Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Державна політика у сфері вищої освіти: основні принципи

24.12.2010

Законодавство України про вищу освіту базується на Конституції України і складається з Законів „Про освіту” і „Про наукову і науково-технічну діяльність”. Відповідно до чинного законодавства основними принципами державної політики у галузі вищої освіти є:

- інтеграція системи вищої освіти України у світову систему вищої освіти та європейський простір вищої освіти при збереженні і розвитку досягнень та традицій української вищої школи;

- доступність та конкурсність здобуття вищої освіти кожним громадянином України та ін.

Інтеграція системи вищої освіти України у світову систему передбачає приведення системи української освіти у відповідність до європейських стандартів. Міжнародними документами (Лімська Декларація, 1998 р.; Ерфуртська Декларація, 1996 р.; Болонська Декларація, 1999 р.), які визначають основні принципи розвитку вищої освіти у світі, передбачено питання автономії та академічних свобод вищих навчальних закладів. Відповідно до пункту першого Лімської декларації, автономія – це незалежність вищого навчального закладу від держави та інших суспільних сил приймати рішення стосовно внутрішнього управління, фінансів, адміністрації і встановлювати власну лінію поведінки у сфері освіти, науково-дослідної роботи, викладання й інших пов’язаних з цим видах діяльності.

Водночас чинне законодавство України унеможливлює дотримання європейських стандартів у сфері вищої освіти, особливо щодо автономії вищих навчальних закладів. Розуміння автономії в Законі України „Про освіту” є звуженим, а права і повноваження вищих навчальних закладів з реалізації власної автономії обмеженими. Відповідно до статті 15 Закону України „Про освіту” вищому навчальному закладу може бути надана певна автономія Міністерством освіти і науки України.

З метою створення більш сприятливих умов для розвитку вищих навчальних закладів, розширення їх автономії, підвищення освітнього потенціалу нації група народних депутатів, до складу якої входять народники Зарубінський О.О., Шаров І.Ф. підготувала та зареєструвала 22 грудня 2010 р. проект Закону „Про вищу освіту”. Автори даного законопроекту пропонують забезпечити реальну автономію національних вищих навчальних закладів (як у сфері внутрішньої політики щодо навчання та наукової діяльності, так і в матеріально-технічній та адміністративній сфері) для максимального забезпечення у висококваліфікованих кадрах галузей народного господарства України.

Також проект Закону України „Про вищу освіту” сприяє реалізації принципу державної політики в освітній сфері, який передбачає доступність та конкурсність здобуття вищої освіти кожним громадянином України. Відповідно до четвертої частини Статті 22 даного законопроекту „у вищих навчальних закладах державної і комунальної форм власності кількість студентів денної форми навчання, прийнятих на перший курс за державним замовленням, повинна становити не менше 50 відсотків від загальної кількості студентів, прийнятих на навчання на перший курс”.

Таким чином, запропонований депутатами законопроект „Про вищу освіту” забезпечує дотримання автономії вищих навчальних закладів та їх академічної свободи; виключає директивні методи управління вищою освітою; створює сприятливі умови для розвитку вищих навчальних закладів, для впровадження новітніх технологій у навчання, а також розширює можливості для здобуття вищої освіти кожним громадянином України.

Бердник Юлія

 

 

 

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".