Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Ігор Єремеєв: «Якщо держава не може допомогти селянам – то має хоча б не заважати»

29.02.2012

top-photo.jpgПроблеми села та розвитку агропромислового комплексу в нашій країні – гостра тема для політичних дискусій при будь-якій владі. Однак ситуація в галузі якісно не змінюється з року в рік. Про першопричини проблем вітчизняного АПК, про варіанти виходу українського села з кризи – розмова з відомим політиком, бізнесменом Ігорем Єремеєвим.

 

Ігоре Мироновичу, за час вашої минулої діяльності у Верховній Раді ви були ініціатором значної кількості законодавчих ініціатив у сфері АПК. Тому тема розвитку українського села вам знайома і близька. Як ви вважаєте, чи можна говорити взагалі, що аграрний сектор має майбутнє в Україні?

– Сільське господарство – це галузь, яка здатна зробити Україну сильною, а її економіку – стабільною та, головне, конкурентоспроможною. Це аксіома.

Але, крім економічної складової, у питанні розвитку АПК є ще й соціальна. Українське село сьогодні – це третина населення країни. А ще вчора цей показник становив 60%.

Тому розвиток інфраструктури села, поліпшення життєзабезпечення селян так само повинні стати однією із складових довгоочікуваної реформи АПК.

Інша справа, що практично немає жодного політика чи політичної сили в Україні, які би не говорили про реформу аграрного сектора, але при цьому «віз і нині там».

Чому? Причини три. Перша – це дешевий політичний популізм, друга – немає розумних думок у тих, хто про це говорить, третя – «включається в гру» чиновницький апарат, у якого часто своє, специфічне бачення майбутнього села, прямо пов'язане з особистими інтересами.

– Можете навести приклади такої чиновницької поведінки?

– На жаль, таких прикладів багато. Один із найсвіжіших – конфлікт навколо дотації виробників молока і м'яса. Чиновники боролися за те, щоб дотаційні гроші йшли не безпосередньо виробникам, а через спеціальний фонд, звідки вже потім ці суми повинні були розподілятися аграріям. В результаті такої політики 2011 рік став першим за останні 13 років, коли м'ясо-молочна галузь не отримала ні копійки грошей державної підтримки!

У підсумку істотно скоротилося виробництво молока, відбулося скорочення зайнятості населення на селі та зростання цін в магазинах на молочну продукцію. Чиновникам здається, що виробництво молока – це вкрай прибутковий бізнес.

Але існує статистика, що рентабельність виробництва молока становить 18-24% при вартості кредитування на рівні 17-18%. І це для великих фірм.

Або звернемося до прикладу мита на експорт зерна. Необґрунтовано і невчасно введене або скасоване мито веде до економічних втрат для товаровиробника. І знову ж це робиться чиновниками на догоду лише декільком окремим компаніям, а не в інтересах українського села.

Після цього ті ж чиновники цинічно продукують порожні гасла про перспективи українського села.

– Здоровий глузд переміг в питанні дотацій? Перед Новим роком парламент начебто вніс зміни в діючу систему.

– Зміни внесені, хоча не повною мірою. З нового року переробні підприємства будуть перенаправляти у вигляді дотацій лише 70% від суми ПДВ, а 30% держбюджет таки залишив за собою.

Надалі пропорція буде змінюватися: у 2013 році ці кошти будуть спрямовуватися до спеціального фонду Державного бюджету в розмірі 40%, а на спецрахунок для виплати дотацій – 60%, в 2014 році співвідношення буде 50% на 50%.

Але навіть і це стане відчутною допомогою селянам. Для них ця дотація – хоч якась підтримка.

– А як ви оцінюєте обсяг фінансування, виділеного з держбюджету 2012 року на розвиток сільського господарства?

– Фінансування державою АПК в 2012 році буде найменшим за останні кілька років. У кризових умовах, безумовно, необхідна економія, але економити треба ж з розумом, а не на стратегічно важливих для країни галузях!

