Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Недовіра до «янукономіки» - The World Affairs

31.03.2011

«Речі слід бачити у перспективі, стверджують захисники Віктора Януковича. Звісно, з демократією, може, не все так добре, але погляньте на економіку. Запроваджуються сміливі реформи. За кілька років Україна стане східноєвропейським тигром. І навіть ричатиме», – пише Олександр Мотиль.

Автор блогу погоджується із тим, що такі потрібні для України реформи податкової, судової, пенсійної та освітньої систем не можуть бути безболісними. «Це правда, – пише він, – що країну потрібно рано чи пізно реформувати, бо інакше вона і далі скочуватиметься до повної руйнації. Правда також і те, що невміле керівництво «помаранчевих» тільки поглибило українські проблеми і залишило Януковичу повний безлад».

Однак авторитаризм не є альтернативою ні для України, ні для Януковича, переконаний Мотиль. Авторитаризм Януковича у своїй суті нестабільний, і безглуздо було б думати, що хтось може примусити Україну модернізуватися, вважає автор. Такі дії можуть призвести хіба що до революційного перевороту та відставки уряду.

Через те, міркує Мотиль, Януковичу залишається тільки «вмовляти Україну реформуватися», та й то за умови, що народ довірятиме своєму президенту і погодиться на економічну скруту «заради блага країни». На таку шокову терапію на початку 1990-х років згодилися поляки, та «вони радо ішли на жертви заради уряду, якому довіряли».

Результати опитування громадської думки показали, що рівень довіри до Януковича впав. На думку Мотиля, Янукович міг би здобути прихильність націонал-демократів, які голосували за Тимошенко, якби не придушував українську мову та ідентичність, не чинив тиску на демократичну опозицію. Крім того, ухвалення нового податкового кодексу спричинило масові протести, кульмінацією яких став підприємницький Майдан наприкінці листопада 2010 року.

Через утиски націонал-демократів президент втратив підтримку національно свідомих українців, а через свою байдужість до потреб малого та середнього бізнесу Янукович втратив прихильність середнього класу як Східної, так і Західної України. Український президент не розуміє простої речі: люди підуть на жертви та терпітимуть незручності, тільки якщо вони довіряють своєму лідеру, вважають його чесним, бережливим та некорумпованим, ідеться у записі в блозі.

Натомість Янукович поводиться зовсім навпаки: живе у розкішному маєтку, їздить на роботу на лімузині, спричиняючи затори в центрі Києва, до того ж оточив себе «опасистими» міністрами. Його режим тримається на Партії регіонів, «політичній машині, до якої належать “погромники”, хитрі шахраї та нахабні корупціонери», пише Олександр Мотиль. «Українці можуть пожертвувати заради Мартіна Лютера Кінґа; та тільки у стані божевілля вони пожертвують заради Нерона», – продовжує він.

Довірою іноземних інвесторів Януковичу також не вдалося заручитися. У 2010 році прямі іноземні інвестиції зросли тільки на 12%. Тоді як у 2005-му, у перший рік «помаранчевого» правління, інвестиції подвоїлися, порівнює Олександр Мотиль.

Інвесторам потрібна стабільність, вони розуміють, що «заклик до стабільності не замінить фундаменту будь-якого стабільного економічного середовища, тобто верховенства права». Верховенство ж права, продовжує Мотиль, в умовах диктатури неможливе. Саме цього і не розуміє чинний президент, вважає автор блогу. 17 лютого Янукович заявив, що найважливішим для іноземних інвесторів є «стабільність країни, прозорість економіки та ефективна політика дерегуляції», навіть не згадавши про верховенство права. Своєю чергою, Ґідо Вестевеллє ствердив, що німецькі бізнесмени побоюються інвестувати в Україну через «правову нестабільність та корупцію».

Повернути собі народну довіру дуже складно, це продемонструвала реакція громадськості на відкриття справи проти Леоніда Кучми у зв’язку з його причетністю до вбивства журналіста Георгія Гонгадзе. Адже ніхто не вірить, що Янукович керувався справедливістю, прийнявши рішення вкусити руку, яка його колись годувала, пише автор.

На думку Мотиля, для того, щоб повернути собі частину довіри, Януковичу слід зважитися на кардинальні зміни: звільнити міністра освіти Дмитра Табачника, припинити переслідування Тимошенко, розробити податковий кодекс, який буде захищати дрібний та середній бізнес, перебратися у скромне київське помешкання, ходити пішки на роботу та повернути незалежність судам.

Чи можливе таке? «Звісно, – пише Мотиль. – От тільки Янукович тоді перестане бути Януковичем».

 

Оригiнал матерiалу:
http://www.worldaffairsjournal.org

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".