Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Чернігівщина: Земля і держава – майбутнє в сучасності

15.03.2011

K4olo54sha_250.jpgРозмова про продаж землі несе багато тривожних думок та переживань: що буде і які будуть наслідки? Нещодавно, коли міністерство АПК зібрало тваринників з виробництва молока вирішувати проблему розвитку галузі, в ході зустрічі пролунало питання: чому при державній підтримці галузі вона не розвивається, а поголів’я з кожним роком зменшується і, відповідно, зменшується валове виробництво? Тому що, на мою думку, перш за все, немає стабільності ані економічної, ані політичної. І разом з цим постає ще одне важливе питання – земельних відносин. Скільки часу ми матимемо можливість орендувати землю? Чи матимемо ми цю можливість надалі? Чи не скуплять її закордонні, так звані, інвестори? Гадаю це і є одним із основних стримуючих факторів розвитку сільського господарства в Україні.

Для розвитку сільськогосподарського виробництва та збільшення валового виробництва нам потрібні кредитні кошти. Вкладаючи їх, наприклад, у будівництво або реконструкцію молочної ферми, закупівлю молочної худоби, техніки тощо, можна передбачити, що подібний проект окупиться за п’ять років. Але це можна реалізувати тільки за умови, що існує впевненість у довгостроковій оренді землі, бо тваринництво без землі не може існувати. Отже, без договорів на довгострокову оренду цей проект не можливий. Тому, на жаль, сьогодні майже всі живуть одним днем: аби тільки зараз було добре. А завтра? А завтра продаж землі. Хто її купить? Чия вона буде? Бо без неї, матінки, ми ніхто і ніщо. Треба зрозуміти, що сьогодні важливіше – вкладати кошти в добрива, техніку, будівництво, цим самим збільшуючи валове виробництво на благо людей і держави, чи накопичувати гроші на ті 100 га землі?! Вже зараз бачимо, що зменшуються обсяги виробництва продуктів харчування і деякі стали дефіцитом. А що буде, коли кошти треба буде вкладати у купівлю землі? А нові власники будуть використовувати її як заманеться? Чому ми не думаємо про безпеку країни, робочі місця, які також сьогодні в дефіциті… Якщо запрацює аграрний сектор, то покращиться добробут людей, соціальна сфера, піде вгору промисловість, запрацює в цілому економіка.

Але ще є, правда, категорія фанатів, які не зважаючи на всі ці негаразди, докладають зусиль, щоб підтримати тваринницьку галузь, намагаються впроваджувати передові технології в рослинництві тощо. На жаль, з кожним роком цих людей залишається все менше і менше. На землі, я упевнений, повинен працювати селянин, який з діда-прадіда осягав цю науку. А земля має бути державною, адже без землі немає держави. Щодо земель запасу та невитребуваних паїв, то і вони повинні бути державними і якщо там є ефективне господарство – її слід надавати в довгострокову оренду. Але за умови ефективного використання. Для цього потрібно розробити правила і норми, щоб вони стимулювали господарника працювати на землі ефективно. Перекоси на зовнішніх ринках, які будуть негативно впливати на наш ринок – регулювати дотаціями, але вони повинні бути цільовими і адресними. Бо сьогодні виділяються немалі бюджетні кошти на підтримку галузі, але від цього ефекту немає, держава не отримує, а втрачає. Значить стимулювання не відбулось, бюджетні кошти пішли не в справу.

