Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Україна-Росія: експерти прогнозують стабільно прохолодні відносини - DW

16.05.2012

Політологи не очікують прориву від зустрічі президентів України та Росії, яка має відбутися в рамках московського саміту СНД.

Українські експерти роблять маловтішні прогнози розвитку відносин Києва й Москви. Більшість аналітиків, з якими вдалося поспілкуватися DW, вважає, що значних змін на краще найближчим часом не відбудеться, а проблеми, що накопичились, так і не будуть розв'язані. Зокрема, найгостріша для України проблема – ціна на російський газ.

Як зауважив в інтерв'ю DW політичний аналітик Інституту Євро-Атлантичної інтеграції Володимир Горбач, Україна вже перезимувала з теперішньою високою ціною на російський газ, і Москва використовує це, як аргумент на користь того, що Київ і далі зможе платити таку ціну. Експерт упевнений, що Кремль зацікавлений у подальшому зростанні газової ціни, щоб "загнати українську економіку в борги і після цього претендувати на українську стратегічну інфраструктуру".

 

Ціна на газ - найгостріша для України проблема

Ціна на газ - найгостріша для України проблема

 

Несумісність інтересів

"Янукович сам загнав себе в глухий кут харківськими угодами і тепер не має жодної зрозумілої стратегії вирішення газових проблем", – вважає президент центру "Відкрита політика" Ігор Жданов.  На його думку, російський президент Путін чітко дав зрозуміти, що він готовий говорити про покращення двосторонніх стосунків лише в тому разі, якщо його український колега Янукович поступитися національними інтересами і здасть газову трубу Москві. "Всі ідеологічні маркери на кшталт державної російської мови, які намагається "продавати" Росії нинішнє керівництво України, Путін розглядає лише як ритуальні заклинання. Його цікавлять абсолютно прагматичні речі", – сказав політолог у розмові з DW.

Цю думку поділяє й керуючий партнер компанії Capital Times Ерік Найман. На прес-конференції в Києві він нагадав, що цього року Україні доведеться віддавати МВФ борги обсягом близько 3,8 мільярдів доларів. А наступного року – більше чотирьох мільярдів. Позичити ці кошти в Росії, на думку економіста, можливо, але надто ризиковано. "Після повернення на президентський пост Володимира Путіна будь-яка спроба звернутися до Москви за кредитом спричинить нові не тільки економічні, а й політичні вимоги", – застеріг Найман.

Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов, у свою чергу, визначив теперішній стан українсько-російських відносин формулою "ані ворожнеча, ані дружба". Всі міждержавні інтеграційні проекти, на думку експерта, зависли в повітрі, а обидві сторони загрузли в торгівельних війнах: "То сир, то масло, то ще щось ... Це навіть не війни, це радше партизанські вилазки російського санітарного лікаря та українських сироварів", – сказав Карасьов. На його думку, нині стала цілком очевидною й відмінність порядку денного двох країн: "Російська сторона хоче від України Митного союзу, а українська від Росії – низької ціни на газ".

 

Експерт: "Янукович сам загнав себе у глухий кут"

Експерт: "Янукович сам загнав себе в глухий кут"

 

Відносини у режимі паузи

Сподіватися на розблокування теперішньої стагнації відносин з північним сусідом, як вважає політолог, можна лише за тих умов, якщо глобальні гравці змінять свою політику. "Десь 2015-2016 року Євросоюзу для виходу з кризи можуть знадобитися ресурси Росії. Це уможливить обмін між ЄС і Росією технологій на активи, а активів – на ресурси. Саме тоді Україні можна буде  пошукати своє третє місце в цьому новому альянсі", – сказав Карасьов.

"Проводячи багатовекторну політику, Янукович опинився в багатовекторній ізоляції", – так оцінив нинішню міжнародну ситуацію Ігор Жданов. Він вважає симптоматичним приєднання Путіна до кола світових лідерів, які жорстко критикують Януковича за поводження з екс-прем'єром Юлією Тимошенко. Політолог Володимир Горбач упевнений, що таким чином "Путін хоче показати своїм західним партнерам, що з ним можна співпрацювати, і що на порядку денному можуть перебувати питання, які не розділяють Росію та Захід". Експерт не виключив, що в такій ситуації Янукович може оголосити паузу й у розвитку відносин з Москвою, як він вже вчинив з Євросоюзом.

dw.de

Коментарі
Топ - новина
Добрі люди – земляки!

25.07.2019

Народна мудрість вчить: коли не можеш змінити ситуацію, зміни своє ставлення до неї. Тому як данність сприйняв результати голосування у 65-му виборчому окрузі.

Публікації
На саммите «большой семерки» глава ООН объявил «чрезвычайную климатическую ситуацию»

16.09.2019