Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Ігор Токовенко: новий Трудовий Кодекс – це заколот олігархії

10.04.2018

Проект нового Трудового Кодексу отримав несхвальну оцінку серед громадських активістів та професійних експертів. Вони вбачають у документі наступ на права найманих працівників. Зокрема, мова йде про подовження робочого тижня, збільшення підстав для звільнення та урізання повноважень профспілок. Крім того, готуючи проект закону до другого читання, комітет соціальної політики Верховної Ради проігнорував 39 з 59 рекомендацій Міжнародної Організації праці ООН. i-ua.tv продовжує обговорення нового Трудового Кодексу з громадськими активістами та експертами. Пропонуємо вашій увазі розмову з керівником Дніпропетровської обласної організації Всеукраїнської профспілки «Свобода Праці» Ігорем Токовенком. 

– Чи дійсно новий Трудовий Кодекс передбачає наступ на права найманих працівників?

– На моє глибоке переконання, він однозначно є антиконституційним. Проект закону суперечить статті 22 Конституції України, яка говорить: «При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод». Однак новий Трудовий Кодекс намагається скасувати і обмежити використання цілого ряду прав і гарантій, передбачених для українців чинним законодавством про працю. Політики зробили спробу обґрунтувати його деякі норми необхідністю економічних перетворень. Однак те, що відбувається в економіці України вже понад 20 останніх років, точно не сприяє зростанню добробуту більшості українців. Тому перетворення, під які автори законопроекту хочуть підлаштувати українське законодавство, підуть не на користь народу.

Також, хочу зауважити, що у ЗМІ протягом останніх 10-ти днів з'явилося багато повідомлень присвячених проекту нового Трудового Кодексу. Всі вони мають однотипний характер та тенденційну спрямованість зобразити цей законопроект у чорно-білих тонах – як поєднання хорошого і поганого, хоча насправді він знищує трудові права українців. 

Звісно, анонімний автор цих матеріалів визнає факт збільшення 40-годинного робочого тижня. Однак він не зауважує, що люди за наднормову працю не будуть отримувати більше грошей, оскільки проект кодексу не передбачає заборони зменшення заробітної плати. На практиці такі зміни означають введення 60 – 70-годинного робочого тижня без підняття оплати праці. Тобто роботодавець може збільшити кількість трудових годин, скоротивши при цьому їх вартість. У результаті, люди працюватимуть у кілька разів більше за ті ж самі гроші. 

– Які сили стоять за прийняття нового Трудового Кодексу? 

– Тут, перш за все, слід звернути увагу на його авторів. Це представниця «Народного фронту» Людмила Денисова, член «Опозиційного блоку» Михайло Папієв а також прем'єр-міністр Володимир Гройсман та нардеп від БПП Степан Кубів. Але основними вигодонабувачами є олігархи, які стоять за цими політичними силами. Ймовірно, що у просуванні проекту Трудового Кодексу зацікавлений мільярдер Дмитро Фірташ. Він пов'язаний з Федерацію роботодавців України, а також має вплив на Федерацію профспілок України, через заступника голови цієї організації. Фірташу та його колегам по олігархічному цеху невигідні незалежні профспілки, саме тому він і намагається протягнути цей документ.

– Розкажіть про основні недоліки законопроекту?

– Їх дуже багато. Про один ми вже говорили – це фактичне скасування 40-годинного робочого тижня. Відповідні норми закладені у статтях 138 та 15 проекту. Звісно, творці Трудового Кодексу номінально таки залишили 40-годинну нормальну тривалість робочого тижня. Однак ця нормальна тривалість стає необов'язковою через введення поняття «ненормований робочий час». Відтак, документ дозволяє працювати не більше 72-х годин – по 12 годин на день 6 днів на тиждень. Подібні «нововведення» – це повернення до царських часів. Хоча, навіть в Російській імперії існувала норма фабричного законодавства, яка не повинна перевищувати 71,5 години на тиждень. 

Ще один кричущий недолік нового Трудового Кодексу – право «перекидувати» працівників в інші міста до інших роботодавців без їх згоди, фактично – здавати їх «на прокат». Ця норма закріплена у статті 29 проекту Трудового кодексу. Людям, які з такими нововведеннями не погодяться, доведеться звільнятися. По суті, найманим працівникам нічого не залишається, крім давати згоду на подібні умови, заради збереження робочого місця. 

