Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Рак молочної залози – під прицілом кожна жінка

20.10.2010

 

 

Груди це предмет гордості кожної жінки, проте ми – жінки частіше думаємо, як зберегти їхню молодість та красу, забуваючи про їхнє здоров’я. Але саме цей орган, на переконання фахівців, є найуразливішим, а рак молочної залози є першою загрозою для жіночого здоров’я.

 

Проблема століття

Рак молочної залози посідає перше місце серед онкозахворювань у жінок не лише в Україні, а й в усьому світі. І проблема високого рівня захворюваності українок криється не лише в поганій екології та недостатній кількості діагностичного обладнання, а й у пізній діагностиці. Як наслідок, за останні 10 років інтенсивність росту захворюваності на рак молочної залози збільшилася у у двічі і набуває випереджаючих темпів, порівняно з іншими злоякісними новоутвореннями. Наша країна посідає одне з перших місць у Європі за кількістю хворих з цією патологією.

Рак молочної залози є основною причиною смертності від онкопатології жіночої популяції – генофонду нації. Так, серед чинників смертності жінок працездатного (генеративного) віку рак молочної залози посідає перше місце. В Україні від цієї хвороби щогодини помирає одна жінка. Кожна хвора жінка втрачає 17-18 років життя, а загалом, смертність від цього захворювання призводить до щорічних втрат 35 тисяч людино-років у найбільш продуктивному віці.

Поряд з цим, світовий досвід (США, Швеції та інших країн, де існують програми боротьби з раком молочної залози) свідчить, що завдяки державному втручанню смертність від цієї хвороби зменшується на 30-60%. У нашій країні ця проблема катастрофічно зростає саме через відсутність налагодженої системи масової діагностики, профілактики та системи мамологічної служби. Як наслідок, у більшості випадків рак діагностується на занедбаних стадіях, що збільшує смертність на 30%. Ця хвороба все частіше вражає молодих жінок та дівчат-підлітків. 

Як убезпечити себе?

Рак молочної залози – одне з найпоширеніших злоякісних захворювань у світі. Захворіти на нього може будь-яка жінка, але є певні фактори, які підвищують імовірність виникнення цього захворювання. Серед них лікарі виокремлюють такі:

· вік понад 40 років;

· спадкова та сімейна схильність;

· пізня менопауза;

· ранній початок місячних (до 12 років);

· народження першої дитини у віці понад 30 років;

· переривання вагітності;

· жінки, які ніколи не народжували;

· фіброзно-кистозна мастопатія;

· ожиріння;

· тютюнокуріння. 

Лікарі називають молочні залози жінки «органом-мішенню», адже будь-які гормональні порушення в жіночому організмі позначаються, насамперед, на цьому органі. Особливо шкідливі для грудей стреси, жирна та калорійна їжа, травми молочних залоз.

Перш за все збереження здоров’я людини починається не з своєчасного лікування, а з профілактики. Щоб убезпечити себе від раку молочної залози, лікарі радять жінкам у віці від 20 до 50 років проводити самообстеження один раз на 2-4 тижні. При виявленні ущільнення у молочній залозі, почервоніння, зміни шкіри по типу «лимонної шкірки», виділення з соска, деформацію соска чи самої молочної залози необхідно одразу звернутися до фахівця – лікаря-онколога (мамолога), акушера-гінеколога чи хірурга для консультації та подальшого лікування. Фахівці зазначають, що до 90% захворювань жінки виявляють при самообстеженні. 

Закон як порятунок

З метою покращення ситуації з діагностуванням та лікуванням раку молочної залози у 2007 році народним депутатом від фракції «Блок Литвина» у Верховній Раді України Олегом Зарубінським був зареєстрований законопроект «Про профілактику, діагностику та лікування предраку та раку молочної залози».

 

Прийняття цього законопроекту передбачає заснування окремого закону, яким унормовуються права та обов’язки органів влади, місцевого самоврядування, медичних закладів та науково-дослідницьких інститутів у системі профілактики, діагностики та лікування предраку та раку молочної залози. Крім того, цим документом пропонується звернути основну увагу зазначених організацій на популяризацію діагностики, самообстеження та профілактики предраку та раку молочної залози.

За словами О.Зарубінського, прийняття цього законопроекту дозволить вирішити низку нагальних питань, а саме:

· зменшити смертність серед жінок репродуктивного віку, що сприятиме вирішенню демографічної кризи в Україні;

· збільшити відсоток осіб працездатного віку зменшить проблему пенсійних виплат (зниження відповідного тиску на кожного працюючого);

· розвиток медичних досліджень з питань онкології дасть змогу Україні належним чином відповідати екологічним викликам сьогодення;

· зменшити видатки на лікування занедбаних форм раку молочної залози, яке коштує десятки тисяч гривень на одну особу та є у 25-30 разів дорожче, ніж лікування на ранніх стадіях захворювання.

Проте до цього часу подальша доля законопроекту не визначена, депутати Верховної Ради України прийняли документ у першому читанні та до другого читання Комітет з питань охорони здоров’я даний законопроект не підготував. Хоча гаяння часу коштує безліч жіночих життів. А, враховуючи складну ситуацію зі зростанням рівня онкозахворювання, держава має бути зацікавлена у збереженні здоров’я українок. 

Надія є

Від раку молочної залози виліковуються 95% жінок, у яких захворювання виявлено на першій стадії, 80% жінок, у яких виявлено другу стадію хвороби, та 50% із третьою стадією. Тобто ефективність лікування залежить від вчасного діагностування хвороби.

Фахівцями доведено, що хвороба починається поступово, їй дуже часто передують так звані передракові хвороби – фіброаденоми, локальні фіброаденоматози, протокові поліпи, додаткові дольки молочних залоз, з яких із плином часу виникають злоякісні пухлини. Спеціалісти наголошують, що при діагностуванні нульової стадії, коли виявляють окремі ракові клітини, шанс вижити становить 100%, у разі раку першої стадії – більше 94%, на другій – близько 83%, на третій – 47%. На четвертій стадії, коли є віддалені метастази, виживають лише 13,7%.

Народники переконані, що для покращення здоров’я українських жінок та збереження нації в Україні необхідно створити систему мамологічної служби та координуючий їх лікувально-діагностично-реабілітаційний мамологічний центр, інформувати жінок про хворобу та шляхи її подолання, адже рак – це не вирок за умови вчасного виявлення хвороби та медичного втручання. 

Наталія Куксенко

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".