Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Україна: Відступ від демократії - The International Relations and Security Network

17.03.2011

За рік президентства Януковича «країна не тільки відступила від демократії, але й зробила занадто мало задля запровадження реформ», ідеться у статті Джеремі Друкера.

Віктор Янукович зміг сконцентрувати владу у президентських руках, розпочати кампанію переслідування та ув’язнення опозиції, посилити цензуру в ЗМІ та придушити «недружні» громадські організації, продовжує автор.

Президент до всього ще й має більшість у Верховній Раді та контролює судову систему, органи виконання судових рішеннях і більшість місцевих рад, ідеться у статті.

За словами Яна Пєкло, директора Фундації польсько-української співпраці (PAUCI), «Янукович розпочав процес згортання демократичних змін в Україні». «Немає діалогу з опозицією, відкритих дискусій з громадськістю, а Верховна Рада перетворилася на машину для прийняття законів від Партії регіонів», – продовжує він.

У лютому Фонд «Демократичні ініціативи» провів опитування 51 експерта. Більшість із опитаних критично оцінюють перший рік Януковича на президентському посту, їх непокоїть «обмеження демократичних прав та свобод, зокрема свободи слова та прав громадян на мирні демонстрації», а також «політичне переслідування представників опозиції та громадських організацій».

Прибічники Януковича називають зазначені дії президента «стабільністю», вважаючи, що це «єдиний шлях подолати хаос та бездіяльність, властиві президентству його попередника – Віктора Ющенка», ідеться у статті.

Як стверджує Олександр Мотиль, професор політології в Університеті Ратґерса й експерт з українських питань, «надмірна централізація влади дає Януковичу надзвичайний вплив і робить всіх у системі залежними від нього». «Хоч я переконаний, що Янукович – жорсткий політик, я дуже сумніваюся, чи він справді розуміє, як має виглядати сучасне суспільство, а це важливо, бо врешті-решт саме він все вирішує», – зазначає Мотиль.

Незважаючи на концентрацію влади і слабкість опозиції, Янукович не зміг запровадити важливих змін. Команда президента і далі називає кожен новий закон «реформаторським», хоч системних і структурних змін в Україні поки не помітно, підкреслює автор. Навіть більше, нові закони демонструють спроби «зміцнити нинішній режим та олігархів, які його підтримують». Автор стверджує, що фундаментальні проблеми економіки та управління не були вирішені.

Зокрема, новий податковий кодекс посилив повноваження податкової міліції, притиснув малий та середній бізнес, натомість надавши пільги великому. Недієвою Друкеру видається й адміністративна реформа, оскільки вона не збільшила ефективності системи та не зменшила бюрократичної тяганини.

Під час минулорічних виборів деякі аналітики прогнозували, що уряд Януковича та олігархи, які його підтримують, спробують покращити відносини із Брюсселем, аби здобути новий ринок для товарів, пише Друкер. Проте нині бізнесмени зрозуміли, що завдяки новому податковому кодексу та новим «практикам режиму» можна збагатитися швидше, ніж запроваджуючи зміни. «Олігархи мають бути прогресивними та прозахідними, однак їхня головна мета – збереження багатства, а це не вимагає запровадження реальних реформ», – стверджує Олександр Мотиль.

На тлі такого регресу вступ до ЄС стає ще менш реальним. Верховна Рада знайшла нові способи уникати тендерів, чим так розлютила ЄС, що той заморозив багатомільйонну допомогу Україні. Крім того, уряд веде переговори з Росією про вступ до Митного союзу Єдиного економічного простору, що аж ніяк не сприятиме перемовинам про створення зони вільної торгівлі з ЄС.

«Розчарування та невдоволення правлячою елітою зростає в Україні, – зазначає Ян Пєкло. – Прожитковий мінімум стрімко зростає. Люди не вірять, що Партія регіонів справді реформує країну; вони думають, що партія просто розкрадає те, що залишилось».

І хоч Україна може скидатися на російську модель, проте Януковичу бракує «широкого арсеналу інструментів, які мають його російські колеги», пише автор.

«За винятком маленької купки впертих прихильників, більшість українців зневажають Януковича, багато хто вважає його посміховиськом, – каже Мотиль. – Він не може, як Путін, апелювати до “великої держави” або неоімперських почуттів, щоб заручитися прихильністю народу». Мотиль переконаний, що через занепад економіки в Україні Янукович не зможе відкупитися від людей. Він також наголошує на «істотній відмінності» між українською СБУ та «всемогутнім» російським ФСБ.

«Вкрай непопулярний режим, який має незначні матеріальні ресурси і такі самі важелі примусу, по суті своїй нестабільний і нездатний запровадити фундаментальні зміни». Мотиль прогнозує масові протести на зразок листопадового майдану підприємців, які Янукович не зможе зупинити.

Джеремі Друкер – виконавчий директор, головний редактор і один із засновників празького часопису Transitions Online, який публікує матеріали про Центральну та Східну Європу, а також про країни колишнього Радянського Союзу.

 

Оригiнал матерiалу:
http://www.isn.ethz.ch

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".