Громадських активістів, які ознайомилися з новим Трудовим Кодексом також занепокоїли статті 92 та 355. Вони передбачають матеріальну відповідальність за розголошення комерційної таємниці. Її поняття і об'єм описані у статті 505 Цивільному кодексі України, яка каже, що перелік інформації, яка не може бути віднесена до комерційної таємниці, встановлюється законом. Однак, такого закону не існує. І цим можуть скористатись роботодавці, аби заради подальшої маніпуляції тримати найманих працівників у страху. Наприклад, ввести до рангу комерційної таємниці розмір зарплати на підприємстві, порушення трудового законодавства, умови праці тощо. Що ж стосується матеріальної відповідальності працівника за розкриття комерційної таємниці, роботодавець може найняти експерта для встановлення суми збитків. Останній може її оцінити у дуже кругленьку суму і працівник буде змушений все життя її виплачувати.

Крім того, документ передбачає право за роботодавцем вимагати від людини під час її працевлаштування або згодом укладання договору про повну матеріальну відповідальність. Відмова тягне за собою неприйняття на роботу або звільнення. Тільки уявіть собі всю абсурдність ситуації, коли подібну угоду підписуватимуть з абсолютно усіма найманими працівниками. Ця норма законопроекту стане ще одним приводом для знущання з трудівників. Якщо цей документ стане повноцінним законом, ми зможемо спостерігати багато ганебних випадків. Припустимо, зламався кран, який коштує мільйони гривень. Відповідно до проекту Трудового кодексу, збитки нестиме людина, яка на ньому працювала. Таким чином, на найманих працівників вішатимуть різні гріхи, аби їх затягти у боргову кабалу. У першу чергу, в групі ризику опиняться профспілкові активісти. Олігархи ще й не на таке підуть, аби вони відмовилися від захисту трудових прав. 

Також новий Кодекс передбачає розширення практики укладення строкових (тимчасових) трудових договорів. У результаті дії цієї норми, роботодавці маніпулюватимуть найманими працівниками, залякуючи останніх ймовірними відмовами з приводу подовження трудових відносин. Все це робиться для того, аби люди не захищали свої інтереси та не піднімали питання про підвищення заробітних плат. 

Стаття 29 проекту Трудового Кодексу передбачає стеження за найманими працівниками за допомогою різних технічних засобів. Що це можуть бути за технічні засоби – не роз'яснено. Під цю статтю підпадає відеоспостереження, прослуховування та читання кореспонденції, включаючи і особисте листування. 

Крім того, новий Кодекс має ще одну одіозну норму. За відмову від вакцинації, чи її пропуск на людину очікує неминуче звільнення. Без попередження і без згоди профспілки. Так, аби позбутися неугодного працівника, роботодавці можуть сфальсифікувати справу. Мовляв, людина відмовилася від щеплення сама, а тому карається звільненням. До речі, що саме мається на увазі під словом «вакцинація» у законопроекті не прописано. 

Думаю, такими темпами влада олігархів та їх корпорації можуть дійти і до чіпування працівників. З його допомогою можна прослідкувати місце перебування людини, отримувати її біометричні данні, або навіть впливати на її поведінку. Зараз технології розвиваються дуже швидко, тим паче, що подібні «нововведення» вже запроваджують деякі закордонні компанії. Мені також відомо, що на «Криворіжсталі» працівників змушують здавати відбитки пальців, аби їх пропустили на робочі об'єкти. Люди обурюються і розцінюють це як порушення своїх прав і привітності. Адже замість відбитків, можна спокійно користуватися звичайною пластиковою перепусткою. Багатьом працівникам такі дії адміністрації «Криворіжсталі» нагадують запровадження рабського клейма. Наступним кроком у разі прийняття проекту Трудового кодексу можуть бути чіпи. 

Узагальнюючі, можна назвати наступні негативні тенденції проекту Трудового Кодексу: розширення підстав для звільнення, збільшення робочого тижня і зменшення впливу профспілок. Зараз олігархи намагаються демонтувати профспілковий рух. Без нього просто стане неможливим те, що прийнято називати громадянським суспільством. Тому, новий Трудовий Кодекс – це антиконституційний заколот олігархії. Зараз вона намагається подати отруйну пілюлю у шоколадній цукерці. Відповідно, проект нового Трудового Кодексу не є чорно-білим, він абсолютно чорний.


Підготувала Ірина Сатарова 

http://i-ua.tv/index.php?newsid=13342

Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".