Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Китайський бойкот Нобеля відділяє «внутрішнє коло» ЄС - EurActiv

12.12.2010

Кандидат на вступ до ЄС Сербія та ще чотири країни по периметру – Україна, Єгипет, Туніс і Марокко – розчарували Єврокомісію своїм рішенням бойкотувати церемонію нагородження Нобелівської премії миру, присуджену ув’язненому китайському дисидентові Лю Сяобо.

8 грудня Єврокомісія висловила жаль щодо цього і припустила, що країни прогнулися під китайським тиском. «Ми явно дуже розчаровані чути повідомлення про це рішення [Сербії. – EurActiv]», – сказала Анґела Філоте, речниця європейського комісара з питань розширення Штефана Фюле.

Вона наголосила, що такий крок не відповідає нещодавньому рішенню ЄС відкрити переговори з Белградом щодо вступу. «Звісно, ми пояснимо, що країна, яка хоче приєднатися до Євросоюзу, країна-кандидат, має повністю поділяти цінності ЄС, а захист прав людини – це одна з фундаментальних цінностей. Тож ми очікуємо, що Сербія врегулює свою позицію із позицією наших країн-учасниць», – зазначила Філоте.

Це питання ймовірно порушить Фюле, коли матиме зустріч із сербським прем’єр-міністром Мірком Цветковичем 9 грудня,– додала вона.

Бойкот

Як повідомило інформаційне агентство Beta, партнер EurActiv у Сербії, західні балканці радо приєдналися до групи з 18 країн – на чолі з Китаєм, – які будуть бойкотувати цьогорічну церемонію нагородження Нобелівської премії миру, присуджену китайському дисидентові Лю Сяобо. Комітет Нобелівської премії миру запросив 65 країн відвідати святкування нагородження 10 грудня. Серед тих, що відмовилися прибути: Китай, Росія, Казахстан, Колумбія, Туніс, Саудівська Аравія, Пакистан, Сербія, Ірак, Іран, В’єтнам, Афганістан, Венесуела, Філіппіни, Єгипет, Судан, Україна, Куба і Марокко.

За словами Філоте, Єврокомісія з прикрістю зауважила, що Україна, держава-учасниця проекту «Східне партнерство» ЄС, теж, як повідомляють, приєдналася до бойкоту.

«Східне партнерство» – це ініціатива, мета якої сприяти тіснішим зв’язкам між ЄС і східними сусідами. Тоді як Єгипет, Туніс і Марокко – члени ініціативи «Союз для Середземномор’я» – теж відмовилися прибути.

«Ми плануємо послати однакове повідомлення цим країнам», – сказала Філоте.

Сербський міністр закордонних справ Вук Єреміч пояснив, що хоч Белград дуже переймається питанням прав людини, він також сильно переймається своїми відносинами з Китаєм.

«Сербія приділяє надзвичайну увагу питанню двосторонніх відносин із Китаєм. Усі наші рішення мають бути узгоджені з національними інтересами. Китай – один із найважливіших двосторонніх партнерів Сербії».

Тло

Коли ув’язнений китайський дисидент Лю Сяобо був нагороджений Нобелівською премією миру 8 жовтня, міжнародні ЗМІ звернули увагу на той факт, що під час свого привітання президент Єврокомісії Баррозу мало не закликав владу Китаю відпустити його, як зробив це президент Америки Барак Обама.

Новина про те, що престижна премія була присуджена Лю, потрапила під цензуру влади Китаю. Пекін заявив, що присудження Лю Сяобо Нобелівської премії миру «ганьбить» премію і «може заподіяти шкоду китайсько-норвезьким зв’язкам».

У повідомленні Баррозу йдеться: «Я хотів би привітати Лю Сяобо за присудження Нобелівської премії миру 2010».

«Рішення комітету Нобелівської премії миру – це ясний жест підтримки всіх тих у світі, хто, подекуди з великою самопожертвою, бореться за свободу і права людини».

«Такі цінності лежать у серці Європейського Союзу, і рішення Нобелівського комітету премії миру підкреслило їхню важливість у всьому світі».

Вітальне повідомлення президента Європарламенту Єжи Бузека містило сильніші слова.

«Захист змін і прав людини мирними засобами, який продемонструвала “Хартія 08”, не можна карати вироком ув’язнення. Я закликаю владу Китаю відпустити його негайно і беззастережно», – сказав Бузек.

Оригiнал матерiалу:
http://www.euractiv.com

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".