Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Володимир Литвин: «Київська влада панічно боїться Майдану».

23.04.2014

Стенограмма эфира 22.04.2014 року "Героя дня" на Радио Вести

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: В студии программы "Герой дня" сегодня народный депутат Украины, человек, который олицетворяет комитет национальной безопасности и обороны. Дорогие друзья, Владимир Литвин наш гость сегодня. Владимир Михайлович, добрый вечер!

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Доброго здоров’я!

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Вы, можно сказать, с корабля на бал сегодня. Вы были участником встречи с Джо Байденом. Не могу не спросить, как прошла эта встреча. Услышали ли вы что-то, что вас по-настоящему удивило? Потому что вы сделали несколько заявлений уже на своей странице в "Фейсбук". Вы, кстати, сами, своими руками заполняете все, что вы пишете на странице в "Фейсбук" или у вас есть специально обученный штат?

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Я мушу вам сказати, що чужими руками тільки добре жар загрібати. Ти повинен все робити самотужки, самостійно. Сьогодні відбулась така зустріч. Я отримав запрошення від Сполучених Штатів Америки бути присутнім в групі народних депутатів, оскільки я очолюю комітет з питань національної безпеки і оборони, то ще з голів комітетів був голова комітету у закордонних справах. А то були депутати, які представляють фракції, групи, як-то Кличко, Порошенко, Соболєв, Тягнибок і Тігіпко.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Так. Але найбільше процитували вас. От Литвин перед Байденом, така цитата. Я тут мовою інформаційної агенції: "Нужно установить доверие между народом и властью". І в коментарях таке питання: "Доверие?". Про яку довіру, власне, йдеться, і наскільки ви вірите в це? Наскільки це можливо взагалі?

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Я повинен сказати, власне, загальну атмосферу зустрічі, чому я ці слова висловив. Мої колеги традиційно і переважно розповідали, яка погана Росія, скаржились на те, що Захід мало допомагає. Я не сприймаю завжди, коли на таких зустрічах намагаються продемонструвати скарги. Я думаю, що Сполучені Штати Америки добре обізнані щодо російського керівництва, їх планів і намірів, щодо позиції Росії з більшості або з усіх ключових міжнародних проблем. Тому я запропонував повернутися в Україну. Я мав на увазі, щоб говорити про те, що ми повинні зробити, яку позицію ми маємо демонструвати, у тому числі на міжнародній арені, оскільки скарга – це є свідченням того, що країна слабка, політики слабкі, і сподіваються, що за них хтось буде вирішувати їхні проблеми, в даному разі проблеми України.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: А якою має, на ваш погляд, бути позиція нової української влади по відношенню до дій Росії?

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Яка може бути позиція, коли у тебе забирають територію? Яка можна було, скажімо, ставитись пересічній людині, коли б хтось прийшов у її двокімнатну чи трикімнатну квартиру і каже: "Я одну кімнату забираю, і буду в ній жити". Я думаю, що у кожної людини, яка думає, в якої є серце, а в кожної людини є серце, я думаю, що кожна людина думає, у неї таке відчуття, що її обікрали. Я маю на увазі Крим. Я прекрасно розумію, що можна і треба було приймати рішення щодо розширення повноважень автономії. Я прекрасно розумію, що влада повинна чути кожну територію. В першу чергу це стосується півдня і сходу України, які є надзвичайно чутливими до тих процесів, які відбуваються і в Києві, і за межами України по відношенню до України. Тому на моє глибоке переконання, ми повинні, по-перше, усвідомити, що сьогодні найвідповідальніший, найскладніший момент переживає Україна за всю свою історію. І цілком очевидно, що питання стоїть сьогодні про, власне, існування України як суверенної держави. А для того, щоби оці сумніви і страхи розвіяти, для нас потрібно головне, і про це, до речі, говорять останні дослідження. Люди не довіряють владі, не довіряють часто країні. У нас влада і суспільство живуть у паралельних світах. І жодні рішення не будуть реалізовані, якщо не відновити цю довіру. Бо репутація влади як інституту в Україні істотно підірвана. І потрібен тривалий болісний процес. Очевидно, потрібні будуть і нові обличчя, а головне – розумні дії, які б співвідносились із запитами, настроями і потребами людей. Бо скільки-завгодно можна говорити про, як у нас традиційно кажуть, про попередню владу, завжди попередню владу називають злочинною, це коли приходить нова влада, і водночас спостерігати в процесі, коли намагаються осідлати ті потоки, які були вибудувані, фінансові потоки, для того щоб переключити їх на себе.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Коли ви сьогодні говорили про повернення довіри до влади, як на це, власне, реагував віце-президент Сполучених Штатів на цій зустрічі? І, власне, що було запропоновано сьогодні Джо Байденом на цій зустрічі?

