Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
На Україну опускається темрява - Rzeczpospolita

04.06.2011

Громадські організації б’ють на сполох: в Україні за президентства Віктора Януковича поволі, але систематично, знищується опозиція, обмежуються права дрібних підприємців, затягується зашморг на шиї неприхильних до влади ЗМІ, готується ґрунт для боротьба з неурядовими організаціями, пишуть Анджей Бжежєцький і Пьотр Андрушєчко.

Кримінальні справи проти колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка та прем’єр-міністра Юлії Тимошенко – офіційно елементи боротьби з корупцією, але, наголошують автори, сумніви щодо незалежності судової системи «підтверджують побоювання стосовно антидемократичних тенденцій в Україні».

Із приходом до влади «біло-блакитних» в Україні всі кажуть: «вони прийшли надовго», зазначається у статті. І, як не парадоксально, Захід це влаштовує, адже переговори з командою Януковича відрізняються від переговорів із помаранчевими, як «коник-гойдалка від дикого мустанга». Однак, на думку авторів, вдалі переговори про зону вільної торгівлі – не панацея, коли парламент приймає рішення, що можуть «стати загрозою для і так слабкої тамтешньої демократії». У статті стверджується, що деякі тенденції в Україні (проект нової виборчої системи, воєнна доктрина) дозволяють говорити про авторитаризм.

Автори статті зазначають, що Янукович боїться опозиції і вважає своїми найголовнішими ворогами Юлію Тимошенко (і її політичну силу) і Юрія Луценка («запобіжні заходи проти нього видаються неадекватними звинуваченню», а тому складається враження, що вся його справа має політичний характер і може бути «помстою»). Команда Януковича цілеспрямовано усуває Блок Юлії Тимошенко з політичної арени, йдеться в статті: спочатку блоку ставили палиці в колеса на місцевих виборах у жовтні 2010 року, а тепер структури партії, як зауважують автори статті з посиланням на український тижневик «Комментарии», знищують діячі Партії регіонів. Невідомо, чи опиниться Юлія Тимошенко за ґратами, як і її соратник Луценко, однак безумовно влада намагається дискредитувати лідерку БЮТ та унеможливити її «активну кампанію напередодні парламентських виборів 2012 року», зауважують автори статті.

Стан судової системи в Україні викликає занепокоєння вже протягом багатьох років: суди допомагають правлячій команді у боротьбі з опонентами та зміцненні своїх позицій, як, наприклад, у вересні 2010 року, коли зміни до Конституції від 2004 було визнано недійсними і парламентсько-президентська Україна повернулася до кучмівської моделі.

Справжню битву автори прогнозують на 2012 рік – парламентські вибори. В українських реаліях, за їхніми словами, запропонована зміна виборчої системи може означати підкуп виборців, адміністративний тиск та брудну виборчу кампанію. «Зміни, подібно як і у випадку місцевих виборів минулого року, мають на меті подальшу маргіналізацію політичних противників і, тим самим, монополізацію влади».

Автори статті вважають, що після політиків влада візьметься за «непокірних громадян» в Україні. Попри протести під назвою «податковий Майдан», податковий тиск на дрібні і часто сімейні підприємства залишився. До того ж, ведеться незвично ретельне слідство проти учасників «податкового Майдану» за пошкодження гранітних плит.

Детально у статті також розглядається питання тиску на неурядові організації: наприкінці квітня внесено пропозицію перевести такі організації на утримання виключно українських громадян, що по суті унеможливить існування залежних від західних партнерів організацій. Автори висловлюють занепокоєння щодо коментарів представників Партії регіонів на адресу західних меценатів і участі США в українських акціях протесту.

Сьогодні СБУ на чолі з медіа-магнатом Валерієм Хорошковським діє за російською, якщо не білоруською моделлю: під прицілом українські та іноземні журналісти, блоґери, неурядові організації, науковці. У статті наводяться окремі гучні справи, ініційовані СБУ, і автори зауважують: «Ці приклади показують, «під кого» проектуються нові закони. Їх потребує СБУ. Вони роблять з кожного підозрюваного і дають більшу свободу службам, які зможуть вирішувати, що шкодить, а що не шкодить інтересам України». Сьогодні СБУ під тиском критики трохи принишкла, пишуть автори, але естафету перейняло міністерство внутрішніх справ на чолі з Анатолієм Могильовим.

Усі ці тенденції, наголошується в статті, призвели до публікації організацією Freedom House звіту щодо стану демократії в Україні, в якому говориться, що країна прямує убік авторитаризму. Тим часом «представники партії влади сприймають таку інформацію як прояв втручання у внутрішні справи України», пишуть автори і наголошують, що вочевидь влада побоюється другого Майдану у близькосхідному варіанті.

Автори статті зазначають, що, безумовно, не всі антидемократичні проекти будуть прийняті, однак вже самі плани свідчать про наміри влади. «Команда Януковича будує державу ‘під себе’» і озирається на Росію. Автори закликають не мати ілюзій через успіх переговорів з ЄС, адже Україна тільки грає в «багатовекторність» і питання євроінтеграції буде закрите на кілька десятків років. «Участь недемократичних країн у ‘Східному партнерстві’ та добрі відносини Росії з ЄС – це для Януковича доказ, що він може спокійно зайти ще далі», – висновують автори статті.

 

Оригiнал матерiалу:
http://www.rp.pl

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".