Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Україна між двома конституціями - Независимая газета

27.12.2010

Відкладена на місяць дискусія щодо дати парламентських виборів розпалюється в Україні з новою силою. Хоча політики офіційно готуються до осені 2012-го, але мають на думці весну 2011-го. Адже не виключено, що вже після новорічних свят у країні стартує скорочена до мінімуму передвиборна кампанія. Принаймні, робота над новим виборчим законом ведеться без огляду на передсвяткові настрої.

Чергову хвилю суперечок в Україні днями породила заява Європейської комісії за демократію через право – консультативного органу ЄС із конституційного законодавства. Венеційська комісія нагадала, що Конституційний суд України так і не дав відповіді на запитання, коли ж слід проводити чергові парламентські вибори після скасування Конституції 2004 року і запровадження Основного закону в редакції 1996 року. «Згідно з Конституцією 1996 року, яка за рішенням КС сьогодні діє, термін повноважень парламенту становить чотири роки, що означало б, що наступні парламентські вибори мають відбутися навесні 2011 року, – процитував заяву європейських юристів член Партії регіонів Сергій Ківалов, який був присутній на засіданні Венеційської комісії. – З іншого боку, згідно з Конституцією у редакції 2004 року, чергові вибори до Верховної Ради проводяться в останню неділю останнього місяця п’ятого року повноважень депутатів, тобто у вересні 2012 року».

Українські політики і юристи звернули увагу на це протиріччя ще на початку жовтня, коли відбулася блискавична конституційна реформа. Протиріччя у законодавстві виявилося непростим: нинішніх депутатів обрали у 2007 році з терміном повноважень на п’ять років, тобто до осені 2012 року, а реанімована Конституція вимагає проводити наступні вибори в останню неділю березня четвертого року повноважень. Частина політиків акцентувала увагу на тому, що закон зворотної сили не має, а отже – депутати мають допрацювати термін, на який обрані. Інші заперечували, що Конституція повинна діяти в повному обсязі, отже, термін повноважень парламенту має бути скорочено.

У підсумку до Конституційного суду надійшло два різні запити. Перший, від імені депутатів, зводився до прохання дати санкцію на майбутнє внесення змін до Конституції, щоб подовжити повноваження депутатів до п’яти років. Сенс цієї поправки в тому, щоб відмовитися від чехарди нескінченних виборів і в майбутньому перейти на систему обрання усіх органів влади в один рік. Другий запит був направлений центрвиборчкомом, який попросив суддів визначити, що робити з черговими виборами. Адже якщо дотримуватися чинного Основного закону, без інших вказівок Конституційного суду, то ЦВК зобов’язана була ще 22 листопада оголосити про початок передвиборної кампанії.

Суд відповів тільки на запит депутатів, які вже розпочали складний і тривалий процес внесення змін до Конституції. Поправка, що подовжує терміни повноважень усіх майбутніх складів Верховної Ради до п’яти років, буде остаточно затверджена не раніше лютого. А питання про долю чинного парламенту так і залишилося відкритим: Конституційний суд не відповів на запит ЦВК. Саме з цієї причини занепокоїлася Венеційська комісія.

Тим часом в Україні почалася підготовка до затвердження нового закону про вибори депутатів Верховної Ради. Хоча офіційно зміст документа поки що не обговорюється, але політики стверджують, що закон скасує норму, яка діяла кілька останніх років, про вибори депутатів тільки за партійними списками. Натомість Україна планує повернутися до змішаної системи, щоб обирати половину складу парламенту від партій, іншу половину – за мажоритарними округами. Відродження такої системи в ході виборів до місцевих органів влади, що відбулися 31 жовтня, дало змогу Партії регіонів здобути перемогу навіть у тих регіонах, де її позиції не надто сильні, зазначають експерти.

Політолог Олександр Палій припускає, що Партія регіонів, не афішуючи плани, готується до виборів навесні 2011 року. Він зазначив, що опозиція зараз деморалізована кримінальним переслідуванням Юлії Тимошенко та її соратників. А влада, намагаючись зміцнити свої позиції, навіть відклала деякі анонсовані заходи на кшталт украй непопулярної пенсійної реформи. Експерт вважає, що Партії регіонів вибори у 2011 році зручно проводити ще і з тієї причини, що в ході минулих місцевих виборів центральна влада встановила режим взаєморозуміння з місцевими елітами. Закріпивши цей результат на центральному законодавчому рівні, Віктор Янукович встановить свою монополію влади на весь термін президентства, пояснив експерт.

Палій зазначив, що для Партії регіонів, яка стрімко втрачає популярність, важливо якомога швидше скористатися слабкістю опозиції. Цю думку підтверджують результати соцопитувань, проведених восени Центром ім. Разумкова. Якби парламентські вибори відбувалися у жовтні, то Партія регіонів одержала б 29%, Блок Юлії Тимошенко –13,5%, «Сильна Україна» Сергія Тігіпка –12%, «Фронт змін» Арсенія Яценюка – 5,4%, «Свобода» Олега Тягнибока – 3,6%, Блок Литвина – 3,2%, Компартія – 3,1%. Але вже у листопаді-грудні, коли приймали податковий кодекс, було оголошено про підвищення тарифів на опалення і газ, прозвучали анонси низки непопулярних реформ, ситуація для влади погіршилася. «Тільки 20% громадян, згідно з останніми опитуваннями, вважають, що події в Україні розвиваються у правильному напрямі», – зазначив заступник директора соціологічної служби Центру ім. Разумкова Михайло Міщенко. За його словами, динаміка рівня підтримки Віктора Януковича зараз дуже нагадує динаміку підтримки Ющенка у 2005 році: від стрімкого зростання до швидкого спаду.

Інше опитування центру свідчить, що українці негативно оцінюють і діяльність нинішнього парламенту. Тільки 18,8% громадян підтримують ідею проведення парламентських виборів у 2012 році, 32,4% виступають за голосування у березні 2011-го.

За відсутності рішення Конституційного суду всі політичні сили про всяк випадок готуються до несподіваного старту передвиборної кампанії, терміни якої можуть бути скорочені до мінімуму. Представники опозиції вважають такий сценарій імовірним, але небажаним: неофіційно вони зазначають, що до весни 2011 року противники президентської команди справді не зуміють зорганізуватися. Президент аналітичного центру «Відкрита політика» Ігор Жданов днями зазначив, що і в команді Януковича немає єдності: одна група наполягає на варіанті марш-кидка – прийняти новий виборчий закон, скоротити виборчу кампанію до 50 днів, що не дасть опозиції вчасно мобілізуватися і провести ефективну кампанію. Інша відмовляє колег від цього сценарію.

 

Оригiнал матерiалу:
http://www.ng.ru

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".