Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Річний залік - Огонёк

14.03.2011

«Мало хто пам’ятає, але день інавгурації Віктора Януковича – 25 лютого 2010 року – був позначений низкою подій, які за дивним збігом обставин визначили характер його правління у перший рік президентства», – пише Валерій Калниш. Автор статті нагадує, що під час того, як Віктор Янукович заходив до Верховної Ради, де мав приймати присягу, його мало не вдарило вхідними дверима. Крім того, його інавгурація стала першою, на якій у залі не були присутні журналісти. Церемонію вони дивилися у парламентському фойє по телевізору. І нарешті: того дня до міліції зателефонував невідомий, який сказав, що на шляху, де проїжджатиме президентський кортеж, станеться вибух.

Перший рік на посаді став Януковича тяжким. Від попередників залишилося немало проблем, зазначає автор статті. З низкою цих проблем він впорався – в усякому разі, на перший погляд. З кавалерійським наскоком була вибудувана вертикаль влади. Змінений уряд і сформована лояльна парламентська більшість. Потім президент змінив голів обласних та райдержадміністрацій. Пройшли вибори до місцевих органів влади. Більшість мерів стали представниками провладної Партії регіонів. Такому натиску, зауважує автор, позаздрила б навіть головний суперник Януковича на виборах – Юлія Тимошенко.

Потім у країні знову зробили чинною Конституцію 1996 року. У такий спосіб повернули президентську форму правління, за якої глава держави особисто визначає кандидатуру прем’єра та призначає членів уряду. Сам Віктор Янукович заявив, що країна повернулася до Конституції, яку Європа та світ визнали як одну з кращих.

Цей рік став роком реформ. Принаймні, Віктор Янукович сам так вважає. Розпочалися податкова, судова, адміністративна й медична реформи. Першою – ухвалили новий податковий кодекс; другою – скоротили повноваження Верховного суду і створили спеціалізовані суди, рішення яких є остаточними; третьою – зменшили кількість чиновників. Загалом зачепили багато інтересів. Починань багато, як і претензій до нової влади. Насамперед – щодо свободи слова.

Свобода ЗМІ, зокрема й ток-шоу з політиками у прямому ефірі, залишилися у спадок від президентства Віктора Ющенка, який заявляв, що вільний журналіст – одне з головних досягнень його президентства. Інша річ, що свою думку про журналістів екс-президент після відходу з посади змінював. «Наприклад, під час прямого ефіру на телеканалі “Інтер”, дивлячись на автора цих рядків, – згадує Валерій Калниш, – Віктор Андрійович мрійливо сказав: “Знаєте, стояв я, і було таке бажання – взяти лозину…Та спустити штани…”»

Віктор Янукович, зауважує автор, втім, дійшов схожих поглядів на пресу самостійно. При ньому знову заговорили про цензуру. І вже не місцеві журналісти, а міжнародні організації – «Репортери без кордонів» і Freedom house. Остання ще й виключила Україну зі списку «вільних країн», перевівши її до групи «частково вільних», .

Також за Януковича з’їхалися на майдан Незалежності невдоволені новим податковим кодексом підприємці з усієї країни. Про його зраду національних інтересів говорять у контексті угод про подовження терміну перебування у Криму Чорноморського флоту Росії до 2042 року. Звинувачують у лобіювання російської мови на шкоду українській, в ігноруванні інтересів українських церков – за винятком Української православної церкви Московского патріархату. За Януковича звання Героїв України позбавили безумовних авторитетів для українських націоналістів – Степана Бандеру та Романа Шухевича. А найголовніше звинувачення від парламентської опозиції та Європарламенту – політичні репресії у країні. У СІЗО перебувають члени минулого уряду. Екс-прем’єра Юлію Тимошенко та колишнього першого віце-прем’єра Олександра Турчинова майже щодня викликають на допити. Представники опозиції називають цей рік роком брехні, грабунку та насильства, замаскованих під реформи. Так, зокрема, вважає Юрій Луценко, екс-очільник МВС, який перебуває у СІЗО.

Народ, з одного боку, скучив за «сильною рукою», з іншого – за щоденного зростання цін теза про сильного і справедливого президента припиняє працювати. Однак за жодного президента суспільство не демонструвало свою незгоду вибухами – як тепер. Підірваний пам’ятник Леніну у Запоріжжі, закиданий пляшками один із офісів Партії регіонів у Києві, сталися вибухи у Макіївці.

За даними соціологів, рейтинг Віктора Януковича становить близько 30%, а ставлення до нього повільно, але погіршується. Усе більше людей вважають, що у своїх вчинках президент керується лише власними інтересами. Експерти стверджують, що рівень демократії за десятибальною шкалою становить 4,75 бала. Це, зазначає директор фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна, майже такий самий рівень, як в останній рік президентства Леоніда Кучми – 4,6 бала.

За минулий рік Віктор Янукович практично знекровив опозицію. Коли Юлія Тимошенко лише починала ходити на допити до слідчого управління генпрокуратури, біля будівлі її зустрічали сотні людей. Тепер до цього звикли, й приходять хіба що кілька десятків. Сама Юлія Тимошенко вважає, що Віктор Янукович може стикнутися з «єгипетським сценарієм» розвитку подій, зазначає автор статті.

Інший політик, який намагається створити потужний опозиційний рух – Арсеній Яценюк. Наразі значних успіхів він не має. Пан Яценюк вважає, що сьогодні жодна з опозиційних сил не здатна після виборів самостійно сформувати уряд. Зате не має опозиційної риторики Сергій Тігіпко. Він фінішував в останній президентській кампанії третім. Став віце-прем’єром, міністром соціальної політики у чинному уряді. Його випробування – це численні непопулярні реформи цієї влади: податкова, тепер – пенсійна.

«Віктор Янукович, незважаючи на всі звинувачення, веде гру впевнено», –пише автор статті. Можливо, йому вдасться переобратися й на другий президентський термін. У це вірять у його адміністрації. «Політична відповідь на запитання, чи у правильному напрямку рухається країна, буде дана у 2015 році», – наводить автор статті слова глави адміністрації президента України Сергія Льовочкіна. Саме у 2015 році відбудуться чергові президентські вибори. Тоді ж Віктор Янукович, за словами пана Льовочкіна, і відзвітує перед народом. Якщо усе йтиме за планом, упевнений він, то Янукович не матиме на наступних президентських виборах жодного конкурента.

 

Оригiнал матерiалу:
http://www.kommersant.ru

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".