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: По-перше, я повинен вам сказати: я коли кажу або виголошую якісь тези, це моє глибоке переконання. Я завжди намагаюся знайти підходи до розв’язання проблеми, а не розповідати, що у нас погано і хтось винен.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Так, це я зрозуміла. 

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Під час уже завершення зустрічі, коли Байден реагував на виступи, які прозвучали, а виступили всі присутні на цьому зібранні, він дуже гостро поставив питання корупції в Україні. До речі, про що я говорив у своєму виступі. Він сказав: "Ви не спроможні подолати корупцію".

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ви погодились?

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: "Ми на таку бездіяльність не будемо реагувати більше, займаючи споглядацьку позицію. Світ не буде реагувати. Ви повинні продемонструвати, що ви можете оце зло зліквідувати. Тоді у вас будуть підстави, – я маю на увазі підстави у влади, – говорити з людьми…"

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Про повернення довіри в тому числі.

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: В тому числі і про повернення довіри. От, наприклад, він говорить: "Ви говорите, щоб ми надали вам допомогу в енергетичній сфері. Але у вас ця сфера повністю корумпована. Яку допомогу вам надавати?". І цілком очевидно, що перші кроки тут вже зроблені, прийняті відповідні рішення. Зараз, до речі, внесені проекти законів про створення Антикорупційного бюро. Але, на мій погляд, є одна істотна вада в цих документах.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Яка?

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Бо, як правило, люди, які їх писали, вони вже бачили своє місце в цій системі, аж до того, щоб очолити цю систему. А відповідно там перетягування повноважень повністю на це Антикорупційне бюро. Це ще виходить, що ми створимо одного монстра, який буде непідконтрольний. І так недалеко до того, що будуть політичні різного роду розправи, в залежності від того, представник якої політичної сили очолить це відомство. Тому моя позиція така, я вважаю, що вона абсолютно є правильна: це питання ключове, це питання державної ваги, тому відповідний законопроект має вноситись не депутатами, а законопроект має бути внесений урядом, який би чітко розумів, як буде здійснюватись процес реалізації цього закону. Бо у тих проектах, які є, в деяких з них не вистачає двох моментів: перше – прізвища (зразу треба писати, хто буде очолювати), другий момент – хто буде здійснювати розстріли. Я дещо перебільшую, але там такі моменти присутні. Те ж саме стосується, скажімо, законопроектів про люстрацію. Очевидно, для початку потрібно пролюструвати тих, хто буде потім займатись люстрацією, і тоді розглядати прийняття відповідного рішення. Але якщо почитати ці законопроекти, то це означає, що половину населення України потрібно викосити, в першу чергу тих, які народилися до 91 року. Хто після 91 року – тих залишити. Такі ж рішення не можна приймати, оскільки цей підхід, кавалерійський підхід, він призведе до нових конфліктів в Україні.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Це радикальні заходи, але насправді тут так довго і нудно ми говоримо про перемогу над корупцією і…

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Її тільки можна очолити в наших українських умовах.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Так, бачите, як виходить насправді. Але чи є шанси в нас все ж таки перемогти і у який спосіб ми можемо це зробити? Говоримо про це сьогодні з Володимиром Михайловичем Литвином. Продовжимо буквально за кілька хвилин.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Говорим о событиях сегодняшнего дня. В частности, о встрече с вице-президентом Соединенных Штатов Америки Джозефом Байденом. Владимир Михайлович, вы скромно умолчали, но ведь лично Байден подошел к вам, восхитившись вашей речью сегодня. Вот давайте поподробнее. Потому что, на самом деле, эта встреча – понимание того, что у Украины должен быть свой план. Потому что по женевским соглашениям очень много мнений касательно того, какая позиция Украины, в чем она. Потому что получается, что мы как бы и не активный переговорщик, потому что встречаются несколько сторон и говорят об Украине, эта встреча по вопросам Украины. Вот позиция Украины какова? Сегодня что вы озвучили на встрече з Джо Байденом?

