Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Україна в 2011-му: Найкращі шанси для відновлення за останні кілька років - Business New Europe

29.12.2010

В Україні була жахлива криза. Проте з 15 мільярдами доларів кредиту від Міжнародного валютного фонду (МВФ) та з кінцем політичної нестабільності країна має кращі шанси на відновлення, ніж принаймні за останні декілька років.

Експеримент зі справжньою демократією закінчився, коли під керівництвом Віктора Януковича система певною мірою повернулася до старих методів. Янукович жорстко прибрав до своїх рук і президентську владу, і парламент, Верховну Раду. Але все ж Помаранчева революція відбулася недаремно. Незважаючи на зосередження влади, президент залишається підзвітним, а населення – політично активним.

Зараз для уряду важливо проштовхнути вкрай потрібні реформи. Процес, який має отримати імпульс у 2011-му. Якщо Янукович досягне успіху, то не лише країна процвітатиме, а ще й почнеться процес від’єднання від Росії. Поки справжні та стрімкі реформи не будуть проведені в Україні, українські ринки капіталів просто слідуватимить за мінливими стрибками російських.

Тим часом очікується, що економічне зростання, яке вже набирало обертів наприкінці 2010 року завдяки збільшенню внутрішнього попиту, в 2011-му прискориться, хоча темп зростання досить скромний, якщо зважати на низьку порівняльну базу в 2009-му. Середній прогноз зростання ВВП у 2011-му становить 4,6%. Його головними загрозами є внутрішні чинники, пов’язані із тарифною та податковою політикою, а також стабільність банківської системи.

Інфляційний тиск наступного року буде, як очікується, дещо нижчим завдяки меншому дефіциту бюджету (близько 6%) та гнучкішому курсу гривні, який, імовірно, дозволить Національний банк України (НБУ).

Оскільки, за прогнозами, російський фондовий ринок істотно зросте на показник від 20% до 45% (залежно від подій на світовій арені), то український відповідно теж.

Економічні реформи на шляху до кращої України

Головним положенням договору з МВФ є зобов’язання провести реформи.

Уряд відкусив перший шматок несмачного меню, підвищивши тарифи на газ для населення на 50% влітку 2010-го, чого уникала попередня влада.

На цьому уряд не зупинився, започаткувавши перед святами масштабну адміністративну реформу. Нововведення виглядають справді драконівськими. Кількість урядових органів скорочено зі 112 до 63, серед яких 20 міністерств перетворилися на 16. Заступників міністра стало двоє замість сімох-вісьмох. А кількість працівників Кабінету Міністрів переполовинена порівняно з нинішніми 1 174-ма.

Аналітики переконані, що уряд докладатиме таких самих зусиль по реформуванню ще щонайменше наступні два роки. Самого лише дотримання бюджету буде достатньо, щоб уряд отримав схвалення МВФ та міжнародних інвесторів. «Якщо реформи, спрямовані на зменшення бюрократії та корупції, збільшення привабливості України для іноземних інвесторів і реструктуризацію економіки, будуть впровадженні (а це є нашим основним сценарієм), то буде закладено твердий фундамент для надійного економічного зростання у прийдешні роки», – кажуть аналітики «Арт Капітал».

Україна разом з Польщею прийматиме Чемпіонат Європи з футболу в 2012 році, а з огляду на те, що основні непопулярні реформи планують закінчити в 2011-му, саме середина 2012-го може стати вододілом між старою та новою, кращою Україною.

Деякими реформами, запланованими на 2011-й за наполяганням МВФ, є:

адміністративна

Грудневі звільнення багато коментаторів сприйняли як трохи більш ніж перестановку зі збереженням на місцях головних гравців, таких як прем’єр-міністр Микола Азаров. Але голова адміністрації Януковича Сергій Льовочкін пообіцяв на зустрічі із журналістами, що це лише початок всебічної програми реформ, яка включатиме удосконалення місцевих адміністрацій та новий пакет антикорупційних законів. Без цих додаткових елементів зміни мали б обмежений позитивний ефект.

