Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Єгипет та колишній Радянський Союз - Today’s Zaman

21.02.2011

Події у Єгипті спричинили розмови про те, чи може таке ж повторитися у інших куточках світу. Особливо на теренах колишнього Радянського Союзу, пише авторка статті.

І це не дивно, адже більшість із колишніх радянських республік потерпають від авторитарного правління лідерів, часто вихідців із спецслужб, які правлять, опираючись на вузьке коло олігархів.

Проте ситуація тут все ж дещо інакша: інші політичні системи, досвід «кольорових революцій» у Грузії, Киргизстані та Україні. Самі пострадянські республіки добряче відрізняються між собою – від багатих виробників енергії до збіднілих ізольованих країни. Три із них мають військові конфлікти із сусідами, у частини – закриті кордони. Лише Україна, Молдова та Грузія останнім часом мали чесні вибори, у них є опозиція, і їхні режими демократичні, на відміну від колишніх сусідів по Радянському Союзу, зазначає Аманда Пол.

Єгипетське повстання породило найбільше розмов про можливість чогось подібного у Росії, проводячи паралелі між Госні Мубараком та Владіміром Путіним, йдеться у статті. Але Путіна, незважаючи ні на що, підтримує більшість російських громадян. Так само білоруси прихильно ставляться до Аляксадра Лукашенки. «Тоді як прозахідні фракції та активісти-правозахисники у Росії та Білорусі продовжують засуджувати своє керівництво, не схоже, щоб це давало результати. Із підтримкою державних сил безпеки та військових, слабкою опозицією і великою кількістю людей, які досі “терплять” їх, вони нині надто могутні, щоб бути скинутими», – пише Аманда Пол.

Ситуація у Казахстані та Узбекистані порівняно стійка. В обох країнах правлять лідери пенсійного віку, які прийшли до влади ще у радянський час. До них переважно прихильно ставляться громадяни, немає сильної опозиції. Влада працює у напрямку євроінтеграції, а рівень життя населення покращується. Те ж можна сказати про Туркменістан. Одна біда – смерть престарілих президентів Узбекистану та Казахстану ймовірно призведе до дестабілізації та боїв за владу, вважає журналістка.

Тривожнішою є політична обстановка у Киргизстані та Таджикистані, які потерпають від економічних складнощів. Тут сильніша, ніж у сусідів опозиція і, незважаючи на заборони влади, діють ісламісти. У Киргизстані завдяки нещодавнім демократичним зрушенням люди мали змогу висловити своє невдоволення, тому, на думку авторки статті, нова революція тут скоріш за все не відбудеться. А от у Таджикистані ймовірність повторення єгипетського сценарію цілком можлива.

Влада Азербайджану та Вірменії, йдеться у статті, поза небезпекою. Вона рухається у бік інтеграції із Заходом, підвищує рівень демократії. Тут звичним явищем є демонстрації, а нещодавно стартувала антикорупційна кампанія. Єдиною загрозою для них є відновлення військових дій у Нагірному Карабасі.

«Загалом не схоже, щоб якісь великі зміни на кшталт єгипетських відбулися у цьому районі у найближчий час. Натомість, якщо хвилювання на Середньому Сході триватиме і буде зруйновано нафтовий сектор, це може бути вигідним для багатих на енергію середньоазійських держав. Проте у довготерміновій перспективі є більші ризики, і тому в інтересах усіх цих країн “повчитися” на досвіді Єгипту», – закінчує статтю Аманда Пол.

Оригiнал матерiалу:
http://www.todayszaman.com

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".