Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Володимир Литвин: “Терпіння людей на межі, можливо навіть на останній”

24.11.2009

Перебуваючи на Вінниччині 19 листопада Голова Народної Партії, кандидат на пост Президента України Володимир Литвин зазначив, що задоволений та щасливий від того, що є про що говорити з людьми, що люди ставлять незручні, критичні запитання, висловлюють справедливі претензії.

- Разом з тим, у нас відбувається діалог, це дозволяє мені ще більше наснажуватись, стверджуватись у правильності того, що потрібно робити. Та програма, яку я маю, фактично написана людьми, це результати мого спілкування з ними протягом майже чотирьох років.

Відомо, що Володимир Литвин сьогодні - єдиний державний службовець найвищого рангу, який взяв відпустку згідно закону України щоби проводити свою передвиборну агітацію. На питання, чи вчинять так само інші кандидати, Володимир Михайлович відповів:

- Це їх право, я не збираюся давати їм оцінки, у всякому разі, я зробив все, щоб не було підстав звинувачувати мене, що я використовую службове становище, парламентську залу для того, щоби вести агітацію за себе. Зрозуміло, що під час головування на засіданнях, важко утриматись від того, щоби не коментувати, не давати оцінки, не робити заключні слова, агітуючи за себе. Вважаю, що зробив нормальний крок, я не бачу в цьому чогось надзвичайного, що повинно підлягати громадському обговоренню. Що стосується інших, це справа їх сумління. Але, судячи з того, що відбувається у Києві на Печерських пагорбах, вочевидь, доведеться перервати відпустку, бо схоже починається черговий процес з’ясування стосунків на вищих щаблях влади, який я розглядаю це як спроби реалізувати передвиборчі технології.

На прохання дати стислу оцінку економічного та політичного стану України, лідер Народної Партії зазначив, що, звичайно, це - двійка за п’ятибальною системою.

- На третину впало виробництво, інфляція, майже 17% людей отримують заробітну плату менше прожиткового мінімуму. Я вже не кажу про безробіття, про дефіцит бюджету, який за деякими оцінками вже сягає 40 млрд, а це і реалізація тих завдань, які були визначені у державному бюджеті  на 2010 рік. І цілком зрозуміло, що ключова проблема лежить не у площині світової фінансової кризи, це - наслідок кризи у головах української влади, свідчення того, що відсутня спільна позиція, сконсолідована дія, взаємна відповідальність, можна сказати більше – відсутня совість. Явно безглуздою є зовнішня політика України, яка по суті обмежує ринки збуту, насамперед, у Росії.

- Причиною багатьох проблем є протистояння у владі, як подолати його, щоб влада в Україні стала зрозумілою і прозорою?

- Я стверджую, що у вищих ешелонах влади сьогодні є безвідповідальність і намагання боротися один з одним, щоби в такий спосіб довести свою першість. Якби вони були особистостями, то не було б такого конфлікту, думали б за народ, а не зомбували його з екранів телевізорів. Вони принижують не одне одного, а країну, нас з вами, людей. Хто з нами буде рахуватися, якщо Президент і Прем’єр-міністр обмінюються останніми словами? Треба дотримуватися Конституції, а не нехтувати нею. Люди мають зробити з цього висновок. Значна частка проблем, які ми маємо сьогодні в Україні, пов’язана з амбіціями та тою виборчою системою, яку ми маємо.

- Ваше ставлення до змін Конституції, запропонованих Президентом?

- Як можна пропонувати новий формат Конституції, коли не забезпечене виконання попередньої? Я не є прихильником ряду новацій, які пропонує Президент України. Наприклад, двопалатний парламент. На моє глибоке переконання, треба уніфікувати депутатський корпус, треба його зменшити до 300 народних депутатів, теж саме стосується рад всіх рівнів. Зверніть увагу, у багатомільйонній Москві обирається всього 35 депутатів міської думи.

- Ваше ставлення до депутатської недоторканності?