пенсійна

Соціальні видатки є великим тягарем для державного бюджету, і початок реформування системи очікується у 2011-му. Ймовірно, вона викличе суперечки, оскільки, як повідомляють, держава спробує підвищити пенсійний вік.

Як сказала у грудні перший заступник голови президентської адміністрації Ірина Акімова, законопроект щодо першого етапу пенсійної реформи, який уряд незабаром подасть до Ради згідно із договором з МВФ, міститиме пропозицію поступово підвищувати пенсійний вік для жінок до 60 років.

Також у грудні Янукович критикував великий розрив між мінімальною та максимальною пенсією в країні. І тут справді треба зробити багато. «Це ненормально, коли хтось отримує мінімальну пенсію, а інший – 60 000 гривень. Це неприпустимо», – сказав президент на засіданні комітету економічних реформ у Києві в грудні.

податкова реформа

Багатолюдні протести відбулися у грудні проти нового податкового кодексу, за яким підвищуються податки для малого та середнього бізнесу, а для великого – зменшуються.

Російський Владімір Путін теж розпочав свій перший термін у президентському кріслі з податкової реформи. Проте російська версія була зовсім іншою. Вона послабила податки для звичайних людей і збільшила для нафтових компаній.

Рада зберегла спрощене оподаткування для приватних підприємців, чий річний оборот не перевищує 300 000 гривень, або 600 000 гривень для бізнесу із касовим апаратом та чотирма найманими працівниками чи вісьмома працівниками для ресторанного бізнесу.

Згідно зі схваленим законом, рівень податків затверджуватиметься щороку в місцевій владі залежно від виду підприємницької діяльності з розрахунку на календарний місяць за наступним порядком: для населених пунктів, кількість жителів яких перевищують 500 000 людей – від 20 до 600 гривень, із населенням від 150 000 до 50 000 – від 20 до 400 гривень, а для всіх інших – від 20 до 200 гривень.

Сума доходів, яка перевищує рівень річного товарообігу для приватних підприємців, що сплачують єдиний податок (300 000 гривень та 600 000 гривень із касовими апаратами), має оподатковуватися за ставкою 15%.

Додалися також місцеві податки. Продаж іноземної готівки у пунктах обміну, торгівля товарами і діяльність у сфері розваг (окрім проведення державних грошових лотерей), а також деякі платні послуги будуть обкладатися додатковим місцевим податком.

Прогноз ВВП

Як повідомляє міністерство економіки, середній прогноз експертів щодо зростання українського ВВП у 2011 році у листопаді було знижено до 4,6%, порівняно із 4,8% у липні.

Середньострокові перспективи росту так само гарні. Уряд прогнозує рівень зростання близько 6,5% від 2012–2013 років, і з цим прогнозом погоджуються більшість аналітиків.

Інфляція

Урядовий офіційний прогноз інфляції на 2011 рік становить 8,9%, тоді як незалежні експерти називають вищі цифри – близько 10,7%.

Україна останніми роками потерпала від високої інфляції, спровокованої великими витратами уряду через численні вибори за минулі п’ять років. Однією із перших переваг політичної стабільності (та програми МВФ) стало більш відповідальне управління державними фінансами. Олег Іванець із «Арт Капітал» каже: «Планована інфляція достатньо низька, враховуючи всі очікувані зростання податків. Але є ряд чинників, які дозволять урядові забезпечити такий низький рівень інфляції, включаючи строгий контроль цін на продовольчі товари та запровадження гнучкого валютного курсу».

На відміну від Росії, Україна не відмовилися від адміністративного контролю більшості макроекономічних показників. І контроль за цінами здійснюватиметься через обмеження торговельних націнок та лімітування експорту.

І все ж банкіри вважають, що уряд матиме лише частковий успіх. Аналітики «Арт Капітал» прогнозують інфляцію у 2011-му на рівні 9,5%.

Оригiнал матерiалу:
http://www.bne.eu

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".