Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Два ока у світ - Российская газета

08.01.2011

Наймертвіший сезон у політиці – великі свята. І ось цей час – найцікавіший для розуміння політики в нашій країні.

Росія – давно вже не місце для політичних дискусій (зокрема й тому, що «глядацька маса» їх зовсім не вимагає). У нас немає двопартійної системи, і навряд чи вона з’явиться в осяжному майбутньому.

Але у нас є інше – «двоканальна» система, дві загальнонаціональні кнопки – «перший / другий». Зрозуміло, політично та інформаційно вони практично не розрізняються (і не відрізняються від усіх інших держканалів, які усі разом утворюють інформаційно єдину Росію) – що, знову ж таки, очевидно, влаштовує глядачів/виборців, яким дано в руки пульт для голосування.

Але політика політикою, а от стилістично «Первый» і телеканал «Россия» все ж таки досить істотно різняться. І ці відмінності – один з індикаторів для розуміння того, з чого, власне, зростає (або не зростає) «політика» – для розуміння соціальної психології суспільства.

Чистий тест для порівняння каналів завжди проводиться у Новорічну ніч. Так, усі канали оскаженіло співають і танцюють. Але співають і танцюють суттєво по-різному. Відмінність яких та реакцію на неї глядачів і можна зафіксувати саме на Новий рік.

Тут необхідно зробити відступ.

Я знаю «все, що ви хотіли сказати про ТБ – але соромилися вимовити». Зрозуміло, я з вами згоден. До речі, мої колеги давно вже не соромляться. Хочу лише зауважити, що: а) ТБ – усе-таки «не зовсім мистецтво», і некоректно міряти його мірками, скажімо, кіно, а вже тим паче літератури і т.д. ТБ за визначенням – попса і не може бути ніде нічим іншим, б) наше ТБ насправді принаймні не гірше від «зарубіжних аналогів». Дивно, але це так – не тільки ми самі, звиклі до свого, але багато іноземців, які живуть або постійно бувають у Росії, кажуть, що європейське й американське ТБ (ток-шоу, серіали тощо), як правило, «ще нудніше». Зрозуміло, є й рідкісні винятки, до яких наше ТБ якраз недотягує – ну що ж, є на кого рівнятися ... Зрозуміло, що інформаційні програми – предмет зовсім особливої розмови. Ну й нарешті третє, і останнє. Усі сварять ТБ – і практично всі продовжують дивитися.

Це питання принципово важливе. Часто кажуть, що після появи Інтернету соціальне, а тим більше політичне значення ТБ різко зменшилося, а незабаром і зовсім занулиться – як транспортне значення коней після появи автомобілів.

Але сьогодні це очевидно не так. І навряд чи у найближчому майбутньому так станеться. Тут швидше адекватна аналогія з театром – який і не надумав вмирати після появи кіно. Джерела інформації та її обсяг розширюються – але не витісняють одне одного.

У Росії зараз близько 70 млн користувачів Інтернету (приблизно 3% від світового обсягу, а населення РФ – 2% населення світу). Але жоден сайт не зрівняється за кількістю відвідувачів (тим більше одночасних!) навіть із ТБ-каналами другої категорії, не кажучи вже про гігантів – «Первый», «Россию». Ефект одночасного відеовпливу на десятки мільйонів людей поки що абсолютно недосяжний для Інтернету. Тим більше це стосується політичних сайтів, які збирають (кожен окремо і всі разом) значно менше відвідувачів, ніж наші «дві зірки». Більше того, якщо почитаєте дискусію на багатьох політичних сайтах, то побачите, що добра половина учасників люто відстоюють в Інтернеті саме ту картину світу, яку в них сформувало ТБ. Для них ТБ – первинне, Інтернет – вторинний. А два канали – як і раніше два ока, якими вони бачать соціальну реальність (зрозуміти б ще яке око «праве», яке «ліве»). Тим більше так воно є для основи основ – мовчазної більшості, яка завжди і скрізь на 100% вирішує результат будь-якого голосування, а своєю «соціальною вагою» або надає стійкості державному кораблю, або перевертає його (якщо починає кидатися). Так, значна частина цієї більшості користується Інтернетом – але зовсім не політичними чи інформаційними сайтами... У цих питаннях вони як і раніше від ТБ добра не шукають – швидше, будуть шукати розваг, звично клацаючи мишею, а не пультом телевізора, – хоч які б цікаві картинки з життя зарубіжної чи російської естради їм би демонстрували.

Тепер повернемося до нашої Новорічної ночі.

31 грудня частка «Первого» (від кількості глядачів, які ввімкнули телевізор) становила 23,5%, частка «России» – 24,8%. Якщо брати Москву, то співвідношення зворотне: відповідно 22,4 і 19,3%.

Були тут всякі ТБ-несподіванки. Наприклад, «Первый» показав щорічно нерозмінну «Іронію долі», а «Россия» у той самий час – свіжоприготований мюзикл «Морозко». І цей розрахунок себе виправдав – «Іронію» по всій країні подивилися 23%, а «Морозко» – 26,2%.

Але ось – апофеоз ТБ-Року. З пів на десяту-десятої й до першої-другої години ночі – саме «чос», те, чим поп-зірки заробляють на рік вперед і до чого ТБ-канали готуються добрих 2 місяці. Ось тут стилістичні відмінності й справді виявилися (як, до речі, проявляються майже кожен рік).

«Західник»-«Первый» у своїй програмі «Олів’є» зробив ставку на світових зірок – Елтон Джон, Стінг і т.д. «Ґрунтівник»-«Россия» у своєму «Параді», а потім «Блакитному вогнику» запропонував великий набір рідної попси.

І глядач дружно підтримав вітчизняного виробника звуків! Розрив вражає. По всій країні в «олів’є» вперлися 20,6% глядачів (31-го числа) і 24,1% (1-го січня). А на «Блакитний вогник» збіглися 25,1% до бою курантів і 31,9% – з початком 2011 року! Навіть у Москві, яка явно надає перевагу в інших ситуаціях «Первому», розрив виявився хоч і на користь «Останкіна», але мінімальним (відповідно 21,4-20% до 12.00, 25,2-23,8% після 00.00).

Чи не занадто великого значення я надаю цим цифрам? Ні – «як зустрінеш, так і проведеш». Два канали – психологічний стрижень Вертикалі, головна піарівська опора стабільності. Але не тільки стабільності ... Під звуки цього «Блакитного вогника» проводжали «десятиліття нулів», у яких були такі приємно-округлі кружечки. Ситі нульові, жирні нульові – і «хай буде соромно тому, хто про це погано подумає», як свідчить девіз ордена Підв’язки ... Але в ці роки не тільки «наїдалася стабільність». Ні, відбувалося – майже непомітно, але природно і невідворотно – і щось більше. У Росії – подобається це комусь чи ні – формувалася буржуазна нація. Зі своїм буржуазним (дрібнобуржуазним) патріотизмом. Ми забарилися з цією справою – у Західній Європі такі процеси пройшли 100-200 років тому, а у нас вони були штучно перервані. Більше того, у справі формування такого патріотизму у нас не було (і, на щастя, немає!) високих, героїчних прикладів – життя і справді мирне, сите, нудне. Але інстинктивний потяг до патріотизму, до свого, національного – нездоланний. Без цього буржуазної нації та країни – немає. І от у цьому разі такий потяг виявився у «виборі свого». Такий настрій вгадали на «России» (а почасти вони ж його і формують). Вгадали – і не помилилися.

 

Оригiнал матерiалу:
http://www.rg.ru

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".