Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Україна намагається знайти серединний шлях між Сходом і Заходом - Business New Europe

11.04.2011

Тривають переговори України з ЄС щодо Угоди про зону вільної торгівлі, і сили всередині країни та за кордоном, здається, намагаються подати це питання як вибір між Брюсселем і Москвою, пише Тім Ґослінґ. З одного боку, Україна хоче отримати мільярди доларів від Росії, а з іншого – веде багаторічні переговори щодо членства в ЄС. Київ хоче отримати і те, і інше, зауважує автор.

Росія вже давно пропонує Україні членство у Митному союзі, а 7 квітня, напередодні візиту Владіміра Путіна в Київ, заявила про готовність запропонувати Києву знижки на газ до 8 млрд дол на рік у разі приєднання України до союзу. Як зазначається в статті, Віктор Янукович дав зрозуміти, що готовий співпрацювати з Митним союзом, залишаючи відкритим шлях до ЄС – у форматі «3+1»: тобто Київ нібито підпише угоду про вільну торгівлю з Москвою, але не вступатиме до Митного союзу, що дозволить Україні вільно вести переговори з іншими сторонами.

На думку автора, Києву потрібне таке рішення. Однак найголовніша економічна проблема країни – ціна на імпортований з Росії газ. Транзитну систему України в Києві вважають наріжним каменем незалежності країни, а тому не погодилися на злиття «Нафтогазу» та «Газпрому». Автор статті зауважує, що запропоновані «Газпромом» 7 квітня знижки дуже привабливі для країни. І цитує Ліліт Ґеворґян з IHS Global Insight: «Україна намагається знайти компроміс, аби мати змогу підписати Угоду про вільну торгівлю і водночас скористатися газовою пропозицією Росії».

На початку квітня Путін пригрозив, що Митний союз запровадить торговельні санкції проти України в разі підписання нею угоди з ЄС. Цікаво, зазначає автор, що прем’єр-міністр України Микола Азаров заявив, що Україна про це не знає. Як розповіла виданню Олена Білан з Dragon Capital: «До сьогодні я не вважала, що Україна може розглядати варіант вступу до Митного союзу. Усі високопосадовці говорили про ЄС багато місяців, але тепер складно сказати. Хоча поки ціна на газ нижча 400 доларів, я була б здивована, якби Київ вдався до реальних зусиль у цьому напрямку».

Представник уряду Валерій Мунтіян зазначив, що Київ висунув кілька умов для свого вступу до Митного союзу, а щодо Росії, то, як пояснив Мунтіян: «Загалом домовленість є. Але поки що зарано говорити про згоду на конкретні поступки, тривають переговори». Зволікання Росії, йдеться в статті, може бути пов’язане з можливою негативною реакцією Білорусі на пільги для України.

Непослідовність спонукає окремих українських чиновників виступати проти повороту убік Москви і віддавати перевагу ЄС, адже закриття російських ринків буде компенсовано доступом до європейських. В статті наводяться слова одного з міністрів, який запевнив, що уряд не готовий відмовитися від євроінтеграції і вказав на плани з диверсифікації енергопостачання: «Ми не відмовляємося від планів вступу до ЄС. Ми збудуємо термінал поблизу Одеси для прийому [скрапленого природного газу] і шукатимемо спільно з американцями сланцевий газ. Це мінімізує залежність від Росії через газ». Однак чиновники не одностайні, вищезгаданий пан Мунтіян виступає проти пріоритетного розвитку торговельних зв’язків з ЄС, йдеться в статті.

Уся ця історія, на думку автора, відображає стратегію «неприєднання» президента Януковича, до якої він вдається із самого початку. На думку аналітиків, це просто продумана тактика напередодні візиту Путіна. І водночас вона може сприяти прискоренню переговорів із Брюсселем. Однак, як зауважила виданню пані Ґеворґян: «Ця ідея не сподобається в Брюсселі; Києву доведеться багато пояснювати, чому цей план не зашкодить Угоді про зону вільної торгівлі».

«Залишається відкритим питання, чи виявиться Янукович більш вправним за білоруського президента Аляксандра Лукашенку у нацьковуванні сторін одна на одну», –¬ зауважує автор статті і наводить думку Олени Білан з Dragon Capital, що Київ відкладатиме рішення щодо єдиного шляху розвитку у найближчі декілька років, але зрештою змушений буде прийняти рішення.

 

Оригiнал матерiалу:
http://www.bne.eu

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".