові перестановки можуть допомогти не тільки втримати рейтинг Януковича, але й переконати в щирості намірів проводити реформи, зазначає автор.
Підписання Угоди про зону вільної торгівлі з ЄС могло б стати першим з досяжних проектів Януковича, і, можливо, саме тому він висловився про підсилення переговорної групи на черговому раунді переговорів. Поставлене перед делегацією «завдання – забезпечити інтерес українських товаровиробників – досить складне, адже крім посиленого тиску Росії йде серйозний тиск на уряд сільськогосподарського лобі», – пише Віктор Шлінчак.
На думку автора, сьогодні Україна занепокоєна в першу чергу позицією ЄС щодо квотного принципу поставок аграрної продукції на ринок Європейського Союзу. Учасники переговорів з боку ЄС хочуть передбачити досить жорсткі квоти, а тому українській делегації буде непросто. До того ж підтискають терміни, в які Янукович прагне підписання Угоди про асоціацію між Україною і ЄС – до кінця року. «Підписана Угода може стати чи не єдиним вагомим досягненням команди Януковича до парламентських виборів 2012 року, оскільки безвізовий режим, який він обіцяв до футбольного чемпіонату Євро-2012, виглядає нереальним» – підсумовує автор.
Віктор Шлінчак – голова наглядової ради Інституту світової політики (Київ)
Оригiнал матерiалу:
http://euractiv.blogactiv.eu/
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»
02.10.2019
Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України
Публікації
Правда, яку не кажуть людям
02.11.2019
Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".