Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
При своїх інтересах - Российская газета

13.12.2010

Новосибірський завод хімконцентратів (НЗХК) і завод «Елемаш» у підмосковній Електросталі незабаром перестануть бути монопольними виробниками ядерного палива на просторі колишнього СРСР. Частка ринку відійде новому заводові, який «Росатом» береться будувати в Україні.

Переговори про це велися водночас із деталізацією участі російських атомників у будівництві нових енергоблоків на Хмельницькій АЕС. І на тому, й на іншому напрямках означилися цілком конкретні зрушення. Міністр палива та енергетики України Юрій Бойко нещодавно підтвердив, що на російське спорудження двох блоків ХАЕС виділяється кредит і що реалізація цього проекту почнеться вже з 2011 року. Він же назвав і місце, де пропонується побудувати за участю Росії завод з виробництва ядерного палива.

Прописати його вирішили у Дніпропетровській області, в місті Жовті Води. Ще у 50-ті роки минулого століття там були виявлені запаси уранових руд і створений «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», який до сьогодні видобуває та первинно переробляє (конвертує) уран. Нагадаємо, влада України проголосила програму створення замкнутого ядерно-паливного циклу в своїй країні. Першим кроком був вступ (слідом за Росією та Казахстаном) у права засновників Міжнародного центру зі збагачення урану (МЦЗУ). Другий етап, поряд із розширенням тих, що діють, і будівництвом нових АЕС, – створення на своїй території конкурентоспроможного виробництва ядерного палива.

І третій крок, без якого замкнутий цикл навіть віддалено не може називатися замкнутим, – оволодіння технологіями переробки опроміненого ядерного палива і побудова національної системи поводження з радіоактивними відходами. А з цим, на жаль, пов’язана маса накопичених та невирішених проблем у всіх ядерних країнах, включаючи Росію. Утворилися ядерні «хвости» – головне, що стримує або зовсім блокує розвиток ядерних технологій у багатьох європейських країнах. І річ не тільки у протестних виступах екологів, радикально налаштованих до всього атомного. Усвідомлення серйозності цих проблем дедалі частіше лягає в основу важливих рішень на державному та міждержавному рівнях. Днями стало відомо, що міністерство довкілля Німеччини не дало дозволу на відправку до Росії, на комбінат «Маяк», партії опроміненого ядерного палива з Центру атомних досліджень Дрезден-Россендорф.

Це рішення збігається з лінією поведінки, яку взяв кілька років тому уряд Фінляндії: там вважають етично неприйнятним відправляти зі своєї території відпрацьоване ядерне паливо до Росії – так само як і в будь-яку іншу країну. Що виробив – з тим і живи, а не перекладай свої відходи і проблеми на сусіда. Навіть якщо там не проти на цьому заробити.

Тим часом

Російські екологи не приховують, що всіма способами намагалися донести свою позицію до влади Німеччини: передавали листи, влаштовували пікети, домагалися особистих зустрічей із впливовими політиками. Загальну позицію сформулював у своєму блозі член-кореспондент РАН, президент Центру екологічної політики Росії Алєксєй Яблоков. Він стверджує, що територія навколо комбінату «Маяк» у Челябінській області й без того «одна з найбільш радіаційно брудних у світі». І стала такою не лише у результаті аварійних ситуацій, як у 1957 році, а й свідомих – рутинних – скидань рідких РАВ у відкриті водойми і басейн річок Теча – Ісеть – Тобол. Припинити цю практику намагалися кілька разів, у 2003-му «Маяк» навіть позбавили ліцензії на переробку ВЯП (відпрацьованого ядерного палива). Умовою її повернення став план поетапного припинення радіоактивних скидів у відкриту гідрографічну мережу до 2010 року. План зірваний, і новий термін, за заявою нинішнього директора ВО «Маяк» Сєрґєя Баранова, відсунуть до 2018 року. Усе це разом узяте підняло на ноги екологічну громадськість у Росії та Німеччині і в підсумку визначило рішення німецької влади.

Оригiнал матерiалу:
http://www.rg.ru/

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".