Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Вибори до місцевих рад за новими правилами

09.07.2010

1 липня 2010 року Верховна Рада України ухвалила у першому читанні проект Закону «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», який одразу викликав неоднозначні оцінки у суспільстві. Так, законопроект передбачає зміну виборчої системи з пропорційної на змішану (мажоритарно-пропорційну) виборчу систему, за якою: 50% депутатів відповідної ради обирається за партійними списками, 50% – за мажоритарною системою. Вибори сільських, селищних, міських голів проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі, межі якого збігаються з межами відповідного села (кількох сіл, жителі яких добровільно об’єдналися у сільську громаду), селища, міста.

Законом забороняється брати участь у місцевих виборах блокам політичних партій. Окрім того, у майбутніх виборах до місцевих рад, що відбудуться 31 жовтня цього року, забороняється брати участь партійним організаціям, що були зареєстровані за рік до дати проведення виборів. Також норма про обов’язкове висунення суб’єктів виборчого процесу політичними партіями поширюється не лише на кандидатів у депутати місцевих рад, а й на кандидатів на посади мерів. У разі прийняття цього законопроекту у другому читанні кандидати на посаду мера не зможуть балотуватися самостійно – їх повинні будуть висувати місцеві партійні організації.

Слід також зауважити, що згідно із законопроектом про дату проведення чергових місцевих виборів оголошується не пізніше, ніж за 60 днів, а виборчий процес розпочинається за 50 днів до волевиявлення.

На прес-конференції, присвяченій прийнятому у першому читанні закону про місцеві вибори, заступник Голови Народної Партії, народний депутат України фракції «Блок Литвина» у Верховній Раді України Олег Зарубінський сказав, що змішана система виборів не є ідеальною. На його думку, сьогодні альтернативою зміні виборчого законодавства є збереження системи закритих списків. «Але на прикладі парламенту ми бачимо, що це погано. У третьому, четвертому скликаннях парламент був якісніший. Тоді 1/3 депутатів писали закони, відстоювали власну точку зору. Зараз таких депутатів 1/9 від усього складу парламенту», - наголосив О.Зарубінський.

На його переконання, текст законопроекту, підготовлений до другого читання, буде відрізнятися від тексту, прийнятого у першому читанні. «Я думаю, з вірогідністю 70-80%, що буде вилучена або, навпаки, долучена норма, відповідно до якої мери можуть бути і висуванцями від зареєстрованих політичних партій, і буде норма, відповідно до якої кандидати на посаду мера можуть бути самовисуванцями. Відповідна поправка до другого читання вже є», - зазначив О.Зарубінський.

За словами народного депутата України, існує ще одна пропозиція до другого читання, яка полягає у скасуванні норми про заборону брати участь у місцевих виборах партійним організаціям, що були зареєстровані за рік до дати проведення виборів. «На мій погляд, це досить дискусійне питання, адже існують люди, котрі купили партії замість того, щоб формувати партійні організації. Я розумію, що значно легше оббігти всі телеканали і ток-шоу, ніж насправді займатися партійним будівництвом», - вважає Олег Зарубінський.

Відносно терміну проведення кампанії з виборів до місцевих рад, який скоротився до 50 днів, Олег Зарубінський сказав: «Якщо обирають сільського, селищного голів, то, можливо, їм вистачить 50 днів, але за умови, що вони там були, працювали і є авторитетними, а не направленими з центру».

Цікавим нововведенням є внесення кандидатами у депутати рад усіх рівнів грошової застави, яка становить від 0,1 мінімальної заробітної плати для кандидатів у депутати сільських рад до 10 мінімальних зарплат для кандидатів у депутати Верховної Ради АР Крим, обласної, Київської та Севастопольської міської ради. Таким чином реєстрація за участь у місцевих виборах може стати платною. На думку заступника Голови Народної Партії Олега Зарубінського, суму грошової застави кандидатів у мери на виборах до місцевих рад необхідно переглянути. «Для авторитетної людини, яка чогось варта, яка чогось досягла в житті, а не просто міських божевільних, які дуже люблять брати участь у різноманітних виборах, то певний фільтр має бути. Єдине, що треба переглянути, так це зменшити заставу кандидата на посаду мера», - зауважив О.Зарубінський.

У проекті Закону про місцеві вибори доволі дискусійними є нові правила формування виборчих комісій. Зокрема, територіальні комісії формуються за пропозиціями місцевих організацій лише тих партій, які представлені у парламенті. Відповідно кожна партія має право вносити максимум три кандидатури до складу комісії.

Згідно з проектом нового закону значно збільшуються повноваження Центральної виборчої комісії. У разі прийняття закону у другому читанні без змін ЦВК матиме змогу втручатися у роботу територіальних, окружних та дільничних виборчих комісій, а також замість них встановлювати результати виборів.

На превеликий жаль, законопроект про місцеві вибори, прийнятий у першому читанні, має низку недоліків і потребує суттєвого доопрацювання парламентаріями під час підготовки документа до другого читання. Адже очевидним є той факт, що за такої редакції закону провести вибори конституційно і демократично буде доволі складно.

 

Підготувала Леся Кіхно

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".