Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Виклики для економіки України в 2012 році

21.03.2012

Виклики для економіки України в 2012 році_250.jpg

Сьогодні Україна, як і весь світ, перебуває в складних економічних умовах. Лише  відповідальна робота та узгоджена професійна економічна політика усіх гілок влади може мінімізувати впливи і нові ризики світової кризи, зміцнити наш власний національний економічний потенціал у 2012 році.

Які ж виклики чекають на економіку України і як їм протидіяти.

По-перше, Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) попереджає, що подальше погіршення ситуації у єврозоні може мати суттєвий вплив на весь регіон. Про це йдеться в останньому звіті "Регіональні економічні перспективи", який закликає до скоординованих дій задля того, щоб зменшити вплив кризи у єврозоні на країни Східної Європи. У звіті вказують на суттєве сповільнення росту у 29 країнах від Центрально-Східної Європи до Центральної Азії. З 4,8% у 2011 цей показник може зменшитися до 3,1% у 2012 році.

У звіті відзначають, що притоки капіталу у третьому кварталі 2011 року перетворилися на відтоки. Це зафіксували вперше з 2009 року.

У країнах Південної та Східної Європи банк зменшив прогноз зростання у 2012 році з 1% до 0,6%. У звіті також переглянуті прогнози для Центральної Європи та Балтії на 2012 рік з 1,7% до 1,4%. "Найбільша економіка регіону, Україна, найімовірніше буде серйозно зачеплена кризою у єврозоні, тим більше, що найостанніші дані про промислове виробництво вже свідчать про сповільнення", - зазначає ЄБРР у своєму повідомленні.

Звіт прогнозує, що економіка в Україні може зрости на 2,5% у 2012, що вдвічі менше за 5%, які були у 2011 році. Це також менше того прогнозу, який оприлюднили у жовтні 2011 року, тоді йшлося про 3,5%.

Раніше Світовий банк також  змінив свій прогноз щодо темпів зростання української економіки, зменшивши його до 2,5%.

Український уряд заклав у бюджет зростання ВВП на 3,9%, проте Прем’єр-міністр України на прес-конференції 20 січня заявив, що реальний показник за підсумками 2012 року буде вищим - на рівні 5-6%.

Що ж ми маємо на сьогодні. Державний комітет статистики надав наступні цифри. Зокрема, промисловість у січні зросла лише на 2%, сільське господарство – на 0,5%, будівництво – на 2,5%. У видобувній та транспортній галузі ми отримали мінус 1%. Тому приріст реального ВВП у минулому місяці, судячи з вищенаведеним цифрам, становить 1-2%.

Таким чином, прогнози ЄБРР є найбільш близькими до реальності.

Економіка України є експортно-орієнтованою і прибутки промислового сектору досить суттєво залежать від світових цін на метал та хімічну промисловість. У той же час уповільнення промислового розвитку неминуче призведе до зменшення доходів бюджету. Механізмом вирішення  цієї ситуації можуть бути скоординовані дії товаровиробників та органів влади, що має виражатися у зниженні податкового навантаження. Мова передусім йде про податкові канікули.

Другий важливий момент – це покращення інвестиційного клімату. І тут серед інших досить гостро постає питання виведення коштів з офшорних зон.  Це неможливо зробити без прийняття законодавства про легалізацію доходів. Щоб вказане законодавство було прийняте вчасно і мало позитивний вплив на економіку важлива тісна співпраця уряду та парламенту.

Великим викликом цього року можна без сумніву назвати державний борг України. Виплати за державним боргом у 2012 році складуть 95,483 млрд грн. З цієї суми 53,208 млрд гривень (або 55,7%) – виплати за внутрішнім боргом, 42,275 млрд гривень (або 44,3%) – за зовнішнім боргом. Об'єм платежів по погашенню держборгу в 2012 складе 65,900 млрд гривень, по обслуговуванню держборгу – 29,583 млрд гривень. Об'єм платежів по погашенню внутрішнього держборгу складе 34,651 млрд гривень  (52,6%), зовнішнього – 31,249 млрд гривень (47,4%).