Дивлячись на досвід передових країн світу, бачимо, що на землі працюють фермери – трудівники землі, а не латифундисти, які в основному легалізують гроші через землю або хочуть заробити на її перепродажі. А ми, керівники сільськогосподарських підприємств, фермери, сьогодні готові і виростити, і надоїти не менше і нічим не гірше, ніж наші колеги – світові лідери. Але тільки у випадку, якщо ми будемо впевнені у довгостроковій оренді землі, яку нам надаватиме саме держава. Потрібно тільки одне: держава має розробити чіткі правила для всіх «гравців» сільськогосподарського ринку (виробник сировини, переробник і продавець) і слідкувати за неухильним їх дотриманням. Це і цінова політика на нашу продукцію, і ціни на паливно-мастильні матеріали, добрива тощо. Вітчизняним фермерам мають надаватися довгострокові кредити під розвиток тваринництва та рослинництва під мінімальні відсотки. А ще, з ринку повинні піти посередники між виробником, переробником та продавцем. Бо головним інвестором є покупець. А у нас виходить парадокс. Виробник сировини отримує від ціни на поличці молочних продуктів не більше 30%, а між виробником і переробником є посередник, який має, не багато не мало, десь у межах 25%. Чому? А це говорить про те що ми, виробники, недоотримуємо кошти, які потім витрачаємо не на золоті поручні та унітази, а вкладаємо у розвиток тваринництва, рослинництва, в інфраструктуру села та його соціальної сфери. Селянин, він, як казковий Буратіно, який заробивши кошти, «закопує їх у землю», щоб отримати більший урожай у полі чи приріст на фермі (а саме це і потрібно державі). І це можна простежити: тільки є прийнятна ціна чи на зерно, чи на молоко і м’ясо – на наступний рік одразу ж є ріст валового виробництва. І як тільки ціни падають – воно різко зменшується. Так сталося, наприклад, з гречкою. І не тільки з нею.

Таким чином, ми можемо залишитися без власного виробництва, а це вже загроза суверенітету держави. Чому ми сьогодні завозимо багато продуктів з Китаю? Що, їм не потрібно годувати свій народ (а це третя частина світу)? Або білоруська молочна продукція, яка сьогодні широко представлена на продуктових полицях багатьох країн. А відповідь одна: земля – власність держави і держава регулює виробництво. Земля – це основний ресурс і найбільша цінність, яка є у нас і дана нам Богом, адже вона задовольняє найважливішу потребу людства – харчування, без чого все інше не має сенсу. Всі війни відбувалися за землю, її природні багатства. А ми сьогодні хочемо її віддати за «закордонні папірці», які, за великим рахунком, нічого не варті, на відміну від нашого чорнозему, який був і залишається безцінним. А земля – це останнє, що у нас є. Вона родитиме і примножуватиме багатство народу і держави до кінця світу. І що станеться з нашою економікою в разі завезення цього, так званого, паперу в Україну, який потім отримають люди за продаж землі? Це ж неминуча велика інфляція. А що тоді ми продаватимемо завтра? І ще одне: ці «папірці» нічим не підкріплені і найближчим часом закінчаться. Знову риторичне питання: що далі?

Якщо вже говорити про продаж землі як неминучий факт, то землю, все ж таки, має викупати саме держава, яка надалі і здаватиме її в довгострокову оренду. Кому? Тим, хто ефективно працює на ній, дає і має результат, аргументовано використовує кожен клаптик землі. Тим, хто і в подальшому забезпечить продовольчу, економічну та соціальну безпеку нашого народу і в змозі управляти нею, як то кажуть «з головою», щоб вистачало продукції ще і на експорт. Адже зі збільшенням кількості населення попит на продукти харчування та сільськогосподарську сировину буде з кожним роком зростати, а Україна, я в цьому впевнений, має шанс за рахунок підвищення конкурентоспроможності та докорінної модернізації зайняти чільне місце лідера на світовому ринку продовольства. Головне, щоб держава ставилася до селянина з повагою, цінувала його працю, бо він і є годувальник. Кажуть, хто виростив два колоски там, де ріс один, той зробив для людства набагато більше, ніж усі політики світу. А ми виростимо і надоїмо стільки, що вистачить не тільки для України, а й для інших держав.

 

Валерій Колоша,

директор ПСП «Пісківське» Бахмацького району Чернігівської області,

 голова Бахмацької районної організації Народної Партії

депутат районної ради

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".