Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Росія та Україна вирішили газову суперечку - The Financial Times

03.12.2010

Росія та Україна досягли згоди у суперечці на мільярди доларів за природний газ. Сумнівного газового трейдера повернуто у саме серце постачальницького ланцюга України та, можливо, інших європейських ринків.

Згідно з договором, оприлюдненим ввечері у понеділок, українська державна компанія «Нафтогаз» передасть 12 мільярдів кубометрів газу зі своїх підземних сховищ зареєстрованій у Швейцарії «РосУкрЕнерго».

Компанія цього року виграла міжнародну арбітражну справу, стверджуючи, що в неї було незаконно вилучено газ та передано «Нафтогазові» за договором на розв’язання російсько-української газової кризи 2009 року, яка зірвала поставки до Європи.

«РосУкрЕнерго» перебуває у спільній власності «Газпрому», російського газового монополіста, та бізнесменів, близьких до оточення Віктора Януковича, президента України. У свою чергу «РосУкрЕнерго» повинна виплатити 1,7 мільярда доларів «Нафтогазу», що становить близько половини нинішньої ринкової вартості газу, та 800 мільйонів доларів «Газпрому».

Постанова, яку київські аналітики назвали великим ударом для злиденного «Навтогазу», ставить крапку у дворічних спробах «РосУкрЕнерго» повернути спірний газ.

Росія перервала поставки газу до України через суперечку в січні 2009-го. Це вразило постачання російським експортним трубопроводом, який проходить через Україну до європейських ринків. Згідно з договором між Владіміром Путіним, московським прем’єр-міністром, та Юлією Тимошенко, київським прем’єр-міністром у той час, «РосУкрЕнерго» втрачала свою колишню посередницьку позицію як монопольної постачальниці російського газу в України та експортера в Європу.

З угоди, укладеної на цьому тижні, лишається незрозумілим – «РосУкрЕнерго», яке перебувало у сплячці останні два роки, продаватиме газ лише на українському ринку чи також на західних.

Том Мейн, дослідник лондонської наглядової організації Global Witness, яка стежить за прозорістю бізнесу, сказав: «Повернення “РосУкрЕнерго” – це великий крок назад. Ніхто ніколи так і не пояснив, чому обов’язково потрібна така структура, як “РосУкрЕнерго”. Євросоюзові для забезпечення газових поставок потрібні передбачуваність і прозорість».

Перебуваючи на посаді прем’єр-міністра від кінця 2007-го до початку 2009-го, пані Тимошенко (нині лідер опозиції) неодноразово ставила під сумнів прозорість «РосУкрЕнерго» як посередника між державними компаніями Росії та України у газовій торгівлі на мільярди доларів.

Сергій Льовочкін, голова Адміністрації президента, заперечує заяви пані Тимошенко, що він, пан Янукович та київський міністр енергетики Юрій Бойко фактично отримують прибутки «РосУкрЕнерго». Пан Бойко, колишній член правління компанії, від коментарів відмовився.

Пан Янукович став президентом у лютому, перемігши пані Тимошенко із невеликим відривом. «РосУкрЕнерго» за його правління виграла серію судів в Україні та міжнародний арбітраж, який наказав «Нафтогазові» повернути вилучений об’єм газу.

Пані Тимошенко заявляє, що український уряд не доклав справжніх зусиль, щоб виграти судові справи. Звинувачення заперечили нинішні посадовці.

Тим часом українська парламентська комісія провела розслідування та прийшла до висновку цього місяця, що «Газпром» провадив подвійну гру проти Києва у суперечці, застосовуючи елементи «шантажу».

Посадовці «Газпрому» відмовилися відповідати на звинувачення. Але російський газовий концерн давно домагався контролю над величезною газотранспортною системою України. Більшість експорту до Європи здійснюється через неї.

Пан Янукович цього року неодноразово стверджував, що Україна не віддасть контроль над своїми трубопроводами, а скоріше намагатиметься залучити інвестиції для модернізації та експансії із тристороннього консорціуму, який включатиме «Газпром» та компанії ЄС.

Але Дмитро Марунич, київський енергетичний аналітик, сказав, що політика українського керівництва включно з «очевидною та антиукраїнською позицією у захисті інтересів “ РосУкрЕнерго” насамперед безумовно послаблює “Нафтогаз”».

«Віддавши газові запаси “РосУкрЕнерго”, “Нафтогаз” де-факто матиме ще більші труднощі з оплатою рахунків “Газпрому”. Відтак російська сторона отримає сильніші важелі та значніші шанси на здобуття контролю над українськими трубопроводами в найближчому майбутньому», – заявив пан Марунич.

Оригiнал матерiалу:
http://www.ft.com

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".