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Справа в тім, що сам факт того, що мали місце переговори в рамках чотирьох, які дістали назву саміт женевський, якщо відверто, говорить про те, що ми не можемо самостійно розв’язати цю проблему, і нам потрібна допомога з боку Європейського Союзу, Росії і Сполучених Штатів Америки. Це завжди погано. Хоча це вимушена дія. Я про це і говорив, що ми повинні зорганізуватися і бачити весь комплекс проблем, відкинути політичні підходи і виходити з того, що має об’єднати країну. На превеликий жаль, українські політики починають вести діалог з того, що роз’єднує, і до того, що об’єднує, не підходять. По-перше, Україна має залишитись і бути державою повноцінною.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Так. Об’єднавчий фактор.

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Всі за це? Да. Друге. Ми повинні зробити все, щоб заспокоїти людей – а суспільство залякане і люди залякані – і замирити суспільство. Повинні? Повинні. Далі. Ми повинні почути людей, які проживають на різних територіях і запропонувати знову ж таки підходи, які б заспокоїли людей, які б замирили людей, як мінімум щоб люди демонстрували нейтральну позицію. Не можна ж накидати якісь шаблони на всіх в одному порядку. І третє і головне. Ми повинні не займати таку позицію, що нас не влаштовує та чи інша позиція, а запропонувати свій український пакет, відмовившись від політичних кампаній. Ми живемо політичною кампанією. Зверніть увагу, була політична кампанія по захисту Криму. Зараз уже про неї практично ніхто не говорить.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: А тепер є кампанія по поверненню Криму, ви бачите.

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Уже не говорять. Уже зараз зайнялися всі політики замиренням на сході України. Всі кандидати в Президенти вважають за необхідне туди поїхати, прочитати лекцію і розповісти людям, як вони мають жити. Замість того, щоб їх слухати, аналізувати і на цій основі виробляти політику. Бо, на превеликий жаль, я повинен сказати, що політики хочуть використати цей ускладнений момент, щоб в багатьох випадках протягти рішення, які їх абсолютно влаштують і дозволять їм мати свої вотчини.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Так. Але ми пам’ятаємо, що Президент Янукович слухав уже кожного з нас, але так і не почув. От в чому проблема насправді. До речі, не можу вас не запитати. В 2010 році ви були кандидатом на посаду Президента України. Що сталося? Ви тепер позбулися своїх президентських амбіцій?

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Я теперь не тот, что раньше, я теперь скупее стал в желаниях. То був певний такий момент. Я не думаю, що він був правильний.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Чому?

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Я прекрасно даю собі звіт, що таке політика, що потрібно для того, щоб політик зміг прорватися нагору, окрім, і в першу чергу, величезних грошей. І ви розумієте, я не можу переламати себе і не можу демонструвати ті крайнощі, якими живуть в українському політикумі. Я людина, яка народилась і виросла на Поліссі, де люди знають, що таке компроміс, де люди вміють слухати і чути, і робити висновки, і де переважно живуть за принципом: головне – щоб всім було добре. Якщо всім буде добре – і мені також буде добре. А у великій політиці треба орієнтуватись на ту групу людей, яка дозволить тобі отримати переможний результат, і намагатися говорити те, що вони хочуть почути. І, як правило, завжди у людей величезні згодом будуть розчарування.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: У вас хіба була така група, на яку ви спиралися? Ви ж зробили карколомну кар’єру.

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Ні, я намагався пропонувати те, що об’єднує. А люди наші розглядають компроміс як слабкість. От намагання уникнути гострих кутів, протистояння розглядається як слабкість. Ви розумієте, людина…

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Так, я зрозуміла. Ви кажете, що "я йду на компроміс", а вам кажуть: "Ви служите і вашим, і нашим".

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Да, ты служишь и нашим, и вашим. Людям нашим більше подобається, на превеликий жаль, війна. Їм потрібен ворог. От якщо є ворог, тоді всі мобілізовані, і ти демонструєш рішучість, можеш взяти в руки вила чи кулемет і показати, який ти сміливий, і переконати всіх, що ти вирішиш одразу всі проблеми. А коли ти говориш про те, що щоб проблеми ці вирішити, ми повинні бути єдині, всі повинні працювати, що Україна врешті-решт повинна почати працювати, а для цього треба створити умови, щоб люди мали роботу, щоб був результат і щоб були зарплатні, то вони кажуть: "Навіщо? Нам уже пообіцяли інші, що вони забезпечать нас усім, і нічого нам робити не потрібно".

