Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Мистецтво творення історії - Die Welt

02.12.2010

Нові держави мусять щось робити, аби виправдати своє постання. Зокрема – плекати національні почуття. Найкраще вони проявляються у стосунку до тривалої історії, і для її пропагування грошові купюри є ідеальним засобом, як свідчить приклад України.

Почалося ще з назви валюти. Уже 1000 років тому, в часи слов’янського князівства, так званої Київської Русі, існувала срібна монета на ймення гривня. Слово походило від “гриви”. Згідно з однією теорією, монета називалася так, через те що була варта кінської гриви, тобто коня. Як розповідають інші перекази, значення вказує на будь-що цінне, що носилося на шиї. Коротше, термін стародавній, і це було аргументом для юної України, щоб назвати так свої гроші, введені у 1996 році. До того ж у період першої незалежності після Першої світової війни гривня вже була короткий час офіційною валютою країни – перед тим як ту приєднали до Радянського Союзу.

Аби ще більше наголосити на незалежності від Росії, Київ постійно торочить, що правильно валюта називається hryvnia. А grivna – це російська вимова, в українській мові оце g вимовляється як h. Правда, український варіант ставить носіїв багатьох інших мов перед значними проблемами, і в деяких говірливість зрештою підпорядковується політкоректності.

Історизація української нації поширюється і на мотиви купюр. На одногривневій зображений Володимир Великий (російською Владімір), який християнізував Київську Русь, на 2 гривнях – його син Ярослав Мудрий. Проблема: на цих пращурів росіяни чи білоруси можуть претендувати зі щонайменше таким самим правом, як і українці. Це також їхні національні прародителі.

Трохи інакше з наступними купюрами, що показують легендарних козацьких верховод, як-от Богдан Хмельницький чи Іван Мазепа. Вони боролися насамперед проти російських царів, але не менше й проти польсько-литовських правителів. Бо Україна була тоді не державою, а просто пограничним регіоном – як свідчить назва: “у країна” означає “на краю”.

Аж із 20-гривневої купюри з’являються сучасні українці, яких можна сміливо так назвати: письменники Тарас Шевченко та Іван Франко. На звороті намальовані пов’язані з історією споруди, наприклад, будівля, де 1917 року засідав український парламент. Лише недавно цей малюнок замінив зображення нинішнього парламенту. І нарешті на 200 гривнях можна побачити поетесу, котра, зважаючи на ім’я, у певному сенсі є апогеєм цього монетарного державотворення: це Леся Українка.

Оригiнал матерiалу:
http://www.welt.de

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".