Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Чи інтегрувати авторитарну Україну до демократичної Європи? - World Affairs

05.07.2011

Групи аналітиків з України та Заходу незалежно одна від одної нещодавно заявили про те, що інтеграція України до Європи має відбуватися залежно від того, як режим Януковича дотримуватиметься демократичних стандартів.

«ЄС має просувати договір про зону вільної торгівлі та політичні угоди лише, якщо адміністрація Януковича чітко продемонструє відданість європейським цінностям», – цитує автор статті висновки експертів.

Проте Олександр Мотиль вважає, що порада «немає демократії – немає Європи» працюватиме не на благо України, Європи і навіть Росії. ЄС, звісно, має бути жорстким із Україною, проте навіть за авторитарних тенденцій її слід інтегрувати до демократичної спільноти.

«Який найкращий мислимий вихід для України? Я думаю більшість більш-менш відповідальних людей погодяться, що вона має бути демократичною, ринковоорієнованою, сучасною та прозахідною. Ви можете інтерпретувати ці слова як захочете, проте зрозуміло, що їхньою протилежністю є авторитарна, олігархічна, відстала та антизахідна Україна», – пише Олександр Мотиль.

Після того, як межі НАТО та ЄС опинилися на кордоні України, вона стала геополітично невизначеною, «нічиєю землею» між Європою та Росією. Зараз Київ на роздоріжжі: якщо буде підписано договір про зону вільної торгівлі та зроблено кроки до підписання угоди про асоціацію, це буде добре. Якщо ж ні – Україна або залишиться ізольованою, або, більш ймовірно, опиниться у російському Митному союзі і рухатиметься песимістичним шляхом.

Чи стане Україна демократичною, залежить від її влади та громадян. Проте правила і цінності мають просувати демократичні інституції, навіть якщо олігархи відверто їх порушують. З часом ці правила будуть засвоєні, вважає Олександр Мотиль. А тим часом нехай краще українські олігархи спілкуються із бізнесменами у Давосі, а не у Мінську, та їздять на переговори до Брюсселю, а не до Москви. Там на них позитивно впливатимуть.

Договір про зону вільної торгівлі та тісна економічна співпраця з Європою спонукатиме українських можновладців переймати правила демократичної гри. Це не трапиться одразу, але поступово «європейські цінності увійдуть до українського словника та свідомості». Тоді як близькість із олігархічною Росією погіршить політичну ситуацію в Україні на кілька десятків років вперед.

Якщо Європа прислухається до порад аналітиків, які були викладені на початку статті, Україні дуже не пощастить. Їй загрожує нестабільність, адже всі авторитарні держави зі слабкою економікою невпевнені у своєму майбутньому. І перспективи стати «неоколоніальним додатком» до «неоімперської Росії» стануть дуже чіткими. В такому випадку Європа програє і надія на «нормальні відносини» з «нормальною» Росією буде втрачена, вважає автор статті.

Російським імперіалістам, які прагнуть зібрати навколо себе землі колишнього Радянського Союзу, здається, що Україні потрібен союз із авторитарними Росією, Казахстаном і Білоруссю. Проте для демократичної, ринкової Росії (якої, за зауваженням Олександра Мотиля, не існує) буде краще мати Україну у спілці з демократичною Європою, тоді Москва матиме більше шансів подолати свої проблеми із авторитаризмом та олігархією.

Підводячи підсумки, Олександр Мотиль заявляє, що рух України до Європи вигідний і Україні, і Європі. Якщо Україна буде в Європі, українській опозиції теж пощастить (адже краще терпіти утиски у демократично орієнтованій країні). Від цього виграє і Янукович. Але чекати, коли його режим стане демократичним, а лише тоді підключати його до гри, означає діяти собі ж на шкоду.

 

Оригiнал матерiалу:
http://www.worldaffairsjournal.org

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".