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Добре. Володимир Михайлович, тепер я зрозуміла відповідь на моє питання. Ви кажете, що "я в Президенти цього року не піду, тому що не хочу брати в руки ані кулемета, ані вил". Але ви говорите про так званий український пакет. І ви озвучили цю доктрину свою, цю нову концепцію сьогодні під час зустрічі з віце-президентом Сполучених Штатів Америки Джоном Байденом. У цьому полягає ця концепція? Про який український пакет ідеться?

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Справа в тім, що зараз, як ви знаєте, запропоновано меморандум, який озвучив Голова Верховної Ради, виконуючий обов’язки Президента і підтвердив Прем’єр-міністр Яценюк. І запропоновано цей меморандум чи-то підписати, чи-то проголосувати у Верховній Раді. Я з цього приводу сказав таке, що українська новітня історія знає багато заяв, меморандумів, універсалів, ціна яким була вартість паперу, на якому вони виготовлялись. І якщо ми говоримо про те, що нам треба заспокоїти людей і дати відповіді на ті питання, які ставить суспільство, то нам треба прийняти було б до президентських виборів закон України, закон конституційного характеру, який не можна було б просто відмінити або від якого не можна було б відмовитись, і цей закон повинен бути визначений як такий, що буде складовою частиною змін до Конституції. І дати в ньому відповідь на такі питання. Перше. Яке наше місце в системі безпеки? Я кажу про речі непопулярні в політичному середовищі, мене за це критикують. І він зводиться до того, що Україна не може бути членом НАТО. Тому що Сполучені Штати Америки заявили про те, що вона не може бути членом НАТО. Німеччина офіційно вустами міністра закордонних справ сказала, що Україна не буде членом НАТО. Тоді, коли думати про систему безпеки і шукати своє місце під якоюсь структурою, під якимось об’єднанням, залишається ОКДБ. Але зрозуміло, що суспільство на це не погодиться, особливо наша його радикальна політична частина. Я вважаю, за таких обставин, щоб Україна не була розбратом, не слугувала, нам потрібно запропонувати світу визнати Україну на міжнародному рівні офіційно, як, скажімо, Швейцарію, Австрію, ту ж Туркменію нейтральною країною. Цей статус нейтралітету повинен бути гарантований забезпеченням територіальної цілісності.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Не позаблоковою, а саме нейтральною?

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Нейтральною. Далі. За таких обставин, якщо ми пропонуємо і світ на це погоджується, разом з гарантіями на рівні світовому безпеки потрібно змінити статус будапештського меморандуму, який є політичним документом, і надати йому статус правового міжнародного юридично зобов’язуючого документу. Якщо ми це зафіксуємо і у нас прихильники, опоненти НАТО також погодяться – таким чином ми знімемо також багато проблем і, я думаю, що зменшимо головну біль і для Європейського Союзу, і для Сполучених Штатів Америки. Другий момент. Сьогодні вимагають проведення референдуму як неодмінну умову заспокоєння людей. Зрозуміло, що референдум – це пряма форма демократії. Але, на мій погляд, його можна було проводити, скажімо, місяць або декілька тижнів тому назад, ставити питання. Сьогодні, коли ми перебуваємо в умовах конфлікту, непроста ситуація сьогодні на сході України, і проводити референдум з тим набором питань, на якому наполягають – це буде означати, що ми зафіксуємо, легалізуємо розкол України. Наприклад, виноситься на референдум мовне питання, на якому так активно спекулюють політики, зокрема ті, які, як правило, жодної мови добре не знають. Але намагаються виступати в ролі таких собі спеціалістів з мовного питання. Але ми знаємо сьогодні настрої людей. Так давайте ми зафіксуємо цю позицію щодо мовного питання у цьому законі.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Я нагадаю нашим слухачам, що саме закон про мову викликав ваше обурення, і в 2012 році ви подали у відставку.

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Не закон про мови, а той спосіб, в який його було протягнуто. Коли мене запросили або викликали на нараду, і було домовлено, що цей закон розглядатися не буде, бо він повинен бути підготовлений до другого читання, протримали мене до вечора, не даючи можливості вийти з приміщення, а потім мені передали записку…

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Рукою Януковича написану?