Найбільша питома вага в обслуговуванні внутрішнього боргу в 2012 складуть виплати по ОВДП 2009 років (5,146 млрд гривень), ОВДП 2010 років (3,840 млрд гривень), ОВДП 2011 року (3,808 млрд гривень).

У обслуговуванні державного зовнішнього боргу найбільшу питому вагу в 2012  складуть витрати по позиках МВФ (2,422 млрд гривень) і по єврооблігаціях 2011 року (1,599 млрд гривень). Міжнародною валютний фонд заявив, що повинен отримати від України в 2012 році $3,719 млрд.

Лише стабільні надходження до бюджету можуть забезпечити виконання цих зобов’язань. А наповнення бюджету залежить від роботи бюджетонаповнюючих підприємств, передусім, металургійних та хімічних гігантів. Однак, на мою думку, сповіщення економічного зростання в 2012 р. неминуче. Це буде відображати зниження загального зовнішнього попиту і загальну нестабільність на зовнішніх ринках.

Можна прогнозувати більш ускладнений доступ до зовнішнього фінансування. ЄБРР у своєму звіті наголошує на тому, що донькам західноєвропейських банків у Східній Європі треба готуватися до менших обсягів підтримки з боку батьківських установ. Це, своєю чергою, зменшить доступність кредитів і ще більше сповільнить розвиток економіки.

Згідно з прогнозом Світового банку, дефіцит бюджету в України в 2012 р. складе 2,5% від ВВП. Дефіцит платіжного балансу України на 2012 рік Світовий банк оцінює в 4,9%. Дефіцит платіжного балансу в 2012 році складе 4,9% від ВВП. Світовий банк прогнозує інфляцію в Україні в 2012 р. на рівні 9,4%.

Підводячи підсумок вищесказаному можна зазначити, що основні ризики нестабільності виходять від міжнародних ринків, зокрема від Єврозони, а також від держборгу, який складає біля 95 млрд., оскільки ця сума дуже велика, то небажання інвесторів продовжувати фінансування критично. Інвестори у всьому світі стають все більш обережними у виборі джерел фінансування, тому вони навряд чи принесуть значні фінансові ресурси в Україну.

Зважаючи на таку економічну ситуацію ряд економістів радять уряду домогтися відновлення співпраці з МВФ. Кошти, які можна буде отримати від цього співробітництва будуть стимулювати позитивне ставлення до України з боку інвесторів. Спроби України домогтися зниження ціни на імпортований російський природний газ замість дотримання умов надання чергового траншу кредиту Міжнародного валютного фонду стурбували інвесторів.

Погіршення економічного і фінансового прогнозу по єврозоні призведе до слабшого економічного зростання, підвищеної фінансової уразливості і ряду негативних рейтингових дій в країнах Європи з економікою, що розвивається.

Росія та країни СНД у менше піддаються прямому шоку від нестабільності в єврозоні. Однак, на мою думку, Україна є виключенням, її велика сталеливарна і хімічна промисловість тісно пов'язують позиції країни з економічним циклом, а збільшення дефіциту рахунку поточних операцій посилюють ризики зовнішнього фінансування.

Таким чином, збалансована економічна політика на сьогодні цілком залежить від співпраці не тільки  всіх гілок влади, а також товаровиробників, банківської системи, громадських та експертних організацій. В умовах обмежених можливостей слід сфокусувати увагу на тих галузях економіки України, які є найбільш конкурентно-здатними на світовому ринку, найбільш потужними з точки зору наповнення дохідної частини бюджету.

 

Микола Деркач,

народний депутат України

фракції Народної Партії у Верховній Раді України,

Голова Дніпропетровської обласної організації

Народної Партії

 

 

 

 

 

 

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".