- Потрібно скасувати не тільки депутатську, але й недоторканність всіх, хто має особливий статус, а це приблизно 7 тисяч осіб в Україні. Відповідний закон прийнято, він зараз направлений за моїм підписом до Конституційного суду, якщо отримаємо позитивний висновок, він буде поставлений на розгляд Верховної Ради. Думаю, що цей закон буде прийнятий, далі відступати нікуди. Можливо це приведе до тями тих, хто намагається все розламати, розбити, розтрощити, продемонструвати свою безкарність у сесійній залі для того, щоби сподобатися своєму лідеру.

- Чи проголосує Верховна Рада за зміни до Закону про вибори?

- Сьогодні, ні. Це поки тільки політичні розмови, якби хотіли, проголосували б. На днях Верховна Рада України розглядала закон про відкриті партійні списки на місцевих виборах, так не проголосували. Тільки тиск людей змусить це зробити.

 - Партія регіонів планує ініціювати відставку Уряду, чи підтримає таке рішення Народна Партія?

- Якщо ця пропозиція буде внесена на розгляд Верховної Ради України, я як голова парламенту, забезпечу, щоб, по-перше, у нас не було політики, а був абсолютно професійний підхід до розгляду цієї проблеми.

Я є прихильником того, що проблеми треба вирішувати по мірі їх надходження. Щодо моєї особистої позиції, вона полягає в тому, що треба відповісти: що далі? Яка далі пропозиція, який сценарій? Я вважаю, що немає потреби вирішувати передвиборний хід тієї чи іншої політичної сили, того чи іншого кандидата. Якщо вони винесуть це питання, то повинні обгрунтувати свою позицію і викласти своє бачення, як вони розуміють  подальший розвиток подій не лише у Верховній Раді, а у виконавчій владі взагалі.

Володимир Михайлович розповів про своє бачення того, як мають відбуватися події у Верховній Раді. Зокрема, він підкреслив, що Верховна Рада має залишатися Верховною Радою України, вона не повинна бути на повідку у Уряду, вона формує уряд і повинна контролювати його діяльність.

- Навпаки жодні процеси пройти не можуть. Верховна Рада в ідеалі повинна бути повним, вичерпним виразником народних інтересів, своєрідною опозицією до виконавчої влади. Вона повинна артикулювати, відбивати, формулювати ті інтереси, якими живуть люди. А вони далеко не завжди будуть співпадати з інтересами влади. Влада, принаймні, виконавча, завжди діє як скупий бухгалтер - “нічого немає”. Верховна Рада України повинна штовхати уряд на прийняття адекватних рішень. Співпраця є і буде, але на основі завдань, які потрібно виконувати, а не на основі якихось уподобань.

Я переконаний, що головне сьогодні, на цьому складному етапі -  не порушувати закони а ні з боку Президента, а ні з боку Уряду, а ні з боку Верховної Ради. Терпіння людей на межі, можливо навіть на останній. Треба враховувати наслідки прийняття того чи іншого рішення.

Вибори закінчаться, тоді відбудуться нові тектонічні зсуви власне у Верховній Рад. Тим більше, що невипадково вибори до місцевих органів влади призначені на 30 травня, це зроблено для того, щоби був запас проголосити чергові дочасні вибори до Верховної Ради України. Але без змін до Закону про вибори це абсолютно нічого не дасть, бо Верховна Рада на 70% залишиться у тих же особах.

Треба вирішити одну з ключових проблем – відмінити вибори за партійними списками. Це треба зробити для того, щоби виборців у всіх інститутах влади представляли гідні люди. Якщо народний представник буде обиратися у окрузі, будуть обирати людей моральних, відповідальних та чесних. Тоді кожна людина буде бачити, що її голос, її проблеми почуті і, врешті решт, будуть реалізовані.

Можна скільки завгодно говорити про світову фінансову кризу, але коли люди бачать те безглуздя, яке твориться  на всю країну, причому, цинічно і з викликом, вони розуміють, що непереборні проблеми створюють ті люди, які повинні бути їх представниками. Якщо відмінити вибори за партійними списками, можна проводити і дочасні вибори. Тоді відбудеться оновлення влади на 80%, а інакше залишаться ті ж самі обличчя. Крім того, необхідно ввести правило, що народним депутатом людина може бути не більше двох термінів підряд.

 

 

Ірина Гелевера,

Вінницька обласна газета «Незалежний кур’єр» №47від 25.11.09

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".