Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Київ зустрів Путіна непривітно - Независимая газета

13.04.2011

«Підготовка до вчорашнього візиту до Києва прем’єр-міністра РФ Владіміра Путіна проводилася у такій нервозній атмосфері, якої не бувало навіть за часів президентства Віктора Ющенка», пише Тетяна Івженко. Зранку біля адміністрації президента пройшла молодіжна акція під гаслами «Ні – Митному союзу!» та «Геть російський імперіалізм!» Влада ж підготувалася до візиту, порушивши напередодні кримінальну справу проти екс-прем’єра Юлії Тимошенко за фактом перевищення повноважень. Як сама колишня прем’єр, так і експерти пов’язали дії генпрокуратури з візитом глави російського уряду.

Лідер опозиції наголосила, що «під прикриттям нібито неправильно підписаних газових угод влада продовжить здавати українські національні інтереси, зокрема й закривати шлях до зони вільної торгівлі з ЄС». У такий спосіб нібито маскується просування до вступу до Митного союзу. Такі припущення спростував перший заступник генпрокурора Ренат Кузьмін. Дата порушення кримінальної справи пов’язана з тим, що лише минулого тижня СБУ передала до прокуратури усі матеріали, що дають змогу дійти висновку про перевищення повноважень і зловживання владою пані Тимошенко у 2009 році. Авторка статті зауважує, що відповідний запит до СБУ зробили ще на початку 2010 року за дорученням екс-президента Віктора Ющенка. Він також підозрював Тимошенко і Путіна у змові, в результаті якої були підписані невигідні для України контракти.

Відповідь на старий запит напередодні візиту – не випадковість. Так вважає політолог Віктор Небоженко. Можливо, так українська влада вирішила тиснути на Владіміра Путіна – саме він був партнером Тимошенко на час підписання газових контрактів. Існує російський передвиборний фактор. Українська влада орієнтується на Медвєдєва, наголошує експерт. Тому важливо дискредитувати Путіна. У такий спосіб Україна могла б відмовитися від участі у Митному союзі, не побоюючись, що це викличе виток торгових війн, і домогтися перегляду формули ціноутворення на газ.

Авторка статті нагадує: Тимошенко звинувачують саме в тому, що вона одноосібно та цілком непрозоро погодилася на формулу, базова ціна у якій була найвищою у Європі – 450 дол. за 1 тис. куб. м. Валентин Землянський, який раніше працював у «Нафтогазі», підтвердив, що базова ціна була завищена і що вона визначила високу ціну на газ для України, незважаючи на знижку. Перегляду формули півтора роки безуспішно домагається прем’єр Микола Азаров. «Газпрому» такі поступки невигідні.

Було незрозуміло, з якої причини Юлія Тимошенко погодилася на такий контракт у 2009 році. У команді Януковича натякали, що це могли бути корисливі мотиви – як-от списання російською стороною боргу українській корпорації «Єдині енергетичні системи», якою свого часу керувала пані Тимошенко. Нова кримінальна справа ще більше розпалила скандал. Керівник парламентської тимчасової слідчої комісії з вивчення газових угод 2009 року Інна Богословська підтвердила, що йшлося про списання боргів. За її припущенням, невдовзі можуть порушити нову кримінальну справу – за фактом державної зради. Водночас, як стверджують українські ЗМІ, Владіміра Путіна можуть викликати як свідка у гучній справі. Українські чиновники заперечують, що ця інформаційна хвиля вплинула на атмосферу візиту. Експерти прогнозували завершення переговорів формальними домовленостями з питань, з яких у сторін немає розбіжностей.

У Партії регіонів припускають, що для того, щоб дистанціюватися від скандалів, російській владі доведеться провести своє розслідування. У результаті кримінальну справу проти Тимошенко можуть порушити ще й у Росії. Кримінальні справи у Росії проти неї були закриті у 2005 році, коли Юлія Тимшенко стала прем’єром, нагадує авторка статті. Хоча тоді закриття справ мотивували закінченням строку давності. Інші фігуранти – російські військові, які брали участь у корупційних схемах з обміну газу на товари для міноборони РФ, – були засуджені. Екс-генерал Георгій Олійник, який недавно звільнився, вимагає суду над Тимошенко як автором махінацій.

Є припущення, що Юлія Тимошенко залагоджувала питання особисто з Владіміром Путіним. Це й затьмарило атмосферу теперішнього візиту. На думку експертів, тепер від російської сторони очікують випаду у відповідь. Невідомо, чи буде він спрямований проти лідера української опозиції, чи проти України як держави. У кожному разі, ЄС, який категорично проти приєднання України до Митного союзу, вже відреагував: вдався до низки поступок у переговорах зі створення зони вільної торгівлі з Україною. Учора також з’явилася новина про готовність Євросоюзу продовжити переговори про пом’якшення візового режиму.

 

Оригiнал матерiалу:
http://www.ng.ru

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".