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Ні. Якраз мене запросив до себе Віктор Федорович Янукович. Спочатку це було засідання гуманітарної ради, потім, якщо вже на чистоту все говорити, потім відвідування блаженнійшого Володимира, потім спілкування з іншими людьми. Але виявилось, що мене таким чином виманили з Верховної Ради для того, щоб мій перший заступник поставив всупереч всім вимогам регламенту, а регламент має норму закону, на голосування. І питання, ви розумієте, полягає в тому, що якщо ви вважаєте, що це благородна справа, то благородну справу негідними методами не роблять. І я тоді протестував проти цього. Да, це було.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ну бачите, Володимире Михайловичу, вам забезпечили алібі, можна так сказати.

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Мені потім прийшли і сказали, що забезпечили алібі. Я їм сказав, що так не поступають. Це було просто…

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Але ви ж не перший день в політиці, в українській політиці. Про новації і хитрощі ми поговоримо в наступній частині, Володимире Михайловичу.

Це програма "Герой дня". Залишайтеся з нами.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: В программе "Герой дня" на Радио Вести сегодня политик, народный депутат Украины Владимир Литвин. Владимир Михайлович, не могу не задать вам вопрос как главе комитета национальной безопасности и обороны. Вопрос будет касаться хода антитеррористической операции. Как вы находите ее? Как вы ее оцениваете? И объясните нам, возможно, это высший пилотаж – проводить антитеррористическую операцию так, что ее не видно, не слышно. Что происходит на самом деле?

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Я так розумію, що з українським пакетом ми залишили не завершеним, переходимо до іншого питання.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Мы будем параллельно, потому что вопросов много.

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Здійснення антитерористичної операції регламентується відповідними законами про протидію тероризму. В законі про Збройні сили також передбачено участь Збройних сил України в антитерористичній операції. Але їх функції абсолютно обмежені: вони утримують блокпости, виконують охоронні функції і таке інше. Безпосередньо в операціях зі знешкодження терористів Збройні сили України не задіяні. На превеликий жаль, у нас багато розмов, і всі погляди звернені в першу чергу на те, що відбувається у воєнній організації України. Ми на засіданні комітету – правда, воно відбувалося в закритому режимі – обговорювали це питання і дійшли висновку, що краще, точніше називати це не антитерористичною операцією, а антидиверсійною операцією. Але оскільки такого визначення в законах нема, то послуговуються звичним. На превеликий жаль, я повинен сказати, що у нас розмов багато на цю тему, але зорганізованості і рішучості немає. І головна проблема полягає в тому, що ніхто не хоче брати на себе відповідальність, я думаю, не буде піднімати зброю просто на людей. А тим більше, що досвід попередній Майдану, коли сьогодні шукають, встановлюють чи не встановлюють винних за загибель більше сотні людей, він багатьох дуже сильно налякав. І ви знаєте, коли обпікаються на молоці, починають уже дмухати на холодну воду. І цілком очевидно, навіть психологічно сектор безпеки і оборони України, який перебуває в такому розібраному або напіврозібраному стані, не готовий до здійснення ефективних відповідних дій. Ми виробили цілу низку рекомендацій. Послухавши без пафосу представників всіх силових структур, виробили рекомендації, направили їх тим, хто повинен враховувати ці рекомендації. А головне полягає в тому, щоб у мирний спосіб розблокувати цю проблему, яка загострюється на сході України. На превеликий жаль, я повинен сказати, що у нас виникло різночитання уже щодо женевських домовленостей. Українська сторона підкреслює, що йдеться про розблокування всіх, акцентую на слові "всіх", приміщень, але на практиці це зводиться до того, що слово "всіх" стосувалось приміщень на сході України. В свою чергу і російська сторона, і ті, кого сьогодні називають сепаратистами, говорять про те "ви спочатку наведіть порядок у Києві". І я думаю, що тут потрібен єдиний підхід. І потрібно, зрозуміло, звернення до тих людей, які вважають, що вони найбільші патріоти країни, щоб вони зрозуміли, що в ім’я збереження цілісності, стабільності і мирним шляхом розв’язання оцієї проблеми треба чимось своїм політичним поступатися. Правда, я прочитав виступ заступника держсекретаря Сполучених Штатів Америки, в якому вона сказала, що в Києві ці приміщення займаються законно, бо є відповідні дозволи на проживання, перебування у цих приміщеннях. На превеликий жаль, я не чув це від голови Київської міської державної адміністрації, яка сьогодні тулиться в 12 місцях і яка є повністю зайнятою. І зрозуміло, що треба тут такий цілісний підхід запропонувати і водночас амністію людей, які брали участь у подіях в оці останні дні. Відповідний проект закону вже є у Верховній Раді України. Я його подивився. На дію його, цього закону, і на реалізацію його відводиться дуже короткий термін. Можливо, треба дещо збільшити можливість для того, щоб люди, які будуть виходити із захоплених приміщень, розблоковувати їх, могли зробити це, скажімо, не протягом трьох днів, а протягом тижня. Тут потрібно набратися терпіння. Але це має бути дія одночасна на всій території України, там, де є незаконно зайняті, захоплені адміністративні державні споруди і інші установи, вони мають бути звільнені. Я думаю, що від цього, від такої позиції українська влада дістане більше підтримки від усього українського суспільства.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Але для того щоб наведення ладу відбулося на всій території України, тут уже потрібна політична воля. Ви не виключаєте, що цю політичну волю вже має продемонструвати новообраний Президент? А за умов цих конфліктних ситуацій, які, зокрема, на сході існують, чи не виникне питання загрози зриву на сході виборів Президента?

