Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Державний суверенітет як основа цілісного демократичного суспільства

16.07.2010

16 липня 1990 року Верховна Рада Української РСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет України. Відтоді в історії нашої держави розпочалася нова сторінка, новий відлік часу – епоха утвердження України як самостійної та незалежної країни.

Проголошення Декларації про державний суверенітет було виваженим та історично необхідним кроком на шляху здобуття незалежності України, яку український народ виборював століттями. У документі чітко визначені питання вирішення економічної самостійності, екологічної, внутрішньої та зовнішньої безпеки, культурний розвиток суспільства та територіальна цілісність країни.

У Декларації було визначено найбільш принципові позиції, які орієнтували народ на створення самостійної, правової держави, на розвиток демократії, всебічне забезпечення прав і свобод людини. Саме спираючись на Декларацію, було прийнято Акт про державну незалежність 24 серпня 1991 року, який разом з державним суверенітетом був підтверджений волевиявленням народу на Всеукраїнському референдумі в грудні того ж року.

Декларацією проголошено самовизначення української нації, народовладдя, принцип поділу державної влади на законодавчу, виконавчу і судову, територіальну цілісність України в межах наявних кордонів, економічну самостійність, виключне право народу України на володіння, користування і розпорядження національним багатством України, захист усіх форм власності в державі, гарантії екологічної безпеки і культурного розвитку. Ці базові положення лягли в основу законодавчих актів державного значення – Конституції та законів України.

Ознаками суверенітету держави є її єдність, неподільність і невідчужуваність. Єдність державного суверенітету полягає в тому, що в країні може бути одна суверенна влада, яку здійснює вся система державних органів. В Україні, як у більшості країн світу, органи держави функціонують за принципом поділу влади на законодавчу, виконавчу і судову, оскільки саме він вважається однією з основоположних засад організації і діяльності держави. Але окрім безпосередньо поділу влади, в Україні функціонує механізм взаємних стримувань і противаг між гілками влади.

Але державний суверенітет усередині країни все ж має обмеження. Такими обмеженнями є основні права людини, що передбачають суб’єктивну свободу, котра визначається як здатність діяти задля задоволення потреб, і які повинні поважати представники державної влади.

Сьогодні суверенітет є гарантією незалежності України, адже саме проголошення Декларації стало першим кроком до відновлення історичної справедливості, відродження української державності як ідеї соборності українського народу та його земель. І сьогодні українці повинні пам’ятати, що, втративши державний суверенітет, вони втратять незалежну та самостійну державу. Саме тому збереження цілісності країни має бути пріоритетнім у внутрішніх та зовнішніх відносинах держави.

Наталія Куксенко

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".