Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Знижок більше немає - Взгляд

14.04.2011

У вівторок у Києві відбулася зустріч президента України Віктора Януковича та прем’єр-міністра України Миколи Азарова з російським прем’єром Владіміром Путіним, пише Ольга Самофалова. Основною темою стало газове питання. Російський глава уряду знову запрошував Україну до Митного союзу.

На переговорах розглядали перспективи подальшого поглиблення взаємодії у сфері енергетики, зокрема ядерної, у космічній галузі, авіабудуванні, транспорті, технологіях, інноваціях і агропромисловому комплексі. Але про підсумки переговорів пресу не інформували. Прес-секретар Владіміра Путіна Дмітрій Пєсков заявив, що це не свідчить про те, що сторони не змогли домовитися з основних проблемних питань. Хоча, як зазначив перший віце-прем’єр Іґор Шувалов, із 27 пріоритетних спільних проектів у переговорах серйозно просунулися тільки з теми спільного використання мирного атому. Щодо газової та нафтової сфери, далеко не з усіх питань знайдені взаємоприйнятні підходи.

Після зустрічі Микола Азаров заявив, що поставив Росії вимогу – прискорити підготовку нової газової угоди між «Газпромом» і «Нафтогазом». Ціна газу для України – одне зі спірних питань. За словами українського прем’єра, Україна повною мірою виконує зобов’язання з транзиту газу. «Разом із тим українській стороні хотілося б одержати гарантії поставок російського газу українській промисловості», – додав він. Микола Азаров зауважив, що ціна газу для України зараз «не відбиває ринкової вартості, яка сформувалася на Заході, й суттєво перевищує вартість на альтернативні види палива».

Теперішній договір прив’язує ціну газу до вартості нафтопродуктів. У Європі ціна газу після 2008 року почала знижуватися. В України тоді з’явилися аргументи на користь того, що російський газ для неї коштує дорожче, ніж для Європи, зауважив в інтерв’ю виданню «Взгляд» гендиректор Фонду національної енергетичної безпеки Константін Сімонов. «Однак усі ці аргументи перекреслив Харківський договір від 1 квітня 2010 року. За ним Росія дає Україні 30% знижку на імпортний газ за рахунок скасування експортного мита на газ», – нагадав пан Сімонов. Він додав, що після цього розмови про «дорогий російський газ» стали недоречні.

У разі перегляду контрактної ціни доведеться відмовитися від Харківської угоди, яка дає знижку, наголошує експерт. Тоді газ для України стане ще дорожчий. Вартість газу зросла через подорожчання нафти, пише автор статті. У жовтні 2010 року міненергетики України прогнозувало ціну на російський газ у 2011 році близько 245-270 доларів за тисячу кубометрів. Якщо порівнювати з ринковими цінами газу на Заході, Україна платить за російське паливо небагато. За словами глави «Газпрому» Алєксєя Міллєра, за останній рік спотові ціни на газ у Європі «наздогнали» й навіть перевищили контрактні ціни російської монополії. У січні – березні 2010 року середня ціна становила близько 293 доларів і перевищувала спотову ціну на 50%. У перші три місяці 2011 року різниця між середніми контрактною та спотовою цінами скоротилася до 8%. Середня контрактна ціна дорівнювала 345 доларів, а середня спотова – 320 доларів за тисячу кубометрів. В окремі періоди ціна газу на торгових майданчиках Європи істотно перевищувала газпромівську.

Пан Сімонов зауважує, що Україна не доплачує за газ. Адже якщо взяти, наприклад, ціну у Німеччині – понад 400 доларів – і вирахувати вартість транзиту з України на територію Німеччини, то вийде, що ціна для України значно нижча за «справедливу». На його думку, теперішня влада в Україні «ніяка не проросійська» – «це цілком прагматичні “шахраюваті” хлопці». Заяви Києва про те, що Україна знайде дешевшу заміну російському газу, експерт вважає «повною липою». Мовляв, якби українці справді мали альтернативні варіанти, то давно б їх реалізували.

Україна тим часом наполягає і на гарантованих обсягах прокачування російського газу своєю територією. Про це заявив на зустрічі з Владіміром Путіним Микола Азаров. Він наголосив на зацікавленості в участі російських компаній у модернізації своєї ГТС для збільшення обсягів прокачування утричі. Українська сторона занепокоєна будівництвом газопроводу «Південний потік», який прокладатимуть в обхід України.

Ще однією важливою темою зустрічі стало питання можливого вступу України до Митного союзу. Пан Путін пообіцяв українській стороні зиск від такого кроку від 6,5 до 9 млрд доларів. За його словами, цілі галузі України у такому разі здобудуть нові можливості, а «річне зростання ВВП країни становитиме 1,5-2% тільки від прийнятих адміністративних рішень у сфері інтеграції». Владімір Путін запевнив, що Росія, як і Україна, також веде переговори з ЄС про зону вільної торгівлі. Проте нагадав, що рівень митного захисту у Митному союзі – приблизно 10,5%, а такого самого захисту України у СОТ – 4,5%. У Росії побоюються, що якщо на таких умовах Україна увійде до зони вільної торгівлі, то значна частина товарів не матиме попиту на зовнішніх ринках і почне надходити на російську митну територію. У цьому разі доведеться запроваджувати загороджувальні заходи.

Своєю чергою, пан Азаров зауважив, що торговельно-обмежувальні заходи кожної з країн-учасниць Митного союзу після набуття чинності Митного кодексу не повинні поширюватися на українську сторону. За його словами, це питання слід додатково врегулювати. Російський прем’єр запросив свого українського колегу до Москви на 7 липня для участі у черговому засіданні Комітету з питань економічної співпраці, де також будуть присутні представники Казахстану й Білорусі.

 

Оригiнал матерiалу:
http://www.vz.ru

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".