Як відомо, в 2012 році буде виділено близько 8,21 млрд гривень на сільське господарство. Цього вкрай мало і, крім того, це – на 20% менше, ніж у минулому році. Причому, з них – 3,7 млрд грн. складає безпосередня (пряма) підтримка сільгоспвиробників. Що ця сума в масштабах країни?

Як підсумок – український сільгоспвиробник знову працюватиме на ентузіазмі, а імпорт в країну іноземної сільгосппродукції буде тільки збільшуватися.

– Але ж була недавня заява уряду про те, що в цьому році держава надасть свою допомогу саме дрібним і середнім сільгоспвиробникам.

– Знаєте, головне, щоб, як то кажуть, добрими намірами не була вистелена дорога до пекла. Які критерії та підходи будуть застосовуватися, щоб визначити наскільки велике, середнє або мале те чи інше сільгосппідприємство?

Дуже нагадує ситуацію з дотаціями для молочників. Допомогу знову хочуть виділяти в «ручному режимі» на розсуд того чи іншого чиновника з Міністерства?

Крім того, потрібно мислити адекватно. При закладеному бюджетному фінансуванні АПК в розмірі 8 млрд гривень повноцінно підтримати розвиток і роботу дрібних і середніх сільгосппідприємств просто нереально. Є ризик того, що все знову зведеться до демагогії.

До речі, я підтримую думки, що висловлюються зараз експертами: єдиний в таких умовах шанс для дрібних фермерів – це об'єднуватися в обслуговуючі кооперативи для підстраховки як при придбанні техніки і засобів виробництва, так і при виході на ринки збуту продукції.

І тоді держава, яка так красиво декларує майбутню допомогу дрібним фермерам, повинна продемонструвати її на практиці і надати таким обслуговуючим кооперативам статус неприбуткових.

– Цілком очевидно, що успіх розвитку аграрного сектора значною мірою залежить від успішності реалізації земельної реформи, яку ніяк не можуть розпочати в Україні. Як ви вважаєте, рішення законодавців про продовження мораторію на продаж сільгоспземель до 2013 року було правильним?

– Швидше, воно було вимушеним. Чиновникам поки що не вдалося набрати обіцяний темп в реформуванні земельної сфери.

Ми бачимо, що за недавніми результатами перевірки Рахункової палати виявилося, що «буксує» навіть одна з найбільш фінансованих програм – Програма видачі держактів на землю в сільській місцевості та розвитку системи кадастру. В рамках цього проекту обмін сертифікатів на держакти на право власності на землю завершується, проте в Україні лише 8% від загального числа власників сертифікатів скористалися правом на безкоштовне отримання такого держакта. Про який цивілізований ринок землі в такій ситуації може йти мова?

До цієї проблеми приєдналася ще плутанина, що виникла навколо обговорюваного зараз в Парламенті законопроекту «Про ринок землі». До нього вже більше 1200 поправок, і в якому вигляді і коли він буде прийнятий – абсолютно не ясно.

Ситуація нагадує старий анекдот: що б радянський завод не виробляв – у нього все одно виходить кулемет. Яку б реформу у нас на державному рівні не ініціювали – при її доопрацюванні на різних чиновницьких рівнях з'являються зміни, ініціативи, пронизані можливостями для самих чиновників!

Отже, на нинішньому етапі можна зробити висновок, що в тому вигляді, в якому зараз намагаються провести земельну «реформу» – це шлях у глухий кут для аграрного сектора. При такому підході ні звичайні селяни, ні фермерські господарства, ні великі аграрні компанії, які, між іншим, зараз платять більше 2 млрд грн. соціальних відрахувань на розвиток села, розвиватися не будуть.

І потрібно усвідомити, що, якщо державі не вистачає зараз коштів виправити кардинально ситуацію в аграрному секторі, то вона повинна хоча б не заважати людям працювати на землі. Це в підсумку і забезпечить гідне життя українського села.

 

Ірина ГОРДІЙЧУК

Інтернет видання «Волинь Post» від 28 лютого 2012 р.

http://www.volynpost.com/articles/print/70-igor-ieremeiev-yakscho-derzhava-ne-mozhe-dopomogty-selianam--to-maie-hocha-b-ne-zavazhaty

 

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".