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Ви знаєте, ми завжди прагнемо кращого, готуємось до гіршого. Так і в даному випадку з виборами Президента України. Не можна чекати, поки закінчаться вибори Президента України, бо, судячи з усього, може бути і другий тур виборів. І тоді вибори десь закінчаться наприкінці червня. А за таких умов, я думаю, нестерпно важко буде витримувати насамперед людям. Політики все витримають, а люди остаточно зневіряться у дієздатності влади. Треба просто з однаковою лінійкою, з однаковим підходом ставитись до всіх. Не виділяти: це наші, вони можуть, а де не наші, то вони повинні виконувати закон. Закон повинен бути один для всіх. І я вважаю, що це швидко розрядить ситуацію в країні. Я розумію, що київська влада панічно боїться Майдану, і це також факт, який не можна не помічати. І є елемент загравання. Але я знову ж таки переконаний, що Майдан, як явище українського життя, він буде назавжди. Я маю на увазі не в плані тільки блокування, перегородження вулиць і таке інше, я маю на увазі в тому плані, що влада повинна відчувати, що віднині контроль за нею буде з боку людей, з боку активного суспільства постійним і суворим.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Вирішення цієї проблеми ви передбачаєте в концепції так званого українського пакету свого чи ні?

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Да, передбачається. Нам потрібно тоді в цьому пакеті дати відповідь, як ми бачимо організацію влади на місцях, що таке, я термін застосовую такий, унітарна децентралізація. Бо всі говорять про те, що будуть запроваджені вибори, в тому числі прямі вибори керівників областей. Я думаю, до цієї пропозиції треба підходити обережно. Бо у нас тоді з’явиться 27 президентів в Україні. Ну, не 27, уже 25, бо Крим і Севастополь уже не будуть проводити такі вибори, перебувають під іншою юрисдикцією. І які будуть посилатись, що вони всенародно обрані на окремо взятій території, нікому не підпорядковані. Треба збалансувати інтереси держави, інтереси кожної території для того, щоб можна було використовувати їх можливості для більш ефективної організації життя. І я думаю, що окрім всього іншого, коли застабілізується ситуація, можна і потрібно провести референдум щодо статусу Криму, щодо цілісності, територіальної цілісності України. Але ставити питання в такій площині, що цей референдум відбуватиметься по всій Україні, і Росія має визнати результат цього референдуму. Ви прекрасно розумієте, що за всіма міжнародними законами, за законами України територіальні питання вирішуються на загальнодержавному референдумі. І як перший крок після такого референдуму Крим треба запропонувати демілітаризувати. Я думаю, це був би і коридор для відходу Росії, особливо з урахуванням, якщо Україна буде мати міжнародно визнаний нейтральний статус, забезпечить розвиток культурно-національних запитів людей, організацію влади на місцях. Але жодним чином ми не можемо вести мову про федералізацію. Бо повірте, я добре знаю історію, в тому числі як формувались федералізації. Ніколи унітарну державу зверху не розрізали на різні території. Часто посилаються на Німеччину, на інші країни. Але там був процес земель окремих територій об’єднання в єдиних державах. Відбувався цей процес органічно.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Але референдум щодо Криму – це був би контраргумент у спілкуванні з Росією. Давайте ми про це детальніше поговоримо одразу після невеличкої паузи.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Владимир Михайлович, значит, получается, что вопрос с Крымом, по вашему мнению, далеко не решен.

