Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Зараз ми – негри Європи, Nowa Europa Wschodnia

28.05.2011

У розмові з журналістом польського видання Павлом Пеньонжеком Михайло Барбара, якого автор називає легендою українського року, розповів про те, як починалася незвична для нього акторська кар’єра, про яку він мріяв з дитинства: у 1999 році йому зателефонувала режисер Світлана Олешко і запросила до харківського театру. Із того часу пан Барбара знайшов себе в новому амплуа: турне по Україні, численні спектаклі. «Це важка фізична праця, але я дуже люблю її і тішуся, що є такий театр, як ‘Арабески’ [експериментальний театр, що існує вже 17 років], до заснування якого я зміг докласти руку».

Лідер «Мертвого півня розповів, що засновники «Арабесок» прагнуть відтворити знищений у 1937 році театр Леся Курбаса «Березіль» та відійти від театру радянського типу, в якому немає «нічого українського, крім вишиванок». Нещодавно відбулася прем’єра однієї з постановок театру – за твором Сергія Жадана «Червоний Елвіс», режисер Світлана Олешко. На відміну від песимістичного твору, «Арабески» зробили щасливий кінець, адже, як розповів пан Барбара, це історія про почуття вагітної жінки, а народження дитини повинно давати надію на майбутнє.

Михайло Барбара наголосив, що театр «Арабески» існує дивом, бо не отримує підтримки, але працює дуже професійно над різними елементами, як і в театрі Курбаса. Це унікальний театр, не схожий на студентські проекти, які згасають, коли «закінчується навчання і починається робота». За словами пана Барбари, нова влада не заважає діяльності театру (бо надто зайнята своїми «мафіозними інтересами»), однак пісні «Мертвого півня» – «націоналістичні, що розпалюють ненависть, антисемітизм і так далі» – вже потрапили до уваги «КДБ» (так назвав артист СБУ). У цьому контексті співак пригадує пісню гурту за віршем Юрія Андруховича, де говориться про бандитів при владі. Однак, на думку Михайла Барбари, їхня творчість не має нічого спільного з міжнаціональною ненавистю.

За словами артиста, «театр в Україні мертвий». Пан Барбара вважає, що, як сказав директор Театрального інституту в Польщі Мачей Новак, «театр повинен бути місцевим осередком демократії». В «Арабесках», як розповів пан Барбара, після прем’єр проводяться обговорення піднятих у спектаклі проблем. Так, на вступну презентацію до спектаклю «Чорнобиль-ТМ» було запрошено ліквідаторів, медиків та інших небайдужих до цієї теми людей. Артист висловив жаль, що жодний телеканал не цікавиться подібними імпрезами.

Про нинішній стан театрального життя України Михайло Барбара говорить так: «Колись Алеф Стерн сказав, що поляки – «білі негри Європи» – тепер ця фраза про нас, українців. Тут йдеться не про колір шкіри, а про колоніальний статус. Україна знову стає колонією, а ми з цим боремося театральними і музичними методами».

Михайло Барбара визнав також, що він міцно пов’язаний із творчістю Жадана і Андруховича: «Якщо я кажу, що не буду співати вірші Андруховича, то він з’явиться в театрі і навпаки. Так само з Жаданом…».

 

Оригiнал матерiалу:
http://www.new.org.pl/

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".