Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
«Висяк» - Foreign Policy

16.04.2011

Новина про те, що колишнього президента України Леоніда Кучму звинувачують у зловживанні владою у зв’язку з убивством Георгія Гонгадзе, «спричинила політичний землетрус, який сколихує підвалини української держави», пише у своїй статті Надя Дюк. Над цим слід замислитися диктаторам з усього світу, вважає вона, адже не так часто колишніх глав держав судять за злочини, вчинені у період їхнього правління.

Убивство Георгія Гонгадзе, засновника «Української правди» – першої інтернет-газети в Східній Європі, стало поштовхом до Помаранчевої революції та усунення від влади клану Кучми. Ця справа могла залишитись однією із багатьох інших підозрілих смертей та зникнень журналістів і політичних фігур, які траплялися в Україні за попередні роки, якби не оприлюднення таємних записів, зроблених в адміністрації президента одним із його охоронців, пише Надя Дюк. У 2002 році за допомогою цифрових методів та під наглядом експертів ФБР провели експертизу, яка довела справжність плівок, додає вона.

Незважаючи на те, що справа Гонгадзе допомогла прийти до влади «помаранчевому» уряду, за період правління Ющенка вона майже не зрушила з місця, якщо не враховувати арешту трьох співробітників міліції, які викрали журналіста.

У 2005 році колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка знайшли мертвим із двома кулями в голові. Вважалося, що провина за «віддання наказу» убивства Гонгадзе впаде саме на нього, а розслідування проти Литвина та Кучми, чиї голоси також чутно на плівках, не вестимуться. «Однак такий прогноз був передчасним, – пише авторка. – Виклик Кучми в прокуратуру та звинувачення у “перевищенні владних повноважень” на посаді президента роз’ятрило рани української еліти та порушило невирішені питання».

Справа Кучми незвичайна тим, що вона «не пасує теперішній моделі української політики», вважає авторка. Упродовж першого року свого президентства Віктор Янукович, протеже Кучми, згортав демократичні свободи, здійснюючи тиск на політичних та громадських активістів, студентів, журналістів, зосередив владу в руках президента та змістив вектор руху України від Європи до Росії, продовжує вона.

Заяви Януковича про запровадження реформ, на які не спромігся попередній уряд, також непереконливі, вважає Надя Дюк. Прийняття нового податкового кодексу викликало масові протести підприємців на Майдані Незалежності.

У середині грудня прокуратура порушила справу проти колишнього прем’єр-міністра, а нині лідерки опозиції Юлії Тимошенко за нецільове використання мільйонів доларів бюджетних коштів. Кількох інших членів попереднього уряду, звинувативши у корупції, заарештували, ув’язнили або тримають під наглядом, зазначає американський експерт.

Зважаючи на «здобутки» Януковича у свободі слова, корупції та зловживанні владою, дивно, що він вирішив порушити справу проти Кучми, пише авторка. Надя Дюк переконана, що чинний президент, який «контролює усі гілки влади, зокрема і судову, мав дати дозвіл на це». У Києві подейкують, що Янукович зробив це для того, щоб врятувати свою репутацію та покращити імідж України на Заході, який погіршився внаслідок розслідування справи Тимошенко, ідеться у статті.

«Згідно з іншою теорією, прийшов час відплатити Кучмі за те, що він презирливо ставився до Януковича і не підтримав його у 2004 році. Якби Кучма застосував більше сили проти “помаранчевої” опозиції та не погодився на вимоги Заходу провести повторні вибори, Янукович переміг би завдяки сфальсифікованим результатам», – зазначає Надя Дюк. Крім того, справа проти Кучми підриває позиції його зятя – мільярдера Віктора Пінчука, що, безперечно, на руку донецьким олігархам, які підтримують Януковича.

Безумовно, що вистава суду над Кучмою упродовж тижнів і навіть місяців відволікатиме увагу українських громадян від більш приземлених проблем, як-то: підвищення цін, брак економічних реформ та погіршення рівня життя звичайних людей, зауважує авторка.

Для Мирослави Гонгадзе, вдови вбитого журналіста, порушення справи проти Кучми – «неочікуваний поворот подій». «Це унікальна можливість почистити політичну та судову систему України. Якщо суд буде прозорим і відкритим, президент Янукович може увійти в історію не тільки, як людина, котра згортала українську свободу, але й людина, яка створила прецедент для тих, які шукають справедливості, з усього світу», – зазначила пані Гонгадзе.

В черговий раз Україна довела, що не піддається жодним політичним прогнозам. «Двадцять років тому ніхто не очікував, що Україна проб’є тріщину, яка забезпечить розпад Радянського Союзу; сім років тому ніхто не очікував, що український народ вийде на багатотисячні мирні протести, які дадуть поштовх “кольоровим революціям” у світі». Тож незалежно від того, чим закінчиться справа Кучми і якими були мотиви її відкриття, «ми маємо бачити Україну як місце, де варто очікувати неочікуваного», підсумовує пані Дюк.

 

Оригiнал матерiалу:
http://www.foreignpolicy.com

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".