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Звичайно, він не вирішений. І я думаю, що це буде проблема для Російської Федерації. А в першу чергу це буде проблема для людей, які проживають в Криму. Ви зверніть увагу, що для того, щоб отримати, скажімо, візу для поїздки в європейську країну, будуть пропонувати жителям Криму звертатись до Києва. Київ відповідним чином буде реагувати. І ряд інших проблем, які ще постануть перед жителями Криму. Я думаю, тут знову ж таки доповнюючи той український пакет, про який я кажу, там зафіксована позиція щодо того, щоб Європейський Союз невідкладно, а ми в законодавчому плані вже практично на виході з прийняттям усіх рішень, прийняв рішення про ведення безвізового режиму для громадян України для поїздки в країни Європейського Союзу. Ми ж фактично скасували давно вже візи для країн не лише Європейського Союзу, а і багатьох інших. Я думаю, це було би ще одним стимулом для того, щоб, якщо хочете, відчувати, що Україна як держава є корисною для людей, у тому числі для тих, які проживають в Криму. А візьміть у багатьох областях – 90% людей, можливо, 80% людей жодного разу не виїжджали за межі своєї області, за територію області. Якби люди побачили, як організовано життя в розкритикованому Заході, я думаю, по-перше, вони б були вимогливіші до влади, вони б розуміли, що для того треба їм особисто робити, щоб мати життєвий успіх, і менше б піддавалися такі голослівній пропаганді, і велися б на політиків, які пропонують свої послуги, за якими нічого не стоїть: ані досвіду життєвого, ані знання, є тільки безупинні обіцянки. У нас тоді б вибори відігравали своє призначення. Люди б обирали тих, з кого можна питати і яким можна довіряти. У нас поки що виборів нема. У нас відбувається голосування на емоційному рівні і за принципом, що на цей раз оцей, мабуть, нас не обдурить, він виправдає наші надії. І зверніть увагу, у нас скільки б не обирали Верховних Рад – всі погані, скільки б Президентів не обирали – всі погані. А, може, проблема в тому, що ми голосуємо, а не обираємо. Очевидно, треба і в такій площині ставити питання. Тому я вважаю, що сам підхід у перспективі щодо проведення референдуму, він мав би позитивне значення.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Як думаєте, основна місія Байдена цього разу в чому полягала?

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Я думаю, що це демонстрація того, що Сполучені Штати Америки в такий складний момент разом з Україною. І це імпульс, сигнал для європейських країн, що треба більш активно підтримувати Україну, оскільки сумніви щодо того, чи поглиблювати конфлікт з Росією в європейських країнах доволі великий. Тим більше, що аналіз показав, що ці економічні і фінансові санкції, які вже введені, вони не є такими критичними для Російської Федерації. Але важливо ще й інше, що втрачають одночасно і країни Європейського Союзу. Є з цього приводу аналітична довідка вчених Національної академії наук, які показали, що від цих санкцій втрачає не в останню чергу європейське співтовариство, а відтак, вони будуть, очевидно, говорити, закликати, навіть погрожувати санкціями, а я думаю, будуть утримуватись, оскільки буде спрацьовувати прагматичний підхід, що вигідно конкретній країні, що вигідно загалом для Європейського Союзу.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ви особисто знайомі з Володимиром Путіним?

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Да. Але Володимир Путін – Президент великої держави, а я – просто народний депутат.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Володимир Михайлович, у вас була можливість спілкуватися особисто з Володимиром Путіним.

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Останній раз це було в грудні 2008 року.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Яке враження справив на вас російський лідер?

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Він знає, що він хоче для Росії. І він реалізує своє бачення. Йому не відмовиш в цілісності натури і в послідовності дій. Їх можна критикувати, треба, очевидно, критикувати стосовно України, але він, російською мовою кажучи, "заточен на интересы своего государства". Отак якби були заточені українські вожді і виходили з того, що є тільки вічні інтереси українські, і все повинно бути цьому підпорядковано, я думаю, Україна би не мала такого жалюгідного стану, який вона має сьогодні.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Добре. Але чи означає це, що якщо Путін діє в інтересах Росії, то він готовий стріляти навіть в людей, які донедавна вважали його, як хочете, братом, стратегічним партнером, сусідом?

