Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Українські політики тиснуть на громадянське суспільство - Radio Liberty

30.05.2011

Радянський Союз колись поширював міф про те, дисидентів фінансували західні спецслужби. Сьогодні історія повторюється. Пострадянська політична еліта намагається переконати нас, що їхні опоненти працюють за підтримки західних фундацій та неурядових організацій, мета яких – розпалювати демократичні революції, зазначає Тарас Кузьо.

А революцій Віктор Янукович та його Партія регіонів дуже бояться, особливо на тлі нинішнього падіння рейтингу президента.

«Янукович бачить світ крізь призму іноземних змов, продовжуючи вірити, що Помаранчева революція була не справжнім народним повстанням, а задумом США, щоб не допустити його до президентства», – пише Тарас Кузьо.

Президент вважає, що іноземна критика його влади – проплачена. А нещодавнє вислання двох чеських дипломатів автор статті вважає помстою української влади Чехії за те, що вона надала політичний притулок колишньому міністрові економіки Богдану Данилишину.

Після обрання Януковича президентом, діяльність західних фундацій стала предметом уваги Служби безпеки України та депутатів Партії регіонів.

У червні минулого року міністр закордонних справ застеріг дипломатів із США, Німеччини та Польщі, що неурядові організації їхніх країн повинні діяти в межах українських законів. А у жовтні СБУ визнала, що досліджує фінансування неурядових організацій, бо підозрює, що «ці гроші буде використано для політичної активності в Україні».

Влітку 2010-го у київському аеропорту було затримано Ніко Лянґе – керівника Фонду Конрада Аденауера. Його дослідницький центр займається просуванням демократії у країнах, що розвиваються. Ніко Лянґе дозволили перетнути кордон України лише після втручання канцлера Німеччини Анґели Меркель.

Фонд Джорджа Сороса також є предметом пильної уваги СБУ. У квітні Олександр Єфремов, один із лідерів Партії регіонів, заявив, що ця організація виділила фінансування на тренінги для українських активістів, щоб реалізувати сценарії, «схожі на північно-африканські».

Свого часу Партія регіонів уже переслідувала Сороса, звинувачуючи його у створенні молодіжної неурядової організації ПОРА у 2003-му. А коли Сорос навесні 2004-го відвідав Крим, йому закидали організацію тренувань для воєнізованих формувань націоналістів та татарів на підтримку «Каштанової революції» в Києві.

У 2006 році Росія наклала обмеження на фінансування неурядових організацій з-за кордону, зазначає автор статті.

В Україні Партія регіонів намагалася провернути дещо подібне наприкінці 2003-го, остерігаючись впливу неурядових організацій на перебіг президентських виборів 2004 року. Так було прийнято парламентську декларацію, в якій проголошувалося, що фінансування неурядових організацій «досягло значний обсягів, і воно має прямий вплив на внутрішні процеси в Україні ». Було створено парламентську комісію для розслідування активності цих організацій.

Такі депутати Партії регіонів як Олена Бондаренко публічно вимагають обмежити західне фінансування українських організацій та заборонити західні тренінги для активістів і журналістів. Комуністи вустами свого лідера Петра Симоненка навіть висловлювалися за призупинення діяльності всіх неурядових організацій на час проведення президентських виборів 2004-го.

Наразі Віктор Янукович цілком контролює парламент, і, за бажання, може отримати схожий на російський закон.

Утворення парламентської комісії у 2004-му збіглося із Революцією троянд у Грузії. Депутат від Комуністичної партії Володимир Місюра, який її очолив, звинувачував молодіжні організації «Отпор!» із Сербії та «ЗУБР» із Білорусі, що ті проводили тренінги для молодих українців з метою організації акцій громадянської непокори, йдеться у статті.

Хоча та парламентська комісія так і не представила своїх висновків через опір опозиції, проте неурядові організації із західним фінансуванням зазнали тиску з боку Державної податкової адміністрації. Її тоді очолював Микола Азаров – нинішній прем’єр міністр України та голова Партії регіонів.

У 2004 році Партія регіонів та комуністи звинувачували партію «Наша Україна», що вона нібито керується із американського посольства. Щось подібне говорив і нинішній міністр освіти Дмитро Табачник, заявляючи, що адміністрація Ющенка отримує вказівки із Вашингтона.

А після перемоги Ющенка у 2004-му комуністи стверджували, що Україна стане «протекторатом США та НАТО», зазначає Тарас Кузьо.

Усі ці теорії змови на кшталт «плану Бжезінського» автор статті вважає частково імпортованими із Росії, а саме через російських політтехнологів, зокрема Ґлєба Павловского, який працював на Януковича під час президентської кампанії 2004 року. Вони намагалися переконати, що за спиною Миколи Мельниченка та «кучмагейту» загалом стоять США.

Було навіть знято антиамериканський документальний фільм «PR» на гроші олігарха Віктора Пінчука (зятя Леоніда Кучми) та Сергія Тігіпка (керівника виборчого штабу Януковича у 2004 році).

А Леонід Кучма та колишній голова його адміністрації Володимир Литвин (нині він є спікером Верховної Ради) і досі стверджують, що плівки Мельниченка є продуктом «американської змови».

«Повернення до теорій змови перегукується із радянською хворобою – параноєю, страхом бути в оточенні “ворогів”, ворожістю до українського націоналізму та старомодним антиамериканізмом. Те, що КПУ та Партія регіонів повернули цю тактику, вперше застосувавши її вісім років тому, показує наскільки мало демократичних зрушень відбулося у адміністрації Януковича», – пише Тарас Кузьо.

 

Оригiнал матерiалу:
http://origin.rferl.org

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".