Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Янукович береться за бюрократію - Business New Europe

20.12.2010

Після мінімізації наслідків першої спроби українського президента Віктора Януковича запровадити велику реформу (податковий кодекс вивів тисячі людей на вуличні демонстрації), влада взялася до більш популярного перегляду державного правління – звільнення бюрократів.

Обирання оптимальної організації державної служби безперечно стане популярним рухом у країні, де засилля впливових «конторських щурів» у кафкіанській системі, яка майже не реформувалася за останні 20 років. Реформи справді звучать по-драконівськи – 112 урядових органів скоротити до 63, зокрема 20 міністерств до 16; обмежити дозволену кількість заступників міністрів до двох замість семи-восьми; штат кабінету міністрів скоротити вдвічі від нинішніх 1174 осіб.

Це скорочення штату запроваджене, щоб зменшити витрати (хоч досі не ясно наскільки), що є ключовою вимогою Міжнародного валютного фонду та частиною його програми фінансування на 15 млрд доларів. Проте цілі набагато вищі. Реформа нав’язується як спосіб спростити правління, усунути неефективності і як попередниця ширшої та глибшої реорганізації.

Наразі аналітики кажуть, що заявлене означає не більш як перестановку, за якої ключові гравці, як-то прем’єр-міністр Микола Азаров, залишаться на своїх місцях. Проте голова адміністрації Януковича, Сергій Льовочкін, на зустрічі з журналістами пообіцяв, що це тільки початок всебічної програми реформ, за яким ідуть перегляд місцевих адміністрацій і новий пакет антикорупційних законів.

Зосередження влади

Менша кількість посадовців на державному рівні може привести тільки до зосередження влади (і, як наслідок, потенційної корупції) у меншій кількості рук. Опозиційний лідер і колишній прем’єр-міністр Юлія Тимошенко заявляє, що перестановка робиться для того, щоб визначити «розпорядників грошових потоків у країні», і що реформа має також на меті усунути «будь-яке подвійне управління грошовими потоками з боку різноманітних кланів».

В українській адміністративній системі традиційно залишається одна велика проблема – кумівство. Це коли вибираються люди з відповідними прізвищами чи правильні покровителі, що отримують так звані нагріті місця, де можливість красти та готівка найбільші.

Зміст і виконання обіцяного нового антикорупційного законодавства будуть вирішальними у тому, чи матимуть зміни відчутний вплив на правління і, відповідно, на ділову атмосферу.

Деякі аналітики кажуть про іншу сильну мотивацію перестановки: скинути всю відповідальність за майбутні непопулярні реформи на віце-прем’єр-міністра Сергія Тігіпка, головного банкіра, який прийшов третім на президентських перегонах у січні і не належить до пропрезидентської Партії регіонів. Йому дали пост міністра соціальної політики.

Янукович вочевидь зазнав удару від рішень, яких зажадав цього року МВФ: про підняття ціни на газ і пенсійного віку. Тігіпко – той, що невпинно повторює, як він готовий проштовхувати непопулярні реформи, – для Януковича та його прибічників із Партії регіонів в уряді є ідеальним союзником, який може стати цапом-відбувайлом у найбільш слушний час.

Критики також поскаржилися, що адміністративна реформа була проголошена раптово, пізно ввечері, без жодної публічної дискусії. Навряд чи це дуже ефективний спосіб здобути прихильників реформ і викликати в них бажання працювати.

Льовочкін відразу накинувся на цю критику. Якщо запровадження реформи зробити публічним, сказав він, то це дістане великий опір від самого бюрократичного апарату. «Якби обговорення адміністративної реформи велося відкрито й публічно, то я маю великі сумніви, що навіть зосередивши владу, волю та зусилля, вдалося би її провести за такий короткий термін. Спротив бюрократії середнього рівня настільки сильний, що кожен крок перетворень вдається з великими труднощами», – заявив він.

Одне слово, за словами Льовочкіна, Янукович проти бюрократії. Якщо додати сюди опозицію, залякану численними кримінальними розслідуваннями за звинуваченням у корупції під час їхнього правління (вони кажуть, що це різновид репресій), і низьку підтримку населення, то це може вилитися в одне з найбільших протистоянь 2011 року.


Оригiнал матерiалу:
http://www.bne.eu

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".