Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Проблема нераціонального використання медикаментів: кожен другий пацієнт приймає ліки неправильно

07.04.2011

У 2011 році Всесвітній день здоров’я, який відзначають щороку 7 квітня (саме цього дня 1948 року набув чинності Статут ВООЗ), присвячений проблемі стійкості до протимікробних препаратів та її глобальному поширенню. Відповідно цьогорічний девіз Всесвітнього дня здоров’я – «Стійкість до протимікробних препаратів, якщо сьогодні не вжити заходів, завтра ми залишимося без ліків».

Розглянемо цю проблему більш детально. Стійкість до протимікробних препаратів виникає тоді, коли бактерії, віруси, грибки змінюються таким чином, що ліки, які використовуються для лікування спричинених ними інфекцій, стають неефективними. Водночас інфекції, викликані стійкими мікроорганізмами, часто не піддаються стандартному лікуванню, що призводить до затягування хвороби і зростання ризику смерті. Розвиток цих стійких мікроорганізмів, які становлять серйозну загрозу для людства, зумовлює неналежне використання ліків, зокрема самолікування, прийом ліків у неправильних дозах, завчасне припинення призначеного курсу лікування тощо.

За даними ВООЗ, понад 50% усіх ліків призначається або продається неналежним чином, кожен другий пацієнт приймає ліки неправильно. Зокрема, лише 50-70% людей із пневмонією лікуються відповідними антибіотиками, тоді як приблизно 60% людей із вірусними інфекціями верхніх дихальних шляхів приймають непотрібні їм антибіотики (авт. – за інформацією УНІАН).

Проблема нераціонального використання медичних препаратів і тісно пов’язана з нею проблема самолікування, яким приділяється особлива увага в більшості країн світу, надзвичайно гостро постають і в Україні. Їх головні причини – це, насамперед, відсутність ефективної системи охорони здоров’я в Україні й, відповідно, зростання недовіри населення до послуг вітчизняної медицини.

Однак нераціональне використання українцями медичних препаратів не обмежується проблемою самолікування. Не менш вагомими є також й інші аспекти, зокрема:

- недостатній фаховий рівень значної кількості медичних працівників в Україні, які не можуть встановити точний діагноз і призначити необхідні для ефективного лікування пацієнта медичні препарати;

- поширення в аптеках неякісних і підроблених медикаментів;

- відсутність належного державного контролю за постачальниками медичних препаратів;

- низький рівень медичної освіченості населення України;

- реклама фармацевтичних препаратів у ЗМІ, нав’язування їх споживачеві;

- продаж більшості медикаментів, зокрема антибіотиків, без рецепта тощо.

Усі вищезгадані проблеми є надзвичайно болючими в Україні і потребують якомога швидшого розв’язання з боку держави. Адже лікарські препарати, які ще сьогодні успішно застосовують при лікуванні різноманітних вірусних і бактеріальних інфекцій, через їх неправильне використання завтра можуть стати абсолютно неефективними. А ми в пошуках панацеї від усіх хвороб, забуваючи, що найкраща запорука міцного здоров’я – здоровий спосіб життя, можемо залишитися один на один зі смертельною загрозою. Щоб вирішити проблему неправильного використання українцями медичних препаратів, необхідно, насамперед, стимулювати ефективну діяльність медпрацівників, запровадити жорсткий державний контроль за аптечними закладами, підвищити рівень медичної освіченості населення. Тільки в такий спосіб держава може забезпечити належну якість медичних препаратів та їх раціональне використання громадянами України.

Юлія Бердник

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".