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Ви знаєте, є таке правило, що великі країни і потужні країни діють, виходячи із того, як вони розуміють справедливість, а слабкі країни, несконсолідовані країни повинні терпіти, бо їм так призначено. І я переконаний, що не дійде до того, щоб стріляти. Йде таке велике геополітичне змагання – хто кого переламає. В даному разі Україна, будучи сама за своєю природою складною державою, складною, ми гарно скроєні, але погано зшиті. На превеликий жаль, у нас оці наші негативи використовують для досягнення своїх цілей. А ми в Україні замість того, щоб нашу різність поєднати і виробити прекрасний результат, до цього не можемо додуматися. Ми весь час боремося з міфічними ворогами, протиставляючи території одна іншій, протиставляючи політиків. І політики українські налаштовані так, щоби намагатися утримати в полі свого зору електорат того чи іншого регіону, розраховуючи на ті проценти, які він отримає, а його не цікавлять цілі. Він думає, що за рахунок частини він потім буде змагатися за те, щоб осідлати це ціле. І, на превеликий жаль, оця роз’єднаність у політиці, цей егоїзм і оберненість українських політиків на себе не дає нам можливості використати Україну для досягнення позитиву.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Чиєю перемогою завершиться це протистояння за схід і, власне, південь України?

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Якщо вірити соціології і настроям людей, які проживають на сході України, вони хочуть одного – спокою. Вони абсолютно не підтримують масово те, що там відбувається. Але мені здається, що вони не довіряють Києву. І ця недовіра до Києва – вона призводить до того, що люди активно не виступають проти того, що відбувається на сході України, зайняли таку позицію спостереження.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Але чи означає це, що вони довіряють Москві?

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Ні також. Соціологія показала, що вони хочуть жити в Україні. Розумієте, людина не хоче чогось нового, незвіданого, розуміючи, що в Росії вистачає своїх проблем. І вони ще будуть, ці проблеми, на превеликий жаль, в тому числі у Росії, якщо виходити з того аналізу, який публікується і який пропонується для роздумів. Я абсолютно від цього не радію. Я виходжу з того, що в Україні має бути стабільно, в Росії має бути стабільно. Але ми повинні виходити з того, що розмови про братерство нічого не дають, що має бути простий розрахунок, жорсткі економічні реалії мають домінувати. Але водночас ми повинні розуміти і усвідомлювати ту обставину, що ми з’єднані багатьма людськими долями, оцією пам’яттю і історією. І повинні продемонструвати розум. Повинен говорити розум і реалізм. Треба відійти від цих емоцій.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Добре. Чи є життя після 25 травня? Яка територіальна цілісність, чи буде вона збережена тут, в Україні?

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: На превеликий жаль, я повинен сказати, що повернення Криму, як би цього не бажали люди і політики в Україні, так швидко не відбудеться. Для цього потрібні якісь розумні кроки. Не слід очікувати, що Росія розвалиться і Крим тоді сам повернеться в Україну. Я вважаю, що потрібно створити такі умови для проживання людей на материковій Україні, щоб Крим тягнувся до України. І тоді утримати ніхто не зможе. Життя, звичайно, буде після 25 травня. Проблема в іншому – яке це буде життя. Ми повинні перестати демонструвати це борсання. І має бути зрозуміла розмова з людьми, щоб люди бачили, що робить влада, який сенс вона вкладає в слово "реформи". Реформи мають бути такі, щоб були зміни на краще щодня, щохвилини. Щоб люди побачили, що щось змінюється, змінюється в кращий бік. Поки що у нас реформи асоціюються абсолютно з погіршенням життя людей. І це ключова проблема.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Володимир Литвин висловив сьогодні свою думку в програмі "Герой дня". Я дякую вам за довіру, дякую за вашу щирість, Володимире Михайловичу. І, власне, користуючись нагодою, запрошую вас ще брати участь у нашій програмі.

Владимир ЛИТВИН, народный депутат Украины: Дякую. Із задоволенням.

 

За інформацією Радио Вести.

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".